Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zahájila trestní řízení v případu úniku hovoru ministra financí Miroslava Kalouska s policejním vyšetřovatelem kauzy nákupu letounů CASA Jiřím Mazánkem do týdeníku Respekt.
Podezírá některého z policistů ze zneužití pravomoci úřední osoby, řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová.
"Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby na neznámého pachatele z řad příslušníků Policie ČR ," uvedla mluvčí.
Kalousek již dříve potvrdil, že s Mazánkem hovořil, jakýkoliv nátlak na policistu, o kterém sám vyšetřovatel mluvil, ale odmítl.
Ohradil se také proti tomu, že měl on sám kriminalistovi sdělit, že u policie končí.
Podle Kalouska jde o pomluvu a nepravdivé tvrzení a inspekce by měla zjistit, jak tvrzení vzniklo a jakým způsobem proniklo na veřejnost.
Podle Sandorové se inspekce v tomto případě nezabývá tím, zda bylo vyšetřovateli vyhrožováno. "V případě, že by bylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu jiné osoby, byla by tato informace postoupena policii," podotkla mluvčí.
Kalousek také inspekci požádal, aby prověřila informace týdeníku Respekt, podle něhož se ještě před telefonátem snažil člověk spojený s úřadem ministerstva přesvědčit detektivovy nadřízené o nevině bývalé místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09), a to na neveřejné schůzce v centrále protikorupční policie.
Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec však v neděli v České televizi uvedl, že k takovéto schůzce podle dosavadního vnitřního prošetřování útvaru nedošlo. Ani GIBS se tímto podle Sandorové nezabývá.
Inspekce se v pátek na základě podnětu ministra vnitra Jana Kubiceho začala zabývat také třemi hovory Kalouska policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Ministr se ale s šéfem policie pře o obsah hovorů.
Každý říká něco jiného
Lessy tvrdí, že mu Kalousek volal kvůli kauze CASA. Kalousek zase, že s ním hovořil o pořízení nových policejních passatů. Lessy je kvůli tomu ochoten podstoupit vyšetření na detektoru lži.
Kvůli kauze nákupu letadel CASA policie požádala sněmovnu o vydání Parkanové, poslanci k tomu dali souhlas minulý týden. Parkanová v době rozhodování vlády o nákupu těchto strojů působila jako ministryně obrany.
Policie ji chce stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů CASA pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu, ze kterého ji policisté viní, nedopustila. Uvádí, že se takový čin vůbec stát nemohl.