Praha - Na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v úterý večer přišli inspektoři z Generální inspekce bezpečnostních sborů.
"Lidé z generální inspekce tu opravdu byli. Sám jsem zvědav, co tu chtěli a s jakými výsledky své návštěvy mě seznámí. Je to jejich práce a my jsme jim poskytli veškerou možnou součinnost," řekl Aktuálně.cz šéf útvaru Robert Šlachta.
"Ano, poskytli jsme veškerou součinnost. Cokoliv dalšího ale může komentovat pouze GIBS," dodal mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták a s dotazem na důvod zásahu odkázal na inspekci. Na akci GIBS upozornil ve středu dopoledne server lidovky.cz.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
Mluvčí GIBS Radka Sandorová ovšem sdělila ještě méně. "V současné chvíli nemám žádný komentář, a tudíž vám ani nemůžu informaci potvrdit," řekla pouze.
Podle dostupných informací z Policejního prezidia nemá zásah spojitost s tzv. olomouckou kauzou. Jedná se o standardní činnost GIBS. "I Generální inspekce bezpečnostních sborů musí pracovat, a to včetně prováděných úkonů, pod dozorem státního zástupce. Předpokládám, že tomu tak je i v tomto případě," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.
Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Ani to ale zatím nechce být konkrétní. "V současné době probíhají standardní úkony vyšetřování. S ohledem na stav řízení nebudeme nyní poskytovat informace," uvedla mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová.
Šlachtův tým zasahoval na inspekci v Olomouci
Detektivové z ÚOOZ minulý týden rozjeli akci Vidkun, která se má týkat i šéfa olomoucké pobočky inspekce Tomáše Uličného. Šlachtovi lidé navíc několik hodin vyslýchali i exministra vnitra Ivana Langera. Dlouhodobě se přitom spekuluje o jeho propojení s ředitelem GIBS Ivanem Bílkem. S ním si chce v příštích dnech promluvit premiér Bohuslav Sobotka.
Policie nicméně v rámci razie zatím obvinila pouze čtyři lidi - olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), Langerova přítele a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého a dva policisty. Těmi jsou náměstek krajského ředitele Karel Kadlec a ředitel odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj. Trestnou činnost příslušníků policie přitom většinou vyšetřuje právě GIBS.
Původně se spekulovalo, že akce Vidkun má souvislost se solární elektrárnou v jihočeském Ševětíně. Podle detektivů jde ale o to, že se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. Hejtman Rozbořil údajně nabízel úplatek za to, že se odloží vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu.