Podvrh? Záznam Klausovy ochranky není, tvrdí policie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 10. 2012 19:44
Mohlo jít o snahu poškodit prezidentovy bodyguardy, nastínila mluvčí inspekce
Policejní důstojník drží zbraň, kterou Pavel Vondrouš vystřelil na prezidenta Klause.
Policejní důstojník drží zbraň, kterou Pavel Vondrouš vystřelil na prezidenta Klause. | Foto: Reuters

Praha - Záznam komunikace ochranky prezidenta Václava Klause při pátečním incidentu v Chrastavě není pravý. Tvrdí to Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) i Policejní prezidium.

Podle mluvčí GIBS Radky Sandorové mohlo jít o snahu policejní bodyguardy poškodit či záměrně ovlivnit trestní řízení.  

"Dosavadním šetřením příslušníků Generální inspekce bezpečnostních sborů se do současné doby nepodařilo prokázat, že by se jednalo o skutečnou komunikaci mezi příslušníky ochrany prezidenta republiky," uvedla Sandorová s tím, že GIBS hodnověrnost přepisu nadále prověřuje.

Přepis údajných hovorů policistů zveřejnila v neděli televize Nova. Podle náměstka policejního prezidenta Tomáše Kužela ale neexistuje. "Nebyl technicky vyroben," řekl v Interview ČT24.

"Je to běžná záležitost, on se prostě nezaznamenal z technických důvodů. Ochrana prezidenta je hodně utajená záležitost, ochránci mají úzký okruh spojení jenom mezi sebou, tento okruh není na veřejných kanálech, kde by ho mohli slyšet jiní policisté nebo operační středisko. Je to v režimu utajení, proto tento hovor není zaznamenáván."

Televize se brání

Nova podle své mluvčí Marie Fianové nadále považuje hovory za reálné. "Výsledek dosavadního šetření GIBS neprokázal nedůvěryhodnost námi zveřejněného záznamu komunikace."

Kužel Nově v neděli řekl, že považuje únik záznamu za překvapivý. Ochranná služba podle něj komunikuje na speciálním kanálu a ve speciálním režimu. Podle svých slov byl náměstek přesvědčen, že tento kanál není možné odposlouchávat.

Šestadvacetiletý Pavel Vondrouš v pátek v Chrastavě na Liberecku z bezprostřední vzdálenosti na Klause několikrát vypálil z plastové pistole na airsoft. K prezidentovi přistoupil v davu při slavnostním otevření mostu v Chrastavě. Policie muže obvinila z výtržnictví.

Ochranka na útok nezareagovala, kvůli incidentu pak rezignoval na svou funkci ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka. Také prací bodyguardů se nyní zabývá inspekce.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy