Inspekce nařídila stáhnout z trhu čínský sliz, může vyvolat zvracení či vyrážku

ČTK ČTK
10. 7. 2020 11:30
Česká obchodní inspekce nařídila stáhnout z trhu sliz na hraní, ve kterém je o polovinu víc boru, než povolují normy. Bor se může ukládat v těle a při velké dávce může vyvolat akutní nevolnost.
Česká obchodní inspekce nařídila stáhnout z trhu sliz na hraní, obsahuje moc boru
Česká obchodní inspekce nařídila stáhnout z trhu sliz na hraní, obsahuje moc boru | Foto: Česká obchodní inspekce

Stahovaný oranžový sliz s označením JUN TAO - Super Light Clay podle etikety pochází z Číny. V průhledném plastovém kelímku se prodává po půl kilogramu. Laboratorní test ve slizu odhalil zhruba 474 miligramů boru na kilogram, v tekutém nebo viskózním materiálu hračky je přitom pro bor limit 300 miligramů.

"Při velké dávce se toto zvýšené množství boru může projevit i akutními příznaky jako je například zvracení, průjem či vyrážky," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Inspekce zakázala také distribuci výrobku, varování před slizem bylo zveřejněno v evropském seznamu nebezpečných výrobků RAPEX.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy