Pískací žába i panenka na hraní. Rozsáhlý zátah odhalil rizikové hračky plné chemie

Ekonomika Ekonomika
6. 2. 2019 14:13
Celkem 15 výrobků odebrala Česká obchodní inspekce v rámci mezinárodní akce zaměřené na kontrolu zdravotní nezávadnosti dětských hraček, které se zúčastnilo 17 evropských států. Tři z hraček přitom čeští inspektoři vyhodnotili jako obzvláště rizikové kvůli přítomností nadlimitního množství takzvaných ftalátů - ty narušují plodnost a mohou i zvyšovat riziko alergií. Informoval o tom tiskový mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Žlutá pískací žába s vysokým obsahem ftalátů.
Žlutá pískací žába s vysokým obsahem ftalátů. | Foto: ČOI

Velké množství škodlivých ftalátů obsahovala zejména plastová žlutá pískací žába, u které byl limit povolený platnou legislativou překročen dokonce více než 400krát. Další zdravotně závadnou hračkou prodávanou na českém trhu bylo nafukovací kladivo Doiphin a také panenka Fashion Girl.

Nafukovací kladivo do vody s vysokým obsahem zdraví škodlých látek.
Nafukovací kladivo do vody s vysokým obsahem zdraví škodlých látek. | Foto: ČOI

"Inspekce nařídila distributorům těchto hraček ochranné opatření ve formě zákazu distribuce výrobku a stažení výrobku z distribuce," doplňuje ČOI v tiskové zprávě.

Zkušební laboratoře u hraček prověřovaly nejen přítomnost ftalátů, ale i dalších chemických látek, které mohou být použity v průběhu výrobního procesu. Ověřovány tak byly i látky SCCPs (chlorované parafíny s krátkým řetězcem), PAHs (polycyklické aromatické uhlovodíky) a BPA (bisfenol A).

Dále pak přítomnost vybraných chemických prvků, kterými byly kadmium, olovo a organický cín. "Všechny tyto prvky mohou být pro vyvíjející se organismus dětí velmi nebezpečné, pokud jejich koncentrace v hračkách překročí limity požadované platnou legislativou," upozorňuje inspekce ve své zprávě.

Panenka Fashion Girl s nadlimitním obsahem chemických látek.
Panenka Fashion Girl s nadlimitním obsahem chemických látek. | Foto: ČOI

"Tato mezinárodní kontrolní akce potvrdila předpoklad, že na trhu EU se nacházejí hračky, které nevyhovují bezpečnostním požadavkům. V průběhu kontrol se podařilo zmapovat trh a shromáždit informace a podklady, které mohou vést ke zlepšení situace na vnitřním trhu EU," říká k mezinárodní akci ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

V rámci celé akce bylo odebráno a prověřováno dohromady 255 modelů plastových hraček.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy