Veterináři varují před sýrovou pomazánkou Primula, může být jedovatá

ČTK ČTK
19. 6. 2020 13:12
Státní veterinární správa varuje před sýrovou pomazánkou od britského výrobce Primula Ltd. Může v ní být bakterie, která produkuje jed botulotoxin. V Česku pomazánku ve třech příchutích distribuuje obchodní řetězec Iceland, všechny její šarže jsou ale z trhu stahovány. Lidé by výrobek v žádném případě neměli konzumovat.
Státní veterinární správa varuje před konzumací sýrové pomazánky Primula
Státní veterinární správa varuje před konzumací sýrové pomazánky Primula | Foto: Státní veterinární správa

Veterinární správa informace obdržela prostřednictvím systému rychlého varování. Pomazánka se prodává i v dalších evropských zemích. "Ke kontaminaci výrobku mělo dojít na základě 'chyby ve výrobě'. Přestože se nález má týkat jen malého množství výrobku, v případě ČR jde o cca 150 balení, z trhu jsou preventivně stahovány veškeré šarže," uvedl mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Pomazánka se prodává pod označením Primula Original Cheese, Primula Light Cheese a Primula Cheese Jalapeno. Ve všech třech případech jde o stopadesátigramové balení. Zákazníci mohou výrobek vrátit v prodejnách Iceland.

Botulotoxin - známý také jako klobásový jed - je považován za jeden z nejúčinnějších jedů. Způsobuje otravu botulismus. Vzniká pouze za nepřítomnosti vzduchu. Z potravin se může nejpravděpodobněji vyskytnout ve špatně tepelně opracovaných konzervách, uzeninách či mořských plodech. V potravinách se v Česku vyskytuje velmi zřídka.

Loni Státní veterinární správa testovala na klostridie 202 vzorků a všechny byly v pořádku. Zkoumána byla především sušená syrovátka, masoxy a bujóny, sušené mléko, tavené sýry a zrající sýry. Mimo potravin se podle Vorlíčka vyšetřují i vedlejší živočišné produkty - masokostní moučka a zpracovaná živočišná bílkovina. Odebralo 54 vzorků při 14 odběrech a všechny výsledky byly opět vyhovující. Letos veterináři vyšetřili zatím 25 vzorků potravin a dva vzorky masokostních mouček. Klostridie nebyla nikde zjištěna.

Video: Některé potraviny dělají s tělem to, co cigarety. Je to totální odpad, říká Václavek

Myslel jsem si, že když je něco na pultu, je to v pořádku, s hrůzou jsem ale zjistil, že to tak není, říká Petr Václavek, autor aplikace FoodGroot. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy