Facebook odmítl mazat falešné stránky ruských ambasád, zrušil pravé. Informační agrese, zuří Moskva

Barbora Němcová Barbora Němcová
19. 4. 2017 18:33
Moskva se ohradila proti tomu, že Facebook nezablokoval falešné české a slovenské profily, které se vydávají za stránky ruských ambasád. Ministerstvo zahraničí je označilo za matoucí, lživé a považuje je za součást informačního útoku na Rusko. Podle Moskvy administrátoři Facebooku na ruské stížnosti reagovali tak, že falešné účty ponechali, zatímco skutečný profil ruské ambasády na Slovensku zablokovali.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Za součást informačního útoku ze strany Západu označila Moskva recesistické facebookové profily, které se v Česku a na Slovensku parodují stránky ruských ambasád. Tamní ministerstvo zahraničí se ohradilo proti tomu, že Facebook nevyslyšel jeho žádosti a stránky nezrušil. Místo toho zablokoval skutečný účet ruské ambasádě v Bratislavě.

"Tyto falešné stránky vznikly u našich velvyslanectví v Česku a na Slovensku. Šíří se z nich provokativní materiály k tématům, která mají velký ohlas, a matou tak uživatele sociálních sítí. Profesionalita vedení těchto účtů je velmi vysoká," prohlásila na středeční tiskové konferenci mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Jenže Facebook ruským žádostem o zablokování falešných stránek nevyhověl. "Namísto toho, aby po příslušné žádosti zablokovali falešné stránky, udělali administrátoři a moderátoři vše naopak. Facebook 19. dubna zablokoval oficiální stránku ruského velvyslanectví na Slovensku a falešný účet, kteří založili kybernetičtí zločinci, ponechal," řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Vzhledem k tomu, že Facebook v Moskvě nemá zastoupení, předalo ministerstvo celou věc Roskomnadzoru, úřadu, který dohlíží na média a telekomunikace. "Považujeme to za součást informačního útoku na naši zemi. Vznik těchto stránek posuzujeme v kontextu nového kola informační agrese ze strany Západu," dodala mluvčí resortu.

Na zablokování stránek reagovali i ruští diplomaté na Slovensku. "Náš facebookový profil, který je převážně ve slovenštině, administrace (Facebooku, pozn. red.) dočasně zablokovala. Je možné, že bude i zcela smazána. Důvod neznáme," řekl agentuře TASS Nikolaj Levšunov z ruské mise v Bratislavě.

Podle ruské agentury se slovenský falešný profil po zablokování skutečných stránek tamní ambasády přejmenoval na Sovětské velvyslanectví v Československu. "Publikují tam otevřené lži o událostech v Rusku a na Slovensku," dodal Levšunov.

České parodující stránky Velvyslanectví Ruské federace v ČR Facebook po nahlášení v pátek zablokoval a ve středu opět zprovoznil. "Vidím, že pro Rusa je recese dokonale neznámým územím," napsal k tomu Aktuálně.cz jejich  autor, který zároveň provozuje recesistický účet prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Celý konflikt začal začátkem dubna, kdy se proti recesistické stránce, které však vypadá na první pohled velmi věrohodně, ostře ohradila ruská ambasáda v Česku. Profil označila za "rafinovanou metodu hybridního vlivu na české veřejné vědomí".

Falešný účet sleduje přes 3000 lidí, tedy podstatně víc, než skutečný profil velvyslanectví.

 

Právě se děje

před 9 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy