"Rusové mi sestřelili ambasádu." Moskva varovala před českým recesistickým webem, ten hned zmizel

Barbora Němcová Barbora Němcová
14. 4. 2017 19:48
Před recesistický profilem, který se vydával za ruské velvyslanectví v Praze, v pátek oficiálně varovalo ministerstvo zahraničí v Moskvě. Krátce poté stránky z Facebooku zmizely. Důvody zablokování administrátor nezná, ale myslí si, že za tím stojí právě Rusové. Falešný profil Velvyslanectví Ruské federace v ČR měl přes 2000 sledujících a jeho tvůrce, který stojí i za falešným profilem prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka, pravidelně přidávali recesistické komentáře a statusy. V nich se trefoval do ruského prezidenta Vladimira Putina nebo ironizoval počínání Rusů v Sýrii.
Zablokovaný profil.
Zablokovaný profil. | Foto: Economia

Praha - Ruské ministerstvo zahraničí v pátek oficiálně varovalo před recesistickým  facebookovým profilem Velvyslanectví Ruské federace v ČR. Krátce na to byla stránka zablokována. Varování ministerstva převzala řada významných ruských médií včetně agentury TASS.

Prohlášení ministerstva mělo podobné znění jako upozornění, které už předtím vydalo ruské velvyslanectví v Praze: "Tvůrce falešného zdroje šíří informace jménem Velvyslanectví Ruské federace v České republice bez zákonného oprávnění a úmyslně uvádí v omyl české čtenáře."

Administrátor recesistických stránek zablokování profilu redakci potvrdil. "Bohužel mi zrovna před malou chvílí Rusové sestřelili ambasádu," napsal s nadsázkou. Podrobnosti o blokaci ale správce, který si přeje zůstat v anonymitě, nezná.

"Mám takové podezření, že k němu dopomohl i ten článek - přišlo tam velké množství lidí, kteří stránku nahlásili," napsal s tím, že proti blokaci už podal odvolání. "Inu, asi jim (recesistická stránka) opravdu hodně ležela v žaludku. Tak je to pro mě alespoň takové zadostiučinění," dodal anonymní správce, který je administrátorem i falešného profilu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Falešný profil Velvyslanectví ruské federace v ČR měl přes 2000 sledujících a jeho tvůrce pravidelně přidával recesistické komentáře a statusy. Hned v úvodu tvůrce stránek vysvětloval, že se snaží zlepšovat komunikaci "s českými občany plánujícími vycestovat do Ruské federace" a chce se také "veřejně vyjadřovat k aktuálnímu dění".

Tvůrce webu se v příspěvcích trefoval do ruského prezidenta Vladimira Putina, ironizoval počínání Rusů v Sýrii, podivoval se nad festivalem tropického ovoce v Irkutsku nebo komentoval hokejové úspěchy.

 

Právě se děje

Další zprávy