"Rusové mi sestřelili ambasádu." Moskva varovala před českým recesistickým webem, ten hned zmizel

Barbora Němcová Barbora Němcová
14. 4. 2017 19:48
Před recesistický profilem, který se vydával za ruské velvyslanectví v Praze, v pátek oficiálně varovalo ministerstvo zahraničí v Moskvě. Krátce poté stránky z Facebooku zmizely. Důvody zablokování administrátor nezná, ale myslí si, že za tím stojí právě Rusové. Falešný profil Velvyslanectví Ruské federace v ČR měl přes 2000 sledujících a jeho tvůrce, který stojí i za falešným profilem prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka, pravidelně přidávali recesistické komentáře a statusy. V nich se trefoval do ruského prezidenta Vladimira Putina nebo ironizoval počínání Rusů v Sýrii.
Zablokovaný profil.
Zablokovaný profil. | Foto: Economia

Praha - Ruské ministerstvo zahraničí v pátek oficiálně varovalo před recesistickým  facebookovým profilem Velvyslanectví Ruské federace v ČR. Krátce na to byla stránka zablokována. Varování ministerstva převzala řada významných ruských médií včetně agentury TASS.

Prohlášení ministerstva mělo podobné znění jako upozornění, které už předtím vydalo ruské velvyslanectví v Praze: "Tvůrce falešného zdroje šíří informace jménem Velvyslanectví Ruské federace v České republice bez zákonného oprávnění a úmyslně uvádí v omyl české čtenáře."

Administrátor recesistických stránek zablokování profilu redakci potvrdil. "Bohužel mi zrovna před malou chvílí Rusové sestřelili ambasádu," napsal s nadsázkou. Podrobnosti o blokaci ale správce, který si přeje zůstat v anonymitě, nezná.

"Mám takové podezření, že k němu dopomohl i ten článek - přišlo tam velké množství lidí, kteří stránku nahlásili," napsal s tím, že proti blokaci už podal odvolání. "Inu, asi jim (recesistická stránka) opravdu hodně ležela v žaludku. Tak je to pro mě alespoň takové zadostiučinění," dodal anonymní správce, který je administrátorem i falešného profilu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Falešný profil Velvyslanectví ruské federace v ČR měl přes 2000 sledujících a jeho tvůrce pravidelně přidával recesistické komentáře a statusy. Hned v úvodu tvůrce stránek vysvětloval, že se snaží zlepšovat komunikaci "s českými občany plánujícími vycestovat do Ruské federace" a chce se také "veřejně vyjadřovat k aktuálnímu dění".

Tvůrce webu se v příspěvcích trefoval do ruského prezidenta Vladimira Putina, ironizoval počínání Rusů v Sýrii, podivoval se nad festivalem tropického ovoce v Irkutsku nebo komentoval hokejové úspěchy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy