Hybridní vliv na české vědomí. Ruskou ambasádu trápí falešné stránky, jsou sledovanější než ty pravé

Michael Švec Barbora Němcová Michael Švec, Barbora Němcová
5. 4. 2017 13:14
Na Facebooku nedávno vznikl recesistický profil, který se vydává za oficiální stránku ruského velvyslanectví. Proti internetovým vtipálkům se ostře vymezila skutečná ambasáda, která profil označila za "rafinovanou metodu hybridního vlivu na české veřejné vědomí". Falešné stránky ruského velvyslanectví vypadají velmi věrohodně a sleduje je téměř dvojnásobný počet lidí než ty skutečné. Že se jedná o recesi, zjistí bystrý čtenář až při pročítání příspěvků.
Ruská ambasáda v Praze. (Ilustrační foto)
Ruská ambasáda v Praze. (Ilustrační foto) | Foto: Jan Langer

Praha - Ruská ambasáda v Praze se ostře ohradila proti recesistické facebookové stránce Velvyslanectví Ruské federace v ČR. Česky psaný profil na první pohled působí velmi důvěryhodně, a že se jedná o recesi, zjistí čtenář až z příspěvků.

"Tvůrce falešného zdroje šíří informace jménem Velvyslanectví Ruské federace v České republice bez zákonného oprávnění a úmyslně uvádí v omyl české čtenáře," napsala ambasáda na svých skutečných stránkách.

Falešný facebookový profil Velvyslanectví Ruské federace v ČR vypadá na první pohled velmi věrohodně.
Falešný facebookový profil Velvyslanectví Ruské federace v ČR vypadá na první pohled velmi věrohodně. | Foto: Economia

Rusové ale stránky nepovažují za recesistické, jde podle nich o promyšlené matení čtenářů. "Považujeme tuto formu šíření dezinformace za rafinovanou metodu hybridního vlivu na české veřejné vědomí, o kterém v poslední době tak rádi mluví na Západě," píše zastupitelský úřad na svém oficiálním profilu.

Už minulý týden Alexej Kolmakov z ruské ambasády redakci Aktuálně.cz potvrdil, že o existenci stránky vědí. Zda ruští diplomaté hodlají proti profilu nějak zakročit, ale odmítl specifikovat. "Nekomentujeme," řekl pouze.

Falešný profil Velvyslanectví ruské federace v ČR má asi 1300 sledujících a jeho tvůrci pravidelně přidávají recesistické komentáře a statusy. Hned v úvodu tvůrci stránek vysvětlují, že se snaží zlepšovat komunikaci "s českými občany plánujícími vycestovat do Ruské federace" a chtějí se také "veřejně vyjadřovat k aktuálnímu dění".

Tvůrce recesistického webu se v příspěvcích trefuje do ruského prezidenta Vladimira Putina, ironizuje počínání Rusů v Sýrii, podivuje se nad festivalem tropického ovoce v Irkutsku nebo komentuje hokejové úspěchy. "Dříve sovětský a dnes ruský hokej byl, je a nadále bude ten nejlepší hokej na světě. Díky intenzivním přátelským vazbám s ČSSR se od nás vaše země naučila umění tohoto sportu," píše neznámý recesista.

Oficiální stránky Velvyslanectví Ruska v Česku mají na Facebooku přes 700 příznivců, tedy zhruba jen polovinu oproti recesistickému profilu. Navíc je jejich obsah převážně v ruském jazyce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy