Hygienici pustí auta na novou dálnici

Pavel Baroch
18. 12. 2006 14:04
Libišany - Teprve pár hodin před otevřením nové hradecké dálnice D11 vydali hygienici klíčové povolení, aby auta mohla jezdit po celé komunikaci.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kvůli sporům o soukromé pozemky se nemohla dálnice D11 postavit až do Hradce Králové. Končí šest kilometrů před městem, takže tisíce aut denně budou projíždět přes Libišany.

Obyvatelé nevelké obce se bouří, že jim auta vezmou klid a Krajská hygienická stanice v Pardubicích dlouho váhala, jestli tak hustý provoz přes Libišany pustí. Kdyby vjezd aut nepovolila, nemohli by motoristé jet po celém 42kilometrovém úseku.

Zhruba v polovině by museli z dálnice sjet a dále pokračovat po staré hradecké silnici. Hygienici - den před plánovaným zprovozněním dálnice - nakonec souhlasili s tím, aby auta Libišanami u Hradce Králové projížděla.

Kamiony mají stop, lidé dostanou okna

"Časově omezené povolení vydáme na dva roky," potvrdila Bronislava Pozděnová z oddělení hygieny obecné a komunální. Hygienici si ovšem vymohli organizační a technická protihluková opatření.

Most přes Labe na 93. kilometru.
Most přes Labe na 93. kilometru. | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Přes obec nebudou moci projíždět kamiony z dálnice D11 ani těžká vozidla, která budou pokračovat na stavbě dálnice. Ředitelství silnic a dálnic navíc musí vyměnit v rodinných domech podél silnice okna za protihluková tak, aby v pokojích nebyly překračovány hygienické limity.

"Je to rozumné rozhodnutí," konstatoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření. Tato státní organizace do poslední chvíli nevěděla, jestli po zítřejším slavnostním přestřižení pásky nebude muset značnou část dálnice zase zavřít.

Starostka Libišan Monika Nováková se k nové dopravní situaci ve své obci odmítla bez příromnosti svědka vyjádřit. "Mám s médii špatnou zkušenost," řekla do telefonu Nováková.

Nákladní auta sjedou dříve

Lidé v Libiši budou mít aspoň jistotu, že jim před okny nebudou burácet těžká nákladní auta. Z rozhodnutí hygieniků vyplývá, že kamiony budou muset sjet z nové dálnice na 68. kilometru u Chýště a přes Nové Město budou pokračovat po staré hradecké silnici.

Dálnice nemohla být dokončena až do Hradce kvůli vleklým sporům s majitelkou asi desetihektarové zemědělské půdy. Žena by měla dostat náhradou od státu zhruba 250 hektarů, ale Pozemkový fond zatím směnu podle ČTK nepředložil k odsouhlasení vládě.

V budoucnu by se na dálnici mělo najíždět po třípatrové křižovatce u Opatovic nad Labem, která vyřeší příjezd na D11 i na plánovanou rychlostní komunikaci R35. Ta má spojit Hradec Králové s Olomoucí.

 

Právě se děje

Další zprávy