Hrozí boom bioplynových stanic, varuje Vitásková

Petr Holub
9. 7. 2013 20:40
Blíží se podobný průšvih jako u fotovoltaik, zabránit mu mohou poslanci, říká
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. | Foto: ČTK

Praha -  Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková představila černou energetickou vizi. Může se uskutečnit, pokud okamžitě nezasáhne Parlament.

Vitásková vyzvala poslance, aby urychleně přijali nový zákon, který zakáže od ledna 2014 zapojovat do sítě další elektrárny využívající obnovitelné zdroje. Mohou tím zabránit, aby spotřebitelé platili za elektřinu až o 25 miliard korun ročně víc než dosud.

V letech 2009 a 2010 byly zapojeny sluneční elektrárny o výkonu 1900 megawattů se zaručenými cenami přes dvanáct korun za kilowatthodinu. Dnes podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) inkasují podporu ve výši 25 miliard korun ročně.

Z toho polovinu platí spotřebitelé a zbytek dorovnává stát, který získává potřebné prostředky solární daní a dalšími poplatky od provozovatelů fotovoltaických elektráren.

Hrozí rok bioplynových stanic?

V příštím roce se může tento příběh opakovat, namísto slunečního boomu ale hrozí boom bioplynových stanic.

"Je to opět sofistikovaný projekt, který může způsobit stejné škody, jako tomu bylo v případě fotovoltaik. Probíhá to jako přes kopírák," upozorňuje předsedkyně Vitásková.

Nově zapojené elektrárny, které vyrábějí proud z biologického odpadu, případně z energetické kukuřice, mohou způsobit, že elektřina zdraží znovu o stejnou částku jako v období, kdy se stavěly fotovoltaické elektrárny. Bioplynovým elektrárnám stát zaručil "jen" čtyři koruny za vyrobenou kilowatthodinu, na rozdíl od slunečních zdrojů ale mohou vyrábět celý rok ve dne i v noci. 

Vitásková upřesňuje, že rizikem nejsou malé bioplynové stanice, které likvidují zemědělský odpad a zásobují proudem bezprostřední okolí, ale velké, tzv. biometanové stanice, které prodávají proud do sítě.

"Takové stanice odpovídají fotovoltaickým elektrárnám na polích," dodává.

Záleží na poslancích

Předsedkyně Vitásková zároveň navrhuje cestu, jak novým potížím se zelenou energií zabránit. Jedinou možností je podle ní speciální zákon, který okamžitě zakáže vznik nových elektráren.

Sluneční boom. Teď hrozí boom bioplynových stanic.
Sluneční boom. Teď hrozí boom bioplynových stanic. | Foto: Zuzana Hronová

Vláda a sněmovna už podle ní nestihnou do konce roku schválit rozsáhlou novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která kromě jiného obsahuje zákaz zapojení nových elektráren od roku 2014. Proto požádala zákonodárce, aby připravili kratší poslaneckou novelu, která by kromě zákazu nových zdrojů neobsahovala nic jiného a do konce roku by se dala stihnout.

"Na společném postupu jsme se už dohodli s předsedou hospodářského výboru sněmovny Milanem Urbanem," informovala Vitásková novináře.

Proti evropským předpisům

Předsedkyně ERÚ přirovnává současné problémy k situaci ve druhé polovině roku 2009, kdy také bylo možné krátkou novelou zastavit stavbu solárních elektráren. Nejde však o úplně stejný příběh.

Tehdejší předseda ERÚ Josef Fiřt neúspěšně žádal od vlády a poslanců zákonnou novelu, která by mu umožnila snížit výkupní cenu u nově zapojených elektráren o víc než pět procent. Dnes už má předsedkyně Vitásková pravomoc snižovat výkupní cenu podle svého uvážení. Má však v úmyslu zakázat nové elektrárny využívající obnovitelné zdroje úplně.

Hlasování ve sněmovně tentokrát umožní obejít evropské předpisy, které okamžitý zákaz nových zdrojů obnovitelné energie nepřipouštějí. Česko se zavázalo zabezpečit 13 procent výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2020 a tento cíl ještě nesplnilo. Přitom musí postupovat podle Národního akčního plánu, který se každé dva roky aktualizuje.

Tento mechanismus umožňuje zrušit podporu obnovitelných zdrojů ve dvouletém horizontu, z dnešního pohledu tedy nejdříve v roce 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy