Hrob Tychona Brahe se může otevřít už 15. listopadu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 10. 2010 7:10
Definitivní datum padne na schůzce dánských a českých archeologů příští týden
Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev. Do té byly ostatky uloženy v roce 1901.
Náhrobek, pod nímž je umístěna cínová rakev. Do té byly ostatky uloženy v roce 1901. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po mnohaměsíčním jednání je na stole konkrétní datum, kdy dánští archeologové dostanou možnost otevřít hrob s ostatky slavného astronoma Tychona Brahe a zjistit pravou příčinu jeho smrti.

Nejpravděpodobnější termín, kdy začnou práce, je pondělí 15. listopadu.

"To je datum, které se teď vznáší ve vzduchu. Definitvní slovo padne 27. října na schůzce v Praze, kde budou všichni zúčastnění včetně dánského kolegy Jense Velleva," řekl Aktuálně.cz archeolog Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu v Praze, který bude na exhumaci dohlížet.

Jen 5 dnů, od pondělí do pátku

Tým archeologa Jense Velleva už má všechna potřebná povolení od pražského magistrátu, památkářů i církve, která otevření hrobky v Týnském chrámu u Staroměstského náměstí v Praze také odsouhlasila. Na celou operaci budou mít Dánové jen pět dnů. "V pondělí bude hrob otevřen a v pátek se vše vrátí na původní místo a uzavře," popisuje Dragoun, jak jsou práce naplánovány.

Odebrané vzorky se budou analyzovat v České republice.

Hlavním předmětem zájmu je pro dánské vědce smrt Tychona Brahe. "On je v Dánsku velmi považovaná osobnost a o informaci o příčině úmrtí dánští archeologové velmi stojí," upozorňuje Zdeněk Dragoun.

Tycho Brahe byl a je dodnes považován za geniálního astronoma.
Tycho Brahe byl a je dodnes považován za geniálního astronoma. | Foto: Aktuálně.cz

Historik Peter Andersen dánskou veřejnost nedávno šokoval objevem deníku údajného Braheova vraha. Tím má být švédský šlechtic Erik Brahe, vzdálený příbuzný vědce. Vražednou látkou může být rtuť.

Tu už archeologové našli při otevření hrobky v roce 1901. Tehdy ale nezjistili, zda je rtuť po celé délce vlasu, nebo jen v jednom místě.  Na zločin by ukazovala druhá možnost, která by znamenala, že Brahe dostal do těla jednorázově velkou dávku rtuti, tedy že byl otráven.

Zkoumat se bude Tycho Brahe, nikdo víc 

Čeští archeologové ale vlastní průzkum v plánu nemají. "My máme spíš dohledovou roli, aby vše proběhlo v souladu s českými zákony a zkoumání se nerozšířilo.

V hrobce jsou totiž i ostatky manželky, o jejichž zkoumání by zřejmě také měli dánští kolegové zájem," dodal Dragoun.

Svého člověka u celé akce bude mít i Archeologický ústav Akademie věd.

Hrobka slavného astronoma může být po údajném hrobu Anežky České v kostele sv. Haštala na dlouho poslední, která bude v Praze otevřena.

Národní památkový ústav se na další exhumace přívětivě netváří. "Byli bychom velmi neradi, aby se hrobky šmahem otevíraly. Musí se brát ohled především na pietní důvody," uvedl archeolog Zdeněk Dragoun.

 

Právě se děje

Další zprávy