Hranice – Nejhlubší známou zatopenou jeskyní na planetě je Hranická propast na Moravě. Speleologové totiž v úterý dokázali spustit sondu do hloubky 404 metrů, což je o 12 metrů víc, než kolik se podařilo naměřit v druhé nejhlubší jeskyni světa – italské Pozzo del Merro. Magazínu The National Geographic to ve čtvrtek sdělil šéf česko-polské expedice, která útroby propasti zkoumá, Krzysztof Starnawski.
„Tuto informaci mohu potvrdit,“ sdělil pro Aktuálně.cz další ze členů týmu David Čani. Starnawski magazínu popsal, že se ponořil do 200 metrů, odkud pak dalších více než 200 metrů pokračovala do hlubin dálkově řízená podvodní sonda. „Úkolem bylo poskytnout sondě co nejlepší výchozí pozici do nejhlubší části jeskyně,“ vysvětlil speleolog. Dodal, že přístroj má certifikovaný hloubkoměr, data jsou tedy naprosto spolehlivá.
Robot nejprve klesal do 370 metrů podle vodicích šňůr, které při předchozích sestupech nainstaloval Starnawski, pak už "pokračoval 'pocitově' do hloubky podél stěny", upřesnil za české speleopotápěče Michal Guba. "V maximální dosažené hloubce 404 m musel být průzkum ukončen z důvodu dosažení konce vodicího kabelu robota," dodal.
Suchá část Hranické propasti je hluboká téměř 70 metrů. Zjištěná hloubka jezírka na jejím dně se v posledních desetiletích stále zvyšovala. Naposledy hranici posunul před dvěma lety stejný tým na 384 m.