Hrad utrácí desítky milionů. Po troškách, bez soutěží

Eliška Bártová Eliška Bártová
10. 12. 2013 5:30
Pouze dvě z nich byly soutěženy v otevřeném výběrovém řízení
Pražský hrad je jako stvořen pro zakázky malého rozsahu.
Pražský hrad je jako stvořen pro zakázky malého rozsahu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V éře přímo zvoleného prezidenta Miloše Zemana utratila Správa Pražského hradu více než 150 milionů korun ve veřejných zakázkách, a to způsobem, který v některých ohledech vzbuzuje pochybnosti. 

Od Zemanova nástupu letos v březnu utratil Hrad přesně 152,2 milionu korun a dalších 24 milionů právě utrácí ve dvou akcích, které jsou rozjednány. 

Aktuálně.cz zjistilo, že souhrnná částka 176 milionů se rozdělila do 39 zakázek, které Hrad v 95 procentech případů zadával formou zakázek malého rozsahu. U nich není povinnost uspořádat veřejnou soutěž ani zveřejňovat informace v oficiálním věstníku.

Vítěz byl vybírán na základě poptávky, často přitom byla stanovena cena těsně pod limitem, za kterým už je nutné soutěž vypisovat.

Veřejnou soutěží tak prošly pouze dvě (připočteme-li dvě probíhající zakázky, tak čtyři) z bezmála čtyřiceti akcí. 

Podle ředitelky tiskového odboru Hradu Hany Burianové jde o zakázky, které byly naplánovány ještě za bývalého prezidenta Klause. "Plán oprav byl tvořen v rámci přípravy rozpočtu na rok 2013, tedy na podzim 2012," uvedla.

Drobné přestavby, které nestojí za veřejnou soutěž, ve fotogalerii. 

Mimo režim zákona

Správa Pražského hradu už jednou kvůli zadávání zakázek čelila kritice. Nejvyšší kontrolní úřad na konci roku 2012 konstatoval, že SPH v některých případech nedodržela zákon o veřejných zakázkách, když některé z nich rozdělili na několik menších.

"Zakázky malého rozsahu jsou problematické v tom, že jsou méně transparentní, je na ně méně vidět a jsou de facto bez možnosti kontroly ÚOHS," definuje obecně úskalí postupu Hradu Radka Pavlišová z protikorupční organizace Transparency International. "Jdou v podstatě mimo přímý režim zákona."

Hrad ale tento způsob zadávání zakázek za problematický nepovažuje. "Většinou se jedná o opravy a údržbu, což je dáno charakterem spravovaného majetku," reaguje bez dalšího upřesnění ředitelka tiskového odboru Hradu Hana Burianová.

Kromě uvedených 176 milionů proplatil Hrad dalších 7,7 milionu za smlouvy v hodnotě do půl milionu korun.

Těsně pod limitem

Pokud bychom vycházeli pouze z informací v oficiálním věstníku veřejných zakázek, zadala Správa Pražského hradu od nástupu nového prezidenta Zemana pouze dvě zakázky v hodnotě 93 milionů korun.

Nejvyšší purkrabství bylo naposledy brutálně přestavěno před padesáti lety.
Nejvyšší purkrabství bylo naposledy brutálně přestavěno před padesáti lety. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak však deník Aktuálně.cz zjistil, počet zakázek a objem investovaných peněz je ve skutečnosti několikanásobně vyšší.

Limit pro zadání zakázky malého rozsahu, která se vymyká režimu zákona o veřejných zakázkách, je u stavebních prací do 3 milionů korun. Pokud je tato částka překročena, musí být vypsána regulérní soutěž.

Ze seznamu zakázek zadaných Hradem, který má Aktuálně.cz k dispozici, je patrné, že v 11 případech se jejich ceny pohybovaly těsně pod touto hranicí - kolem 2,8 milionu korun.

Například zakázka na rekonstrukci rozvodny byla vyčíslena na 2,9 milionu, za 2,8 milionu pak bylo opraveno hasicí zařízení v jižní věži katedrály sv. Víta.

Nadstandardní přístup

Z některých případů se lze domnívat, že byly zakázky účelově děleny, aby se zadavatel veřejné soutěži vyhnul. 

Například rekonstrukce dvou bytů, v přízemí a prvním patře stejného domu v ulici Na Opyši, se uskutečnila nikoliv na základě jedné zakázky, která by vyžadovala vypsání soutěže, ale ve dvou oddělených. V obou případech práce prováděla tatáž firma Emtandem.

Obdobně se organizovala i oprava kabelového propojení, kde vypsal Hrad hned tři zakázky - ve všech případech byla cena stanovena těsně pod limitem pro vypsání soutěže. Ve dvou případech získala zakázku stejná firma Eltras.

Tato pražská společnost pracovala v období od letošního března na zakázku Hradu celkem ve čtyřech případech. Stejně tak po čtyřech zakázkách získaly společnosti SP Spol a Mercator.

Spolumajitel poslední jmenované společnosti Luboš Pavel má logické vysvětlení: „Pravděpodobně je s námi Hrad maximálně spokojen," říká. „Když si chcete zachovat přízeň, aby vás oslovovali, musíte poskytovat zcela nadstandardní přístup - jste k dispozici ráno ve tři hodiny, pozdě večer, prostě 24 hodin denně. My navíc také disponujeme bezpečnostní prověrkou."

Právě tato pražská firma vyhrála letos v létě i soutěž na prozatím nejdražší hradní zakázku za 73 milionů korun, za něž byly revitalizovány inženýrské sítě a rozvodné technologie.

„V tomto případě jsme soutěžili natvrdo ve veřejné soutěži," říká Luboš Pavel. „Nesmírně si toho považuji, ale také z toho vyplývá řada odpovědností."

Podobně jako firmu Mercator využívá Hrad také často služeb říčanského kamenosochaře Bohumila Pánka. Tomu bylo během osmi měsíců zadáno celkem šest zakázek.

 

Právě se děje

Další zprávy