Hra ČSSD kolem stíhaného hejtmana. Chovanec chce detaily kauzy, advokát radí mlčet

Petr Koděra Petr Koděra
19. 10. 2015 17:06
Zveřejním o svém případu podrobnosti, které nejsou ve spisu, řekl olomoucký hejtman Jiří Rozbořil stíhaný kvůli údajnému uplácení policisty. Rozbořilův advokát klientovi nedoporučil, aby informoval o tom, co je v textu obvinění. "Podepsali jsme policii mlčenlivost, a chceme-li být korektní, měli bychom ji dodržet," řekl právník.
Jiří Rozbořil
Jiří Rozbořil | Foto: ČTK

Praha - V neděli se v ČSSD rozehrála hra. Sociálnědemokratický olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, kterého policie stíhá kvůli korupci, nejdřív kývl na výzvu spolustraníka a ministra vnitra Milana Chovance a řekl, že zveřejní detaily své kauzy. Prý se ale napřed zeptá na souhlas státního zástupce.

Den poté je všechno jinak. Předně: Rozbořil se žalobce na nic nemusí ptát a podrobnosti o svém stíhání může zveřejnit i sám pod podmínkou, že zakryje osobní údaje jiných osob, o kterých se v dokumentu píše. A za druhé: Rozbořil své vyjádření během pondělka upravil a řekl, že zveřejní okolnosti, jež nejsou ve spisu a nebudou moci ovlivnit vyšetřování případu. "Až to budu mít hotové, svolám tiskovou konferenci," řekl.

Rozhodl se tak i proto, že advokát Petr Konečný mu nedoporučil, aby odtajnil cokoliv z textu obvinění. "Podepsali jsme policii mlčenlivost, a chceme-li být korektní, měli bychom ji dodržet," řekl právník.

"Ostatně ani není co zveřejnit. Policie mého klienta viní z nabídky úplatku policistovi. Předmětné věty, kdy měla korupční nabídka padnout, ovšem v textu obvinění stejně nejsou, policie nám je zatím neukázala," dodal Konečný.

Olomoučtí žalobci, kteří na vyšetřování údajné korupce dohlížejí, odmítli komentovat vyjádření ministra Chovance i hejtmana Rozbořila o tom, že ke zveřejnění podrobností přímo k případu je potřeba jejich souhlas.

"Trestní řízení je neveřejné a my nemůžeme a ani nebudeme reagovat na výroky v médiích," řekl vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Že doufá v Rozbořilovu dohodu se státním zástupcem, řekl ministr Milan Chovanec v nedělní debatě na televizi Prima. "Jediný člověk, který pravdu může osvětlit, je Rozbořil. Doufám, že se domluví se státním zástupcem...," řekl ministr.

"Pokud se cítí nevinen, jediná šance, jak to veřejnosti a členům strany ukázat, je víc informací a jít touto cestou," dodal Chovanec.

Rozbořil ale během pondělka řekl, že tento postup nepřichází v úvahu. "To, že mě ministr Chovanec vyzval, abych kontaktoval státního zástupce, z logických důvodů nelze a nelze tento proces uskutečnit," uvedl Rozbořil.

V minulosti už obvinění lidé některé dokumenty ze svých trestních kauz veřejně ukázali. Například právníci podnikatele s vlivem Ivo Rittiga vyvěsili na web různá soudní usnesení nebo zamítnutí jejich stížností.

Policie: Chtěl zamést vyšetřování

Policie stíhá Rozbořila kvůli údajné korupci. Detektivové politika letos v srpnu nahráli v restauraci při hovoru s náměstkem olomouckého krajského policejního ředitele Karlem Kadlecem. Rozbořil podle policie nabídl Kadlecovi úplatek za to, že zamete pod stůl vyšetřování dotačního podvodu při stavbě jezdeckého areálu v olomoucké čtvrti Lazce.

Rozbořil letní schůzku potvrdil, popřel ale, že by nabízel úplatek. S Kadlecem se u piva bavili o mnoha tématech, o korupci prý ale nebyla řeč.

Kadlec je rovněž obviněn a na rozdíl od hejtmana ho soud poslal spolu s dalším policistou Radkem Petrůjem a podnikatelem Ivanem Kyselým do vazby. 

Podle detektivů měli policisté vynášet citlivé informace z vyšetřování k podnikateli Kyselému a ten se měl údajně podílet na ovlivňování trestních kauz.

Hejtman Rozbořil navzdory obvinění odmítá opustit nejvyšší krajskou funkci. A to i přes to, že ho k tomu vyzvaly špičky ČSSD včetně stranického šéfa a premiéra Bohuslava Sobotky. K odstranění stíhaného hejtmana z politiky nepomohla ani Sobotkova páteční osobní návštěva v Olomouci.

Opoziční TOP 09 a STAN a také lidovci požadují svolání mimořádného krajského zastupitelstva, na kterém se bude hlasovat o důvěře hejtmanovi. Hejtman zatím zastupitele nesvolal. Později dodal, že o vyjádření podpory požádá pouze klub zastupitelů ČSSD a koaličních komunistů.

 

Právě se děje

Další zprávy