Nejvyšší kriminalista v zemi skončil kvůli olomoucké kauze. Jeho kolega mění útvar

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 16. 10. 2015 14:52
V souvislosti s olomouckou korupční kauzou požádal o propuštění nejvyšší kriminalista v zemi, šéf Úřadu vyšetřování na policejním prezidiu Milan Pospíšek. Jeho žádosti bylo již vyhověno. Náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach byl na vlastní žádost přemístěn k jinému policejnímu útvaru. Policejní prezidium je také připraveno postavit oba obviněné policisty z olomouckého ředitelství mimo službu. Učiní tak ale až v případě, že budou propuštěni z vazby.
Milan Pospíšek
Milan Pospíšek | Foto: ČTK

Praha - Nejvyšší kriminalista v zemi, šéf Úřadu vyšetřování na policejním prezidiu Milan Pospíšek, končí kvůli olomoucké kauze u policie. Podle ČTK ji opouští na vlastní žádost. Jeho kolega - náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach - zažádal o přeřazení k jinému policejnímu útvaru. Oběma vedení vyhovělo.

"Policista, který patří do mé kázeňské pravomoci, mě včera požádal o propuštění ze služebního poměru. A po zvážení všech okolností jsem jeho žádosti vyhověl. Ředitel jednoho z celorepublikových útvarů mě také informoval, že jeho podřízený, vyšší policejní důstojník, požádal v rámci policie o přemístění na jiný útvar a tomuto opatření bylo vyhověno," řekl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Konkrétní jména ale neuvedl. Ta se objevila až později.

Policejní prezidium je také připraveno postavit oba obviněné policisty z olomouckého ředitelství mimo službu. Učiní tak ale až v případě, že budou propuštěni z vazby. V souvislosti s olomouckou korupční kauzou také požádal jeden policista o propuštění ze služby a druhý o přeložení.

Přeložení Jiřího Jacha potvrdil tiskový mluvčí  Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej. "Pověřený náměstek ředitele ÚOKFK Jiří Jach požádal k dnešnímu dni o převedení na služební místo k jinému policejnímu útvaru," napsal ve vyjádření Ibehej.

Kauza ve špičce policie

O Pospíška s Jachem se zajímali kriminalisté v souvislosti s údajnou korupční kauzou v Olomouckém kraji, která se týká možné korupce, ovlivňování některých kauz a úniků informací ze spisů. Podle detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu to negativně ovlivňovalo vyšetřování některých případů. Ani jeden z nich ale zatím obviněn nebyl.

V kauze byl obviněn náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj, vlivný podnikatel a blízký přítel Ivana Langra Ivan Kyselý a krajský hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Hrozí jim až deset let vězení. Ve čtvrtek poslal soud do vazby tři z nich, kromě olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Policisté, kteří jsou ve vazbě, pobírají pouze polovinu svého platu.

Rozbořil stojí v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava. Přes ten se do Olomouckého kraje dostávají miliardové dotace. Podle serveru Neovlivní.cz hejtman s policistou Kadlecem řešil například podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích.

Úplatek za odložené vyšetřování

Rozbořil měl podle informací, které vycházejí z policejních odposlechů, nabízet náměstkovi Kadlecovi úplatek za to, že odloží vyšetřování kolem dotací na výstavbu jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích. Podle informací Neovlivní.cz Kadlec na nabídku kývl.

Podle Neovlivní.cz, který vychází z policejních odposlechů, Rozbořil nabízel Kadlecovi úplatek výměnou za to, že bude odloženo vyšetřování okolností kolem dotací pro tento projekt. Kadlec údajně na nabídku kývl.

"Projekt jezdeckého areálu jsem vymyslel já a díky tomuto areálu jsme zachránili zemědělskou školu v Olomouci a máme tam obor chovatel koní," uvedl sám Rozbořil.

Karel Kadlec si před časem pozval k sobě do kanceláře podřízeného Petrůje, který je šéf hospodářské kriminálky. Kadlec chtěl, aby Petrůj „za každou cenu“ začal stíhat podnikatele a člena ČSSD Jaroslava Králíka, který se angažuje v projektech financovaných z evropských dotací.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Bezpečnostní informační služba postupovala podle zákona, rozhodla kontrolní komise

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. "Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS," citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy