Nejvyšší kriminalista v zemi skončil kvůli olomoucké kauze. Jeho kolega mění útvar

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 16. 10. 2015 14:52
V souvislosti s olomouckou korupční kauzou požádal o propuštění nejvyšší kriminalista v zemi, šéf Úřadu vyšetřování na policejním prezidiu Milan Pospíšek. Jeho žádosti bylo již vyhověno. Náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach byl na vlastní žádost přemístěn k jinému policejnímu útvaru. Policejní prezidium je také připraveno postavit oba obviněné policisty z olomouckého ředitelství mimo službu. Učiní tak ale až v případě, že budou propuštěni z vazby.
Milan Pospíšek
Milan Pospíšek | Foto: ČTK

Praha - Nejvyšší kriminalista v zemi, šéf Úřadu vyšetřování na policejním prezidiu Milan Pospíšek, končí kvůli olomoucké kauze u policie. Podle ČTK ji opouští na vlastní žádost. Jeho kolega - náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach - zažádal o přeřazení k jinému policejnímu útvaru. Oběma vedení vyhovělo.

"Policista, který patří do mé kázeňské pravomoci, mě včera požádal o propuštění ze služebního poměru. A po zvážení všech okolností jsem jeho žádosti vyhověl. Ředitel jednoho z celorepublikových útvarů mě také informoval, že jeho podřízený, vyšší policejní důstojník, požádal v rámci policie o přemístění na jiný útvar a tomuto opatření bylo vyhověno," řekl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Konkrétní jména ale neuvedl. Ta se objevila až později.

Policejní prezidium je také připraveno postavit oba obviněné policisty z olomouckého ředitelství mimo službu. Učiní tak ale až v případě, že budou propuštěni z vazby. V souvislosti s olomouckou korupční kauzou také požádal jeden policista o propuštění ze služby a druhý o přeložení.

Přeložení Jiřího Jacha potvrdil tiskový mluvčí  Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej. "Pověřený náměstek ředitele ÚOKFK Jiří Jach požádal k dnešnímu dni o převedení na služební místo k jinému policejnímu útvaru," napsal ve vyjádření Ibehej.

Kauza ve špičce policie

O Pospíška s Jachem se zajímali kriminalisté v souvislosti s údajnou korupční kauzou v Olomouckém kraji, která se týká možné korupce, ovlivňování některých kauz a úniků informací ze spisů. Podle detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu to negativně ovlivňovalo vyšetřování některých případů. Ani jeden z nich ale zatím obviněn nebyl.

V kauze byl obviněn náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj, vlivný podnikatel a blízký přítel Ivana Langra Ivan Kyselý a krajský hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Hrozí jim až deset let vězení. Ve čtvrtek poslal soud do vazby tři z nich, kromě olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Policisté, kteří jsou ve vazbě, pobírají pouze polovinu svého platu.

Rozbořil stojí v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava. Přes ten se do Olomouckého kraje dostávají miliardové dotace. Podle serveru Neovlivní.cz hejtman s policistou Kadlecem řešil například podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích.

Úplatek za odložené vyšetřování

Rozbořil měl podle informací, které vycházejí z policejních odposlechů, nabízet náměstkovi Kadlecovi úplatek za to, že odloží vyšetřování kolem dotací na výstavbu jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích. Podle informací Neovlivní.cz Kadlec na nabídku kývl.

Podle Neovlivní.cz, který vychází z policejních odposlechů, Rozbořil nabízel Kadlecovi úplatek výměnou za to, že bude odloženo vyšetřování okolností kolem dotací pro tento projekt. Kadlec údajně na nabídku kývl.

"Projekt jezdeckého areálu jsem vymyslel já a díky tomuto areálu jsme zachránili zemědělskou školu v Olomouci a máme tam obor chovatel koní," uvedl sám Rozbořil.

Karel Kadlec si před časem pozval k sobě do kanceláře podřízeného Petrůje, který je šéf hospodářské kriminálky. Kadlec chtěl, aby Petrůj „za každou cenu“ začal stíhat podnikatele a člena ČSSD Jaroslava Králíka, který se angažuje v projektech financovaných z evropských dotací.

 

Právě se děje

Další zprávy