Kauza Olomouc: Náměstek policie se před štěnicemi neukryl, nahrály ho i při šeptání na balkoně

Petr Koděra Petr Koděra
16. 10. 2015 5:30
Také v aktuální korupční kauze hrají klíčovou roli policejní odposlechy. Tentokrát přitom detektivové protimafiánského útvaru z pražské centrály poslouchali hlavně svého kolegu - náměstka olomoucké krajské policie Karla Kadlece. Důstojník měl v kanceláři namontované štěnice, které vyzradily každý jeho hovor. Kriminalisté ho nahrávali i na schůzkách v kavárně. Kadlec je spolu s kolegou Radkem Petrůjem, hejtmanem Jiřím Rozbořilem a podnikatelem Ivanem Kyselým mezi čtyřmi obviněnými. Kromě Rozbořila skončili všichni ve vazbě.
Foto: Thinkstock

Olomouc - Vypadalo to jako běžná porada. Plukovník olomoucké krajské policie Karel Kadlec si pozval k sobě do kanceláře podřízeného, šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje, a chtěl se od něj dozvědět novinky ve vyšetřování.

Když ale došlo na případ podezřelé dotace na jezdecký areál v olomoucké části Lazce, oba muži najednou ztlumili hlas. Skoro šeptali, jako kdyby chtěli, aby je nikdo neslyšel.

Jenže v bezpečí nakonec nebyli ani na balkoně. I tam dosáhly výkonné štěnice namontované v Kadlecově kanceláři a jejich hovor tajně nahrály. Vše tak v přímém přenosu slyšeli detektivové protimafiánského útvaru, kteří Kadlece od začátku letošního roku podezírají z vynášení informací ze závažných hospodářských případů na Olomoucku.

Nový detail, na který narazil online deník Aktuálně.cz při rozhovorech s aktéry aktuální kauzy, jen potvrdil, že policisté se znovu spolehli na osvědčenou metodu, která tak dobře zafungovala například v kauze Rath: prostorové odposlechy.

Právě kauza bývalého středočeského hejtmana ČSSD ukázala, že s nahrávkami mají detektivové mnohem větší šanci porušení zákona dokazovat.

Obviněni policisté i hejtman

Důsledky odposlechů z olomoucké kauzy jsou známé z událostí posledních dní: policisté Petrůj i Kadlec sedí ve vazbě spolu s vlivným olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým, k němuž měly cenné policejní informace přitékat. Obviněn je i hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil z ČSSD, který podle vyšetřovatelů nabídl Kadlecovi úplatek za zametení kauzy jezdeckého areálu v Lazcích.

Advokáti stíhaných však policejní odposlechy tradičně zpochybňují. Detektivové jim jako obvykle na začátku vyšetřování z taktických důvodů neodkryli všechny karty a do textu obvinění napsali jen některé pasáže. Obhájci pak výseky přepisů považují za soupis podivných policejních konstrukcí, které nedávají smysl.

"Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali stížnost. Informace v něm jsou nepřesné a zmatečné. Jen s velkými obtížemi lze pochopit, co je mému klientovi kladeno za vinu," řekl například Tomáš Vymazal, obhájce policisty Petrůje.

Petr Konečný, který zastupuje hejtmana Rozbořila, zase tvrdí, že jeho klient byl "v nesprávnou chvíli na nesprávném místě". Hejtman nepopřel srpnovou schůzku s policistou Kadlecem, odmítá ale, že by nabízel peníze za odložení podezření z dotačního podvodu.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

"Byli spolu na pivu, kde se probere spousta věcí. Úplatek ale rozhodně nenabízel," řekl Konečný.

Kauza se dotkla i Ivana Langera

Olomoucká kauza se dotkla i exministra vnitra Ivana Langera, který je blízkým přítelem a obchodním partnerem obviněného podnikatele Ivana Kyselého. Policie prohledala Langerův dům, odvezla si několik pytlů zabavených věcí, ale bývalého člena vlády z ničeho neviní. A to i přes to, že se Langerovo jméno podle důvěryhodných zdrojů blízkých vyšetřování hojně objevuje na odposleších. To však nemusí nic dokazovat, podezřelí se o Langerovi mohou jen neškodně bavit.

Olomouckou kauzu přijede dnes na Hanou osobně řešit i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle všeho se bude snažit přimět svého spolustraníka Jiřího Rozbořila k rezignaci z postu hejtmana a k dočasnému přerušení členství v sociální demokracii.

Rozbořil podobné výzvy zatím odmítl, dokud se s předsedou vlády nesetká a vše nebude moci vysvětlit nejen jemu, ale i krajským kolegům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy