Hospodaření s miliony na Hradě neobstálo před NKÚ, Zemanovi lidé se proti tomu brání

Jan Horák Jan Horák
9. 12. 2022 11:25
Nejvyšší kontrolní úřad odhalil nedostatky v hospodaření prezidentské kanceláře a jejích podřízených organizací - Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány. Jak zjistila redakce Aktuálně.cz, Hrad se zjištěními úřadu nesouhlasí a odvolal se. Kontroloři by měli s konečnou platností prověrku uzavřít a její výsledky zveřejnit počátkem příštího roku. Prezidentskou kancelář řídí Vratislav Mynář.
Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák (úplně vlevo) s prezidentem Milošem Zemanem.
Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák (úplně vlevo) s prezidentem Milošem Zemanem. | Foto: Hrad

Prezidentská kancelář Miloše Zemana měla letos podle schváleného rozpočtu k dispozici 400 milionů korun. Už v únoru zahájili kontroloři pod vedením člena vrcholného orgánu Nejvyššího kontrolního úřadu Adolfa Beznosky šetření, jak Hrad s přidělenými penězi zachází. Zmíněná částka pokrývá i náklady Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány.

"Kontrola má za cíl prověřit, zda Kancelář prezidenta republiky a příspěvkové organizace hospodařily s majetkem státu a s penězi státního rozpočtu v souladu s právními předpisy, účelně a hospodárně," sdělila Aktuálně.cz mluvčí kontrolního úřadu Hana Kadečková.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, faktická kontrola je nejpozději od října skončená. A pro Hrad nedopadla dobře. Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu, což je klíčový orgán instituce, se v druhé polovině listopadu sešlo na dosud posledním jednání. A jak vyplývá ze zápisu, Hrad se proti zjištěním Beznoskova týmu ohradil.

Námitky Hradu zamítnuty, pak padlo odvolání

Když Nejvyšší kontrolní úřad uzavře šetření, vypracuje z něj protokol. Obvykle jde o dokument s desítkami či stovkami stran. Popisuje všechny skutečnosti, jež prověrka odhalila. Současně obsahuje vyhodnocení zjištěných nedostatků. Přesně to se stalo v případě kontroly prezidentské kanceláře a jejích dvou podřízených organizací.

Hrad proti nim podal námitky, jenže vedoucí týmu Adolf Beznoska je zamítl. Respektive je nevypořádal k vůli prezidentské kanceláře. Mynářovi lidé se proto odvolali ke Kolegiu NKÚ, jež o odvolání rozhodovalo 21. listopadu (viz obrázek). Není jasné, jak ho vyřídilo. Úřad zatím mlčí také k odhaleným nedostatkům v hospodaření Hradu.

Odvolání Hradu proti zjištěním kontroly na Kolegiu NKÚ.
Odvolání Hradu proti zjištěním kontroly na Kolegiu NKÚ. | Foto: Aktuálně.cz

"Kontrolní akce není dosud skončená. A NKÚ nemůže v průběhu kontroly podávat informace třetím osobám. Zakazuje nám to zákon o svobodném přístupu k informacím," řekla Aktuálně.cz mluvčí instituce Hana Kadečková. Výsledky prověrky budou jasné, až úřad vypracuje kontrolní zprávu. Zveřejnit ji plánuje počátkem příštího roku.

Delikty šéfa lánské obory

Podle policie i soudů se dlouhodobě odehrávají machinace v Lesní správě Lány pod vedením ředitele Miloše Baláka, kterého bez výběrového řízení v roce 2014 dosadil kancléř Vratislav Mynář. Balák dostal letos v březnu pravomocný tříletý trest vězení za manipulaci zakázky za 200 milionů korun na zpevnění svahů nad vodní nádrží Klíčava.

"Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…)," řekl podle odposlechů Libor Kadlec, manažer firmy Energie - stavební a báňská, v jejíž prospěch se tendr s Balákovým požehnáním v letech 2015 až 2017 zmanipuloval. Baláka uchránila před vězením milost od prezidenta Miloše Zemana.

Letos v srpnu padl nepravomocný rozsudek, podle kterého Balák v letech 2015 až 2016 prodal pod cenou 18 tisíc tun vytěženého kamene z lánské obory opět firmě Energie - stavební a báňská. Lesní správě Lány tím měl způsobit škodu 1,35 milionu korun. Soud mu vyměřil pokutu 870 tisíc a zákaz působit ve vedení státních organizací na dva roky.

"Absolutně nesouhlasím s obviněním, které se nezakládá na pravdě. Žádná škoda lesní správě nevznikla," uvedl Balák, který se minulý měsíc odvolal. Jak už Aktuálně.cz upozornilo, odvolání podala i dozorová žalobkyně Denisa Sotáková. "Bylo podáno v neprospěch obžalovaného do výroku o trestu, který považuji za nepřiměřeně mírný," řekla Aktuálně.cz.

Hrad kvůli Balákovi přišel o 30 milionů

Pražský hrad přitom ještě z letošního rozpočtu přišel o 30 milionů korun. V říjnu o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. Dolní komora parlamentu zkrátila peníze pro prezidentskou kancelář právě kvůli Balákovým kauzám. Ten ve funkci 31. prosince končí, Hrad už vyhlásil výběrové řízení na jeho nástupce.

"Poslanecká sněmovna tímto návrhem reaguje na to, že ředitel Lesní správy Lány byl pravomocně odsouzen za manipulaci veřejné zakázky a navzdory tomuto rozsudku ve své funkci setrval. Sněmovna nemůže přehlasovat milost prezidenta republiky, může ovšem alespoň odejmout odsouzenému řediteli rozpočet na realizaci kapitálových výdajů," znělo odůvodnění rozhodnutí.

Odebraných 30 milionů korun mělo sloužit jako výdaje na lesní hospodářství v rámci lánské obory. Po zásahu sněmovny se však rozdělí částkou 12 milionů korun pro Úřad vlády na koordinaci protidrogové politiky a 18 milionů dostalo ministerstvo školství na podporu činnosti mládeže. Změna prošla hlasy 85 ze 160 přítomných poslanců.

Video: Zeman plivl do tváře slušným lidem, snížit Hradu rozpočet je to nejmenší, říká Heller (30. 3. 2022)

Považuji za naprosto nemorální, abychom z veřejných peněz platili výdaje Lesní správě Lány, kterou díky milosti může řídit pan Balák, míní poslanec. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy