Praha - Dnes to je přesně rok, co se v České republice začalo očkovat proti rakovině děložního čípku.
Dosud byly cílem kampaně pro očkování jen dívky. Konkurenční boj mezi pojišťovnami způsobil, že některé začnou přispívat i chlapcům.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ohlásila, že od 1. ledna přispěje každému svému pojištěnci - chlapci od devíti do patnácti let částkou 2500 korun. Stejnou sumu poskytne dívkám od třinácti do osmnácti let. Očkování proti rakovině čípku vyjde na pětinásobek - až 10 500 korun.
K čemu by vlastně mělo být očkování proti rakovině děložního čípku chlapcům? Rakovina penisu byla v posledních letech výrazněji nalezena jen u izolované skupiny lidí na pláních Paraguaye. A klinické studie fungování vakcíny na chlapcích dokonce ještě nebyly dokončeny.
Pokud rodiče chlapce nechají očkovat, budou je tak spíš chránit proti bradavicím, které papilomavirus způsobuje asi desetině až pětině populace. Nebo musí svého potomka přesvědčit, že svým očkováním ochrání proti potenciální rakovině svou potenciální budoucí ženu.
Je to stejný princip jako při očkování proti zarděnkám. Očkují se sice všechny děti, ale životu nebezpečné jsou zarděnky pouze pro ženy do třetího měsíce těhotenství, resp. jejich plod. Tím, že se sníží celkový výskyt zarděnek mezi lidmi, statisticky se snižuje riziko, že se s nimi těhotné ženy potkají.
Ani polovina dívek nejde k lékaři
Dívky a ženy se proti rakovině děložního čípku mohou i dnes chránit každoroční prohlídkou na gynekologii.
Stěr na zjištění papilomavirů je rutinní a nebolestivou součástí vyšetření a je zdarma. Dosud většinou fungoval i při včasném odhalení rakoviny děložního čípku, protože doba, než se rakovina vyvine, je obvykle delší než jeden rok.
"Bohužel v České republice chodí na pravidelné prohlídky pouhých čtyřicet procent žen od patnácti let, o něco vyšší je podíl žen v plodném věku," říká Karel Šatera, ředitel pojišťovny ministerstva vnitra. I proto se stává, že je rakovina děložního hrdla odhalena pozdě a umírá na ni u nás víc žen než v západní Evropě.
Důvodem může být i nespolehlivost výsledků z laboratoří, které dělají cytologické rozbory. O špatné spolehlivosti je přesvědčen předseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák.
"Od dob socialismu píšeme všem ministrům a žádáme, aby stanovili nějaká kritéria, podle kterých se mají laboratoře řídit, a zavedli jejich kontrolu," říká Vladimír Dvořák. Teprve nedávno se na ministerstvu pohnuly ledy a ve věstníku nová pravidla fungování laboratoří vyšla. "Doufám, že se situace zlepší, ale nyní jsou v kvalitě laboratoří obrovské rozdíly," dodává Dvořák.
Dobrý byznys?
Mladé dívky, které se potkají během svého pohlavního života s papilomavirem, nemusí onemocnět. Osmdesát procent jich vůbec neví, že takový virus v sobě nosí. U zbytku se může někdy projevit bradavicemi a jen přibližně 2,5 procenta jich skutečně onemocní rakovinou čípku.
Fakta o papilomaviru
- angl. human papillomavirus (HPV)
- přenáší se pohlavním stykem
- existují desítky kmenů HPV
- očkuje se proti 4 z nich
- v ČR se za rok nechalo očkovat asi 20 000 žen
Je sice vědecky prokázáno, že se na vzniku rakoviny podílí papilomavirus, ale není to jediný faktor. Studie Světové zdravotnické organizace například přinesly důkazy, že významně se na jejím vzniku podílí i kouření.
"Jsou ještě další faktory, ale ty zatím zůstávají pro lékařskou vědu tajemstvím," říká lékařský specialista na nemoci děložního hrdla Jiří Ondruš z České gynekologicko-porodnické společnosti.
Není tedy kampaň za očkování proti rakovině čípku spíš dobrý byznys, živící se strachem ženských pacientek?
Spolehlivost laboratorních testů se přece bude zlepšovat a testy jsou pro ženy všeho věku zdarma. A každoroční gynekologickou prohlídku by dívka nebo žena měla absolvovat stejně, může totiž odhalit i jiné choroby (např. mnohem častější rakovinu prsu).
Uvidíme za patnáct let
A kromě toho: jako u každého nového očkování, ani u vakcíny proti papilomaviru není zatím jasné, jak dlouho bude dívky chránit.
Podle průběžných testů výrobce zatím vakcína funguje, od její první aplikace ve Spojených Státech uplynulo necelých šest let. Evropská unie ji schválila teprve loni na podzim.
"Uvidíme nejdřív za deset patnáct let, teprve pak bude možné s jistotou říci, že vakcína je účinná," vysvětluje Jiří Ondruš. "Pořád tak nejdůležitější ochranou zůstávají preventivní prohlídky."