Horké úterý: Klaus si zve na Hrad Topolánka a Paroubka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 9. 2009 17:40
Sledujte s námi online nejnovější vývoj na politické scéně
Jsem připraven okamžitě pomoci k zajištění normálního chodu našeho státu, vzkázal politikům prezident.
Jsem připraven okamžitě pomoci k zajištění normálního chodu našeho státu, vzkázal politikům prezident. | Foto: Reuters

Praha - Politické dohody z minulého týdne jsou minulostí.

Sociální demokraté šokovali ráno politickou scénu prohlášením, že nepodpoří rozpuštění Poslanecké sněmovny a prosazují posunutí předčasných voleb až na květen 2010; do té doby chce spolupracovat s kabinetem někdejšího šéfa statistiků Jana Fischera.

Plán nehlasovat o úterním rozpuštění sněmovny podpořili i další politici (například zelení a tzv. přeběhlíci), a tak sněmovna po poledni na schůzi o svém rozpuštění nerozhodla. V reakci na to se šéf ODS Mirek Topolánek vzdal poslaneckého mandátu.

Další otřes způsobilo vystoupení premiéra Jana Fischera krátce před třetí odpolední.

Fischer připomněl, že dostal od politiků jen dočasný mandát a do vlády šel s vizí, že na podzim 2009 skončí. Pokud by jeho kabinet měl pokračovat, musí mu poslanci znovu vystavit důvěru a kývnout na razantní škrty tak, aby státní rozpočet neměl schodek vyšší než 170 mld.

 

Deník Aktuálně.cz sleduje dění ve sněmovně online:


Projev

Důležité

Dokument

Zajímavost

17:40 - Prezident Václav Klaus vyjádřil v oficiálním prohlášení znepokojení nad současným vývojem situace. "Nyní je nutné dát české veřejnosti jasné sdělení, jak budeme postupovat dál. Vyzývám politické strany i vládu k maximální zodpovědnosti a k úsilí přispět k řešení hlavních problémů dneška, především rozpočtových a ekonomických," stojí v tiskové zprávě z Hradu. "Jsem připraven okamžitě pomoci k zajištění normálního chodu našeho státu. Na zítřek zvu na jednání na Pražský hrad představitele dvou hlavních politických stran," oznámil Klaus.

15:15 - I když by politici našli shodu a přistoupili na podmínky premiéra Fischera, ministerský tým by musel projít rekonstrukcí. Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že někteří úředničtí ministři totiž počítají s tím, že nejpozději od Nového roku se vrátí ke své práci. Například ministr životního prostředí Ladislav Miko do funkce nastoupil jen na přechodnou dobu, už na podzim by se měl vrátit do Bruselu, kde vede ředitelství ochrany přírodních zdrojů. Pokud by se nevrátil, hrozí mu podle informací z Evropské komise, že by o místo vysokého evropského úředníka přišel.  (více zde)

14:44 Premiér Jan Fischer vyzval politiky, aby okamžitě přišli s řešením, kdo povede zemi do řádných voleb. "Přebíral jsem svůj post s vědomím, že povedu zemi do předčasných voleb. Pokud by měla vláda fungovat nadále pod mým vedením, je nutné obnovit její mandát a schválit úsporná opatření taková, aby vláda mohla splnit svůj programový závazek a rozpočet tak nepřekročil 170 miliard korun," řekl Fischer.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Alexandra Tomského: Kdy prohrát je špatné a vyhrát ještě horší aneb ČSSD straší 17. listopad 

Fischer se také podivil nad tím, že se o celé politické situaci dozvěděl z médií, nikoli přímo od politiků. "Byl jsem přesvědčen, že všichni představitelé politických stran, kteří prosazovali legislativní změny s cílem vyvolat předčasné volby, mají jasně domluvený další postup," řekl Fischer.

14:25 - Ústavní soud odmítl stížnost Ondřeje Lněničky, poslaneckého kandidáta ODS. Lněnička napadl předběžné opatření, kterým soud odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta Václava Klause o vyhlášení voleb na 9. a 10. října. Lněnička tvrdil, že ústavní soudci při odkladu vykonatelnosti chybovali. Miloš Melčák totiž ve stížnosti žádný odklad nepožadoval. Podle soudců je Lněničkův návrh nepřípustný.

14:16 - Vzhledem k tomu, že sněmovna neschválila svůj program, ukončil předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček její zasedání.

14:15 - S krátkým projevem vystoupil před poslance předseda ODS Mirek Topolánek. V souladu se svým dřívějším vyjádřením se vzdal poslaneckého mandátu.

14:13 - Poslanci neschválili program jednání. Pro bylo 18, proti bylo 73 poslanců.

Program neschválen.
Program neschválen. | Foto: Ludvík Hradilek

14:10 - Poslanecká sněmovna zahájila schůzi. Poslanci budou nejdříve hlasovat o návrhu programu jednání.

14:04 - Poslanec Miloš Melčák, který se podáním ústavní stížnosti zasloužil o zrušení původního říjnového termínu voleb, řekl, že byl před dnešním jednáním sněmovny rozhodnutý nepodávat další stížnost. "Počkám, co se dozvím ve sněmovně," reagoval na dotaz Aktuálně.cz na svou další strategii. Dále situaci odmítl komentovat. 

13:50 - "Strana zelených považuje změnu postoje ČSSD o 180 stupňů za nevěrohodnou a trapnou," řekl předseda zelených Ondřej Liška. Zelení podle něj na analýzu, na kterou se dnes odvolávají sociální demokraté, upozorňovali už minulý týden. Připomněl návrh zelených na ústavně čisté vyhlášení předčasných voleb: aby sněmovna tři měsíce neprojednala zákon, se kterým vláda spojí otázku důvěry. Zelení podle něj s výhradami podporují - jako rozumný kompromis - návrh rozpočtových opatření ministra Janoty.

Ondřej Liška na tiskové konferenci.
Ondřej Liška na tiskové konferenci. | Foto: Ludvík Hradilek

13:40 - Vývoj na české politické scéně je v poslední době tak rychlý, že se pro partnery v Evropské unii stává poněkud nepřehledným. V Bruselu to dnes naznačil šéf švédské diplomacie Carl Bildt, jehož země tento půlrok unii předsedá. Český ministr zahraničí Jan Kohout připustil, že vysvětlovat českou situaci je v EU někdy pro české diplomaty poměrně složité.

13:36 - Předseda KSČM Vojtěch Filip na tiskové konferenci potvrdil, že se komunisté při hlasování o rozpuštění sněmovny zdrží hlasování. Zároveň řekl, že se připojuje k požadavku, aby vláda Jana Fischera předložila sněmovně co nejdříve návrh státního rozpočtu a aby s ním spojila otázku důvěry.

13:30 - "Ústavní soud nehodlá jakkoli komentovat údajné obvinění prezidenta republiky, že vinu na vyvolání současné politické situace nese Ústavní soud, ani se vyjadřovat k hypotetickým úvahám o pravděpodobnosti 'úspěchu' či 'neúspěchu' hypotetické ústavní stížnosti hypotetického obsahu podané hypotetickou osobou proti nyní zřejmě hypotetickým předčasným volbám do Poslanecké sněmovny," uvedl Tomáš Langášek, generální sekretář Ústavního soudu.

13:25 - "Janotův balíček v celku je pro nás nepřijatelný," řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek. Země podle něj ale potřebuje rozpočet. Proto navrhl premiéru Janu Ficherovi co nejdřív jednání o tom, která opatření jsou pro ČSSD přijatelná. Bohuslav Sobotka zopakoval, jaké mají sociální demokraté priority: zvýšení stropu na sociální a zdravotní pojištění, zvýšení progrese u daně z příjmů fyzických osob, mírné zvýšení firemních daní, výrazné škrty provozních výdajů na ministerstvech, žádné škrty v sociálních výdajích a valorizace důchodů v příštím roce.

13:15 - Komunisté se odpoledne při hlasování o rozpuštění sněmovny zdrží, stejně jako učinili v pátek při hlasování o trvalé změně ústavy, potvrdil místopředseda strany Jiří Dolejš. Ve sněmovně tak definitivně neexistuje potřebná třípětinová většina pro rozpuštění dolní komory parlamentu.

13:11 - ČSSD nebude hlasovat pro zařazení bodu o rozpuštění sněmovny na program dnešního jednání. Pokud bod přesto projde, budou hlasovat proti němu, potvrdil místopředseda Bohuslav Sobotka.

13:05 - "Není to poprvé, co ČSSD dává přednost zájmům republiky před zájmem stranickým," řekl na další tiskové konferenci šéf ČSSD Jiří Paroubek. Předvolební průzkumy podle něj ukazují, že by ČSSD volby vyhrála jak v říjnu, tak v listopadu. Sociální demokraté si ale podle Paroubka nejsou jistí, jak by při případném posuzování rozpuštění sněmovny rozhodl Ústavní soud.

Paroubek novinářům citoval z analýzy Parlamentního institutu, který s verdiktem ústavních soudců o zrušení říjnového termínu voleb zásadně nesouhlasí. Analýza říká, že pokud soud chce postupovat konzistentně, musí s největší pravděpodobností zrušit i novou úpravu Ústavy.

12:50 - Co vedlo sociální demokraty ke změně názoru? Zeptejte se místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha. Odpovídat na dotazy čtenářů Aktuálně.cz bude v online rozhovoru po 13:00. Otázky můžete zadávat už teď - ZDE.

12:48 - TOP 09 podle Miroslava Kalouska stále doufá, že poslanci dnes rozpuštění sněmovny schválí. Pokud by se sněmovna nerozpustila, jsou poslanci TOP 09 rozhodnuti podpořit při případném hlasování ve sněmovně tzv. Janotův balíček opatření proti hospodářské krizi. Kalousek k tomu vyzval i ČSSD.

12:33 - "Je to mimořádně nezodpovědný krok. ČSSD opakovaně upřednostňuje své partikulární zájmy nad zájmy občanů ČR," komentoval krok ČSSD Miroslav Kalousek z TOP 09. "Nezodpovědnost tohoto činu je evidentní. Zesměšnili jsme se zase před celým světem a Evropou," dodal člen přípravného výboru strany Karel Schwarzenberg.

12:29 - Prezident Václav Klaus zatím nechce dělat definitivní soud nad postojem sněmovny k jejímu rozpuštění. Zatím jde jen o jednu stranu, reagoval na dnešní rozhodnutí ČSSD v průběhu návštěvy Slovinska. Destabilizace politické situace je podle něj výsledkem souboje politických stran s Ústavním soudem. Vinu nenesou strany. Termín voleb je podle něj nyní nejasný.

12:24 - "Viník celé té situace, ve které jsme se ocitli, tak degradoval celou českou politiku na bandu šašků, protože jinak to říct nemůžu," komentovala změnu postoje ČSSD místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová (ODS).

12:20 - Předseda poslanců Strany zelených Přemysl Rabas krok  ČSSD podpořil. "Je to rozumné řešení a jsme rádi, že sociální demokracie přistoupila na naše stanovisko," řekl novinářům. Předseda Strany zelených Ondřej Liška ale považuje obrat ČSSD za velmi podezřelý. Ani zelení prý nepodporují ohýbání ústavního zákona, volby by však podle Lišky měly být dřív než v červnu. Ideální termín by prý byl leden nebo únor 2009.

12:02 - Mirek Topolánek potvrdil, že ODS bude hlasovat po rozpuštění sněmovny. Pokud tento bod neprojde, chce Topolánek ze sněmovny odejít. "Rozhodl jsem se rezignovat na mandát," řekl Topolánek. Mimo sněmovnu prý bude pro lidi prospěšnější.

Rozhodnutí ČSSD nepodpořit rozpuštění sněmovny podle něj znamená prohloubení krize a další destabilizaci politické situace. "Jiří Paroubek selhal. Politik, který během večera změní názor o 180 stupňů, nemůže být důvěryhodný," řekl Topolánek.

Oznámil také, že ODS zastavuje předvolební kampaň. Vyzval pak vládu Jana Fischera, aby sněmovně co nejdříve předložila rozpočet a spojila s tímto zákonem vyslovení důvěry.

11:46 - KDU-ČSL je pro předčasné volby, řekl předseda Cyril Svoboda. Lidovci podle něj dále preferují termín voleb v listopadu. "Budeme hlasovat jako dosud, na našich postojích se nemění vůbec nic," dodal. Změnu postoje sociálních demokratů označil za vrchol cynismu a sobectví. "Vyzýváme ostatní strany, aby se zachovaly zodpovědně," řekl Svoboda.

11:35 - Strany dále jednají o dalším postupu. Lidovci zveřejní stanovisko k radiální změně situace na tiskové konferenci v 11:45.

11:01 - ODS vydá stanovisko ke změně situace na tiskové konferenci v poledne. Poslanci občanských demokratů zatím nechtěli situaci příliš komentovat.

10:40 - "V tuto chvíli mohu říci, že beru postoj sociálních demokratů na vědomí. Komunisté se vyjádří až po zasedání poslaneckého klubu," řekl pro Aktuálně.cz šéf KSČM Vojtěch Filip.

10:31 - Konání voleb v letošním roce s největší pravděpodobností padlo. Pro odklad voleb na květen budou s vysokou pravděpodobností i "odpadlíci", kteří nemají šanci se do sněmovny znovu dostat. Tedy legie v tuto chvíli volných poslanců ODS (Tlustý, Schwippel, Raninec) a přeběhlíci (Melčák, Jakubková, Snítilý a Zubová).

10:21 - Reportéři Aktuálně.cz zjistili, že, plán ČSSD podpoří poslanci Strany zelených. Ti od počátku odmítali rozpouštět sněmovnu podle ad hoc připravených pravidel.

Jiří Paroubek šokoval.
Jiří Paroubek šokoval. | Foto: Ludvík Hradilek

10:10 - Z Poslanecké sněmovny přichází nečekaná zpráva: Sociální demokraté v hlasování nepodpoří rozpuštění sněmovny. Čtěte více

 

Právě se děje

Další zprávy