Škromach živě: Svobodným volbám brání soud, ne ČSSD

Kateřina Eliášová
15. 9. 2009 14:35
Hostem online rozhovoru Aktuálně.cz byl místopředseda strany Zdeněk Škromach
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předčasné volby se nebudou konat na podzim, lidé půjdou volit zřejmě až v květnu 2010.

Poté, co se zástupci stran předběžně shodli na konání voleb na začátku listopadu a nejprve poslanci a následně senátoři kvůli tomu urychleně přijali změny Ústavy, změnila ČSSD strategii.

V úterý dopoledne sociální demokraté oznámili, že končí s volební kampaní. Že nepodpoří rozpuštění sněmovny. A že si volby přejí až v květnu příštího roku.

Poslanci dnes měli podle předchozích politických dohod hlasovat o svém rozpuštění tak, aby se volby mohly konat začátkem listopadu. Původní termín v říjnu svým verdiktem zneplatnil Ústavní soud.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach odpovídal na to, proč sociální demokraté přes noc obrátili a změnili stanovisko. Co se teď bude dít? Podaří se schválit rozpočet?

Odpovězeno: 15. 09. | 13:36Autor: LaHire

Otázka: Hezký den,
není změna vašeho postoje náhodou ovlivněna tím, že jste se báli listopadového odkazu a jeho pozitivního vlivu na preference pravicových stran?

Zdeněk Škromach: Nikoliv, vyhodnotili jsme možné riziko opětovného zrušení svobodných voleb ÚS.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:38Autor: petr

Otázka: mrzi me vase rozhodnuti, budu volit jinou stranu

Zdeněk Škromach: Mně se to taky moc nelíbí, byl jsem připravený vytáhnout zátku z poslaneckého rybníka, ale riziko prodlužování nejistoty to neumožňoje. Zájmem občanů této země je státní rozpočet do konce roku.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:40Autor: xt

Otázka: Predstava, ze vam tento krok privede vice rozumnych stredovych volicu je....naivni.

Zdeněk Škromach: To ukáží volby. Každopádně to pro nás nebylo jednoduché rozhodnutí v situaci, kdy jasně vedeme ve volebních preferencích. Dá se říct, že nám byly ukradeny tyto volby. Kým? To ukáže čas. Zájem občanů ČR je přednější než volební vítězství ČSSD.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:44Autor: dan

Otázka: dobry den,
zajima vas take, co bude s nasi republikou, nebo jednate jen dle momentalnich pruzkumu ? Hloupa otazka, ze ano, zvlaste kdyz kazdy zna odpoved.

Zdeněk Škromach: Pokud bychom jednali jen ve vlastním zájmu, podle preferencí, kdy výrazně vedeme, tlačili bychom na konání voleb. Ale rozbory renomovaných ústavních právníků, které vychází ze čtvrtečního rozhodnutí ÚS, připouští reálně možnost zrušení i listopadových voleb. Toto riziko a rozklad by naše země jen těžko unesla.
Upřednostnili jsme společenský zájem na stabilizaci a jistotu nezpochybnitelnosti svobodných voleb nad zájem sociální demokracie. Čas ukáže zda to bylo správné rozhodnutí.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:45Autor: RA

Otázka: proč ČSSD shodila Topolánkovu vládu, když sama vládnout nechce ?

Zdeněk Škromach: Byla to poslední možnost, která vyšla. Fischerova vláda je stokrát lepší než ta Topolánkova.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:46Autor: tomas

Otázka: myslim ze jste si spis uskodili, timto krokem si davate hlavu pod opratku, velice jste me zklamali

Zdeněk Škromach: Zájem občanů ČR je nad úzkým stranickým zájmem.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:47Autor: JC

Otázka: Proč nám to má vysvětlovat Z.Škromach místo Paroubka ?

Zdeněk Škromach: :-) Byl jsem po ruce.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:48Autor: Dave

Otázka: muj hlas jste k dnesnimu dni taky ztratili. Gratuluji.

Zdeněk Škromach: Věřím, že ještě náš postup oceníte, i když i já jsem se těšil na to naše rozpuštění.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:51Autor: Volič (zřejmě bývalý)

Otázka: Jaký důvod vedl ČSSD k nedodržení dohody o rozpuštění sněmovny - považujete to za seriózní chování odpovědné politické strany ? Pokud vám jde o českou ekonomiku, podpoříte úsporný Janotův balíček ?

Zdeněk Škromach: Dohoda byla na změně Ústavy ČR, tu jsme dodrželi na 100%. K otázce rozpuštění jsme měli čas posoudit situaci až po čtvrtečním rozhodnutí ÚS, které snad nikdo nečekal.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:52Autor: Any_ji

Otázka: Má to něco společného s Tvrdíkovým vystoupením v TV, kde ho před několika malo dny paní Řápková podusila ohledně " vytunelování " ČSA ?

Uvědomuje si cele vedení strany ČSSD, že ji tento čin v očích jejich potencionálních voličů poměrně hodně podráží ?

Dekuji
Any_ji

Zdeněk Škromach: V situaci, kdy jasně vedeme v preferencích to nebylo jednoduché rozhodování, ale převážila zodpovědnost nad rizikem dalšího chaosu možnýn zrušením listopadových voleb ÚS.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:55Autor: Jiří Bláha

Otázka: Když jste na jaře hlasovali pro nedůvěru vládě a ta pak opravdu padla, chtěli jste předčasné volby. Dnes chcete volby v řádném termínu. Jaký smysl mělo tedy vyslovení nedůvěry vládě? Přece politická vláda s mandátem a odpovědností je lepší, než úřednická.

Zdeněk Škromach: I Fischerova vláda je politická vláda. A je určitě lepší než byla Topolánkova, která nám v rámci předsednictví jen dělala v zahraničí ostudu. Změna Česku prospěla. Škoda, že zpolitizovaný ÚS zabránil konání svobodných voleb v roce 20. výročí sametové revoluce.

Odpovězeno: 15. 09. | 13:58Autor: Luděk

Otázka: Je skutečným důvodem odkladu,že se ČSSD bojí rozpuštění sněmovny?Ono by se potom mohlo stát,že nějaké invididum znovu napadne listopad. volby a ty buď vůbec nebudou,nebo budou znovu odloženy.Pak by převzal řízení státu senát a tím by vedoucí úlohu převzala ODS.Možná do června.To by byla apokalypsa.

Zdeněk Škromach: To nebezpečí tady opravdu hrozilo. Byl to jeden z důvodů naší nepodpory rozpuštění PS, na kterou jsem se já osobně docela těšil. Škoda, že ÚS brání svobodným volbám v Česku.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:01Autor: Jirka K.

Otázka: Dobrý den,
neměla si ČSSD nechat udělat posudky a rozbory na připravovanou úpravu ústavy už před hlasováním o změně ústavy a ne až změna projde?

Zdeněk Škromach: Určitě by to bylo dobré, ale ÚS rozhodoval až ve čtrvtek. Ale změna Ústavy je v pořádku a je zde legitimní nástroj na rozpuštění PS, který nikdo nemůže v budoucnu zpochybnit. Vyhodnocení rozhodnutí ÚS před několika dny odborníky na ústavní právo však dává velkou možnost na zablokování i listopadových voleb ÚS. To nešlo udělat před jeho rozhodnutím.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:07Autor: realista

Otázka: proč Topolánkův poslanec Melčák,zlikvidoval volby v říjnu?

Zdeněk Škromach: Dobrý dotaz, ale na Melčáka. Je to jen figurka v rukách mocných.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:09Autor: Saranče

Otázka: Vaše postoje k předčasným volbám jsou nepochopitelné. Máte pro to vysvětlení? Podle mého názoru k tomu už rozumné vysvětlení mít ani nemůžete

Zdeněk Škromach: Je, viz výše. Taky nás to netěší, ale míra rizika zrušení voleb v listopadu je poměrně vysoká.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:10Autor: hank bukowsky

Otázka: Pane Zaorálek, uvědomujete si, jak vás přes Melčáka tahala pravice za fusekli? A že jste státotvorně bojoval u US, přičemž si pravice pilátsky omyla ruce a ve veřejnosti z vás udělala opět kverulanta, přičemž ona sama si nasadila před veřejnosti masku státotvornosti?

Zdeněk Škromach: Dobrý postřeh.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:12Autor: V.Kopecký

Otázka: Vypadá to, že se ČSSD bojí zodpovědnosti vládnout této zemi v době krize. proto odsouvá volby na dobu kdy by mohlo být lépe. Fišerova vláda ať si to pěkně vyžere, že?

Zdeněk Škromach: Nikoliv, ale čtvrteční rozhodnutí ÚS je nebezpečné pro předpokládaný postup. V době ekonomické krize si další chaos nemůžeme dovolit. Tato země potřebuje státní rozpočet na příští rok a jistotu termínu svobodných voleb, kterou otřáslo rozhodnutí ÚS.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:13Autor: Karel

Otázka: Je to rozumné řešení. Rozhodně lepší, než se dočkat toho, že někdo napadne již proběhlé předč. volby. Napadá mě otázka, zda by po předčasných volbách mohl napadnout neplatnost i občan, nebo může jen poslanec. Nebo Kalvoda?

Zdeněk Škromach: ÚS soud prohlásil, že tu možnostmá každý občan s volebním právem. Škoda, ÚS dvacet let po listopadu zrušil svobodné volby.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:15Autor: Alice R.

Otázka: Máte rád kočičky? Nebo máte radši pejsky?

Zdeněk Škromach: Máme knírače velkého Lucinku. Psi jsou mi bližší.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:17Autor: Väinö

Otázka: Předseda Paroubek řekl, že dnešní rozhodnutí ČSSD je dobré pro občany ČR, ale nevysvětlil v čem. Čili v čem je to tak dobré?

Zdeněk Škromach: Rozpočet a jistý termín voleb.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:19Autor: jelena

Otázka: cítíte se v pohodě, když permanentně destabilizujete českou politiku?

Zdeněk Škromach: V tuto chvíli stabilizujeme.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:20Autor: Markétka

Otázka: Opět jste nám dokázali, že se zřejmě děláte z politiky jen srandu. Bojíte se vyrovnaných preferencí?

Zdeněk Škromach: V preferencích suveréně vedeme. Dost nás to mrzí, ale nebezpečí opětovného zrušení voleb je příliš reálné.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:23Autor: Otas

Otázka: Tohle je rozumný krok. Předčasné volby v jen něco málo přes půlrok před skončením volebního období jsou hloupost. Proč vás to nenapadlo dříve?

Zdeněk Škromach: Myslíme si stále, že dřívější volby by byly dobrým řešení, ale za situace, kdy hrozí chaos způsobený ÚS a opětovným zrušením voleb, ba nebyl dobrým řešením a posiloval by extrémisty. Volíme řešení, které nemusí prospět ČSSD, ale prospěje občanům této země.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:31Autor: jirka

Otázka: sakra skromachu, kde jsi?? te vidim na ct24 na brifingu, a ty tu mas odpovidat, kde se loudas? :-D

Zdeněk Škromach: Už jsem tady

Odpovězeno: 15. 09. | 14:32Autor: Borůvka

Otázka: Dobrý den,
mohl by jste pane Škromachu říci, zda váš předseda už někdy dodržel nějakou dohodu nebo ujednání?

Zdeněk Škromach: Vždycky.

Odpovězeno: 15. 09. | 14:35Autor: delilah

Otázka: Poslanecka snemovna ovsem schvalila zmeny ustavy, president je podepsal, tedy plati, nebo ne?

Zdeněk Škromach: Jistě a to je v pořádku. Je tady nástroj pro efektivní rozpuštění PS v budoucích volebních obdobích.
Hezký den včem čtenářům Aktualne.cz přeje stále Váš Zdeněk Škromach

 

Právě se děje

před 8 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy