Dokument: Přečtěte si, proč chce ČSSD volby až v květnu

Domácí Domácí
15. 9. 2009 10:17
Tisková zpráva ČSSD - Stanovisko ČSSD k rozpuštění Poslanecké sněmovny

Dokument - Přečtěte si, jak ČSSD zdůvodňuje změnu svého postoje k předčasným volbám.

Tisková zpráva ČSSD
Stanovisko ČSSD k rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Prioritou ČSSD v současné ústavní krizi jsou svobodné volby do sněmovny a z nich vycházející silná a stabilní vláda, která bude mít mandát a sílu řešit ekonomickou krizi a ochránit české občany před jejími dopady. Právě stanovení jasného termínu svobodných sněmovních voleb, které jsou jediným možným demokratickým způsobem vyjádření vůle občanů, byly a jsou hlavním cílem všech kroků, které ČSSD dělá v současné, tzv. ústavní krizi.

Stanoviska velké většiny ústavních právních expertů považují současný postup PSP k předčasným volbám - tedy rozpuštění a následné vypsání voleb prezidentem republiky - za ústavně konformní. Přesto nemohou vyloučit možnost, že případné, již nyní avizované stížnosti některého z poslanců proti tomuto postupu může být Ústavním soudem vyhověno. Přípustnost této varianty, tzn. zneplatnění rozpuštění PSP nebo dokonce zrušení a anulování již proběhlých voleb, je pro ČSSD nepřijatelná. Takovéto riziko nemůže žádná odpovědná politická strana připustit. 

Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu více než kdy jindy a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít. Musíme schválit státní rozpočet, a k tomu potřebujeme fungující Poslaneckou sněmovnu. Musíme zachovat důvěru občanů ve fungující stát, v jeho instituce i představitele. 

Všechny výzkumy veřejného mínění potvrzují, že pokud by se volby do PSP konaly v termínu 9. až 10. října či v novém termínu 6. až 7. listopadu 2009, zvítězila by v nich ČSSD a byla by schopna sestavit silnou většinovou vládu. Znovu však v této souvislosti opakujeme: ČSSD nejde o moc, premiérskou anebo ministerské funkce či vlastní prospěch. Jde nám o občany ČR. Proto jsme se rozhodli eliminovat právní rizika o zpochybnění voleb a nepodpořit rozpuštění PSP. Volby se tak uskuteční v původně plánovaném, zřejmě květnovém termínu v roce 2010.

Do doby řádných voleb jsme připraveni ke konstruktivní spolupráci s vládou Jana Fischera. Současně však jasně říkáme, že budeme hájit zájmy obyčejných lidí a nepřipustíme zavádění opatření, jež by byla v rozporu s těmito zájmy. 

Jiří Paroubek, předseda ČSSD

 

Právě se děje

před 9 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy