Zeman, Drahoš i Horáček se shodli: Babiše bychom jmenovali premiérem i v případě trestního stíhání

Andreje Babiše by i v případě jeho trestního stíhání jmenovali premiérem prezidentští kandidáti Michal Horáček, Jiří Drahoš i stávající prezident Miloš Zeman. Drahoš si nicméně podle svých slov nedokáže představit, že by se člověk obviněný z trestného činu o post ucházel. Horáček zdůvodnil své rozhodnutí tím, že by musel ctít presumpci neviny. "Ručím však za to, že bych mu v rámci svých pravomocí jeho plány důsledně a energicky hatil," dodal.
Prezidentský kandidát Michal Horáček.
Prezidentský kandidát Michal Horáček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentský kandidát Michal Horáček by v případě svého zvolení jmenoval Andreje Babiše premiérem i v případě, že by šéf hnutí ANO čelil trestnímu stíhání. Podle svých slov tím ctí presumpci neviny, řekl Horáček deníku Aktuálně.cz.

"Navzdory všemu, co si o něm myslím, navzdory všem nehorázným skandalizacím, jimž mě ve svých novinách vystavil, navzdory tažení proti malému podnikání a zejména navzdory nedohledné hrozbě, kterou představuje - ano. A to proto, že bych byl vázán nejvyšším zájmem, kterým je zájem právního státu. V tom musí platit, že kdo není odsouzen, je nevinný. Z toho nelze dělat žádné výjimky, šeredně by se nám všem vymstilo, kdyby názor jakéhokoli prezidenta byl nad zákonem," uvedl Horáček.

"Osobně Vám však ručím za to, že bych mu v rámci svých pravomocí jeho plány důsledně a energicky hatil. Moc toho neumím, ale jedno jo: Poznám falešné hráče a umím s nimi nakládat," dodal.

Průzkumy favorizovaný Jiří Drahoš se nedávno vyjádřil ke jmenování s citelnou nelibostí. "Vůbec si nedovedu představit, že by se osoba obžalovaná z trestného činu ucházela o funkci premiéra," napsal čtenářům v on-line rozhovoru pro IHNED.cz.

Připustil však, že pokud by hnutí ANO získalo potřebnou většinou křesel v Poslanecké sněmovně, neměl by jinou možnost než Babiše premiérem jmenovat.

Se jmenováním policií obviněného premiéra by ostatně neměl problém ani současný prezident Miloš Zeman. Vzkázal to prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

"Po volbách, které vyhraje ANO, vypukne brutální nátlaková kampaň ve stylu 'prezident nesmí jmenovat obviněného premiérem!'," napsal na Facebook mluvčí, poté Aktuálně.cz potvrdil, že Zeman jmenuje premiérem toho, kdo volby vyhraje - tedy pravděpodobně Babiše.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy