Zeman, Drahoš i Horáček se shodli: Babiše bychom jmenovali premiérem i v případě trestního stíhání

Martin Fendrych Martina Heroldová Martin Fendrych, Martina Heroldová
17. 8. 2017 14:19
Andreje Babiše by i v případě jeho trestního stíhání jmenovali premiérem prezidentští kandidáti Michal Horáček, Jiří Drahoš i stávající prezident Miloš Zeman. Drahoš si nicméně podle svých slov nedokáže představit, že by se člověk obviněný z trestného činu o post ucházel. Horáček zdůvodnil své rozhodnutí tím, že by musel ctít presumpci neviny. "Ručím však za to, že bych mu v rámci svých pravomocí jeho plány důsledně a energicky hatil," dodal.
Prezidentský kandidát Michal Horáček.
Prezidentský kandidát Michal Horáček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentský kandidát Michal Horáček by v případě svého zvolení jmenoval Andreje Babiše premiérem i v případě, že by šéf hnutí ANO čelil trestnímu stíhání. Podle svých slov tím ctí presumpci neviny, řekl Horáček deníku Aktuálně.cz.

"Navzdory všemu, co si o něm myslím, navzdory všem nehorázným skandalizacím, jimž mě ve svých novinách vystavil, navzdory tažení proti malému podnikání a zejména navzdory nedohledné hrozbě, kterou představuje - ano. A to proto, že bych byl vázán nejvyšším zájmem, kterým je zájem právního státu. V tom musí platit, že kdo není odsouzen, je nevinný. Z toho nelze dělat žádné výjimky, šeredně by se nám všem vymstilo, kdyby názor jakéhokoli prezidenta byl nad zákonem," uvedl Horáček.

"Osobně Vám však ručím za to, že bych mu v rámci svých pravomocí jeho plány důsledně a energicky hatil. Moc toho neumím, ale jedno jo: Poznám falešné hráče a umím s nimi nakládat," dodal.

Průzkumy favorizovaný Jiří Drahoš se nedávno vyjádřil ke jmenování s citelnou nelibostí. "Vůbec si nedovedu představit, že by se osoba obžalovaná z trestného činu ucházela o funkci premiéra," napsal čtenářům v on-line rozhovoru pro IHNED.cz.

Připustil však, že pokud by hnutí ANO získalo potřebnou většinou křesel v Poslanecké sněmovně, neměl by jinou možnost než Babiše premiérem jmenovat.

Se jmenováním policií obviněného premiéra by ostatně neměl problém ani současný prezident Miloš Zeman. Vzkázal to prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

"Po volbách, které vyhraje ANO, vypukne brutální nátlaková kampaň ve stylu 'prezident nesmí jmenovat obviněného premiérem!'," napsal na Facebook mluvčí, poté Aktuálně.cz potvrdil, že Zeman jmenuje premiérem toho, kdo volby vyhraje - tedy pravděpodobně Babiše.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy