Zeman jmenuje premiérem vítěze voleb, obviněný Babiš nevadí. Dřív říkal něco jiného, tvrdí Kalousek

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 12. 8. 2017 15:38
Prezident Miloš Zeman jmenuje Andreje Babiše po volbách premiérem, i kdyby byl obviněn v kauze Čapí hnízdo. "Po volbách, které vyhraje ANO, vypukne brutální nátlaková kampaň ve stylu 'prezident nesmí jmenovat obviněného premiérem!'," napsal na Facebook prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Kauza kolem Andreje Babiše má podle něj za cíl poškodit prezidenta.
Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem.
Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. | Foto: ČTK

Praha - Policie žádá o vydání předsedy hnutí ANO a favorita voleb Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka, aby je mohla stíhat v kauze Čapí hnízdo. I kdyby byli oba vydání a následně obviněni za údajný podvod s evropskými dotacemi, chce prezident Miloš Zeman Babiše - v případě, že vyhraje volby - jmenovat premiérem. Sdělil to v sobotu mluvčí Jiří Ovčáček.

"Po volbách, které vyhraje ANO, vypukne brutální nátlaková kampaň ve stylu 'prezident nesmí jmenovat obviněného premiérem!'," napsal na Facebook prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle Hradu má celá kauza kolem Andreje Babiše za cíl poškodit prezidenta.

Následně Ovčáček Aktuálně.cz potvrdil, že prezident jmenuje premiérem toho, kdo vyhraje volby - tedy pravděpodobně Babiše. "To platí. O vině a nevině, rozhoduje soud, ne Plíšek (poslanec za TOP 09) nebo Němcová (předsedkyně mandátového a imunitního výboru za ODS)," napsal v SMS zprávě mluvčí.

Podle Ovčáčka je zvláštní, že policie poslala žádost o vydání poslanců až nyní. "Kladu legitimní otázku načasovaní postupu policie. Proste přemyslím nad pochybnostmi, které vznesl Andrej Babiš," dodal.

Oznámení Hradu na Facebooku kritizoval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, který připomněl, že právě policejním vyšetřováním Zeman v roce 2013 odůvodnil, proč v roce 2013 po policejním zásahu na Úřadu vlády znovu nejmenoval vládu vedenou ODS. 

"Ctnostně se tvářící prezident tehdy hřímal, že neponese odpovědnost za jmenování ministra, který 'bude vládnout z vězeňské cely'. Přitom nikdo tehdy obviněn nebyl a dodnes nebyl nikdo pravomocně odsouzen," upozornil Kalousek.

"Miloš Zeman bez jakékoliv úcty k vlastní zemi mění postoje podle toho, jak se to zrovna hodí jemu a jeho spojencům, ať už je to Babiš, Kreml, nebo Peking," dodal šéf TOP 09.

O co v kauze jde

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od konce roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele.

Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na mimořádné schůzi sněmovny svolané opozicí řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Podle zjištění Seznamu se detektivové v souvislosti s kauzou vážně zajímají i o roli Babišových nejbližších: manželky Moniky, jejího bratra Martina Herodese. A také o dceru z prvního manželství Adrianu Bobekovou. Příbuzní měli podle policie jednat na Babišův pokyn. Pomohli tak prý podvodem získat dotaci na Čapí hnízdo.

 

Právě se děje

Další zprávy