Nedovedu si představit, že by se o funkci premiéra hlásil někdo obžalovaný, říká Drahoš

Jan Kočenda
14. 8. 2017 13:36
Z vážných kandidátů na prezidentský úřad vstoupil bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš do boje o Hrad jako poslední, přesto má podle posledních průzkumů největší podporu veřejnosti. V pondělí odpovídal na otázky čtenářů IHNED.cz.
Jiří Drahoš.
Jiří Drahoš. | Foto: Matej Slávik

Praha - Jiří Drahoš zůstal věrný své opatrné rétorice i v on-line rozhovoru pro IHNED.cz. Jeho obezřetnost však někteří čtenáři kritizují. Podle nich si Drahoš dává příliš velký pozor na to, co říká, a oni pak nevědí, co si vlastně myslí.

Konkrétně připomněli kauzu Babiše a Faltýnka, kdy Drahoš veřejně nezaujal žádný postoj. "Je na mandátovém a imunitním výboru, aby žádost posoudil a na poslancích, jak s tímto doporučením naloží," napsal na Twitter.

Na otázku, jestli by jako prezident jmenoval předsedou vlády lídra vítězné strany, kdyby byl obžalovaný z trestného činu, už se však vyjádřil. "Vůbec si nedovedu představit, že by se osoba obžalovaná z trestného činu ucházela o funkci premiéra," řekl Drahoš.

Jak sám však říká, prezident je povinen postupovat podle ústavy a při pověření sestavení vlády musí vycházet z výsledků voleb. "Pokud by hnutí ANO disponovalo potřebnou většinou křesel v Poslanecké sněmovně, neměl bych jinou možnost," řekl.

Drahoš odmítl pomoc svého volebního soupeře Michala Horáčka, protože by podle něj neměl kontakt se svými příznivci. "Chci se svými podporovateli hovořit a mít zpětnou vazbu. To by se na stáncích Michala Horáčka nedělo," vysvětlil své rozhodnutí.

Navíc dodal, že mu to Horáček ani tak nenabídl, jako spíš oznámil prostřednictvím médií. "Kdyby se mě zeptal předem, mohli jsme si to ušetřit. Nicméně jsme si celou věc s panem Horáčkem vyříkali a on mé důvody pochopil," řekl.

Kvóty nejsou řešení
Co se týče uprchlické krize, tak Drahoš není zastáncem kvót. "Není to řešení. Evropu musíme co nejúčinněji hájit na jejich vnějších hranicích a problémy řešit v místech, kde vznikají," zdůraznil.

Na otázku, kterým oblastem by se Drahoš v pozici prezidenta věnoval prioritně, odpověděl, že je pro něho nejdůležitější právě bezpečnost a zájmy České republiky či podpora ekonomické diplomacie.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy