Z čeho viní policie Babiše, jak to ovlivní volby a co říká Hrad? Otázky a odpovědi přehledně

Kristýna Šopfová
12. 8. 2017 21:24
Kauza Čapí hnízdo se vrací do středu pozornosti poté, co policie požádala sněmovnu o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotačnímu podvodu. Jakou roli v případu dva nejvyšší představitelé hnutí ANO hrají? Může tato kauza ovlivnit volby? Kauzu přehledně shrnujeme v otázkách a odpovědích.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policie předložila sněmovně žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba hnutí ANO) kvůli podezření z dotačního podvodu v souvislosti s farmou Čapí hnízdo. Babiš to označil za účelnou kampaň s cílem ovlivnit volební vítězství ANO.  

Redakce Aktuálně.cz připravila přehledné odpovědi na otázky, které kolem případu vyvstávají.

Co se kolem kauzy Čapí hnízdo v posledních dnech stalo?

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ve čtvrtek potvrdil, že obdržel žádost pražské policie o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Žádost předal Mandátovému a imunitnímu výboru, který se jí bude poprvé zabývat na své schůzi 18. srpna. Výbor vydá doporučení a definitivně by o vydání měla počátkem září rozhodnout sněmovna.

Jak postupovala policie?

Andrej Babiš vidí v načasování žádosti politický tah, v němž hraje roli i policie. Krajské ředitelství policie 14. srpna odmítlo, že by jednalo na politickou objednávku. "Kategoricky odmítám spekulace o jakémsi načasování a snaze o ovlivnění výsledků nadcházejících voleb," napsal ředitel krajského ředitelství hlavního města Prahy Miloš Trojánek.

Státní zastupitelství uvedlo, že s nimi policisté žádost o vydání dvou poslanců nekonzultovali, pouze své kroky oznámili. "V pondělí 7. srpna 2017 vyšetřovatel případu 'Čapí hnízdo' osobně projednal s dozorovým státním zástupcem aktuální důkazní situaci v dané trestní věci. Seznámil ho s dalším postupem, okruhem a počtem osob, u kterých zvažuje zahájení trestního stíhání. Vzhledem ke skutečnosti, že dvě z těchto osob požívají poslaneckou imunitu, byl státní zástupce zároveň zpraven o tom, že vyšetřovatel požádá poslaneckou sněmovnu o udělení souhlasu s jejich trestním stíháním," reagovala policie s tím, že žalobce neměl výhrady. 

"Během následujících dnů došlo po konzultaci s dozorovým státním zástupcem k upřesnění právní kvalifikace a ve čtvrtek 10. srpna 2017 v dopoledních hodinách informoval vyšetřovatel státního zástupce, že v průběhu odpoledne policie předá poslanecké sněmovně žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou osob požívajících poslaneckou imunitu," dodala mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

Proč se policie o Babiše s Faltýnkem zajímá?

Andrej Babiš čelí obvinění, že podvodně získal dotaci 50 milionů na vybudování Čapího hnízda.

Farmu původně vlastnila společnost ZZN AGRO Pelhřimov, která byla součástí Agrofertu. Společnost ale před podáním žádosti změnila formu vlastnictví a přejmenovala se na Farmu Čapí hnízdo. Zatímco jako součást Agrofertu by společnost na dotaci pro malé a střední podniky neměla nárok, takto peníze získala. Po splnění dotačních podmínek se farma zase vrátila do holdingu.

V orgánech společnosti, která Čapí hnízdo vlastnila, byli řada Babišovi blízkých lidí. Jedním z nich byl i Jaroslav Faltýnek, současná pravá ruka v hnutí ANO.

Babiš přitom původně tvrdil, že v té době neměl s Čapím hnízdem nic společného, později před poslanci přiznal, že farmu vlastnily jeho děti a bratr partnerky Moniky. I o ně se podle serveru Seznam.cz policie zajímá. Případem se navíc zabývá i Evropský úřad proti podvodům OLAF.

Proč musí Babiše s Faltýnkem vydat sněmovna?

Poslanecká imunita brání trestnímu stíhání nebo obvinění členů dolní komory. Aby policisté mohli poslance obvinit, musí většina jeho kolegů zvednout ruku pro jeho vydání. Pokud však sněmovna vydání odepře, je trestní stíhání poslance v dané věci navždy vyloučeno.

Jak se ke kauze postavily ostatní strany?

Strany byly nejprve opatrné a nechtěly dávat kategorické stanovisko, dokud si policejní žádost neprostudují. "Pokud se to vydání týká skutečně kauzy Čapí hnízdo, tak by to podle mého stíháno být mělo," řekl například předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Šéf ODS Petr Fiala pak navrhl, aby se oba poslanci vzdali mandátu.  

Jako jeden z prvních si žádost prostudoval poslanec TOP 09 a místopředseda mandátového a imunitního výboru Martin Plíšek. "O detailech nemůžu mluvit, ale obecně můžu říci, že policejní žádost je podle mě zpracovaná precizně a zodpovědně," sdělil v pátek Aktuálně.cz. "Skutky, které jsou oběma pánům přičítané, jsou vážné, a proto budu doporučovat členům našeho klubu, aby hlasovali pro jejich vydání trestnímu stíhání," dodal.

Jak to ovlivní volby?

Podle předvolebních průzkumů je hnutí ANO favoritem voleb. Sociolog Jan Herzmann upozorňuje, že hnutí má pevné voličské jádro, které činí asi 20 procent všech lidí, kteří chtějí jít k volbám. "S tím se dají volby za současné situace vyhrát, i kdyby nikdo jiný hnutí ANO nevolil. Žádná jiná strana totiž nemá 20 procent ani v modelu - natož pak v tvrdém jádru," vysvětlil sociolog, podle nějž ANO ve volebních modelech krátkodobě přijde o dvě až tři procenta.

"Ti, kteří to považují za špatné nebo nefér, už se od něj odklonili. Ti, kteří mu věří, mu budou věřit dál," doplnil sociolog s tím, že Čapí hnízdo už se ve sněmovně řešilo. Podobný názor má politolog Lukáš Jelínek: "Ze sociologických průzkumů vyplývá, že voliči ANO jsou tolerantnější a kauzy se jich tolik nedotýkají."

Jak se zachová prezident?

Prezident Miloš Zeman už dal najevo, že případné obvinění Andreje Babiše pro něj není překážkou k tomu, aby jej jmenoval po říjnových volbách premiérem, pokud jeho hnutí ANO vyhraje. "Po volbách, které vyhraje ANO, vypukne brutální nátlaková kampaň ve stylu 'prezident nesmí jmenovat obviněného premiérem!'," napsal na Facebook prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy