Hledání jiného vraha A.J. skončilo, vina Tomka stvrzena

ČTK ČTK
13. 5. 2011 7:41
Rozhodnutí státního zástupce, že pravděpodobným vrahem je Otakar Tomek, je pravomocné
Otakar Tomek, obviněný z vraždy devítileté A. J.
Otakar Tomek, obviněný z vraždy devítileté A. J. | Foto: Domácí

Praha - Rozhodnutí státní zástupce, že vrahem devítileté dívky A.J. je s největší pravděpodobností Otakar Tomek, je pravomocné. Advokát zřejmého pachatele nepodal proti rozhodnutí pražského městského státního zastupitelství stížnost.

Podle deníku Právo, kterému to sdělila mluvčí státního zastupitelství Štěpánka Zenklová, tak končí pátrání po případném jiném pachateli.

Jediný, kdo by mohl závěry vyšetřovatelů či postup státní zástupkyně ještě přehodnotit a poslat spisový materiál policii s instrukcemi k došetření, je Nejvyšší státní zastupitelství, které bude usnesení ještě zkoumat.

Státní zastupitelství vydalo rozhodnutí 29. dubna, kdy uvedlo, že Otakar Tomek je s vysokou mírou pravděpodobnosti pachatelem vraždy a znásilnění. Zastupitelství tehdy zároveň zastavilo trestní stíhání Tomka, protože se oběsil v cele a trestní stíhání nelze vést proti zemřelému.

Devítiletá A.J. se ztratila 13. října loňského roku na cestě ze školy v pražské Troji. Od té doby po ní neúspěšně pátraly stovky lidí - policistů, městských strážníků, vojáků, hasičů, psovodů i dobrovolníků. V Troji se ale našly jen její věci. Zlom přišel až v polovině března, kdy policisté v Troji nalezli i její ostatky.

Z vraždy a znásilnění A.J. byl po objevení jejího těla obviněn Otakar Tomek, který se k činu nikdy nepřiznal. Soud jej na základě nepřímých důkazů poslal do vazby, kde se poté ale pokusil o sebevraždu oběšením. Zemřel o dva dny později v nemocnici.

 

Právě se děje

Další zprávy