Žalobkyně: A. J. nejspíš zabil Tomek, kauza je uzavřena

Radek Nohl Radek Nohl
29. 4. 2011 12:50
Neexistuje žádná indicie, která by nasvědčovala tomu, že vrahem dívky je někdo jiný
Otakar Tomek.
Otakar Tomek. | Foto: Domácí

Praha - Smutný příběh o devítileté A. J. je u konce. Pražské městské státní zastupitelství v pátek rozhodlo, že Otakar Tomek s největší pravděpodobností dívku zavraždil.

Dovedl ho k tomu řetězec nepřímých důkazů. V kauze A. J. přesto zůstane několik otazníků. Zřejmě již nikdy se nepodaří objasnit, proč musela dívka zemřít.

Tečku za případem udělala pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová. "V průběhu rozsáhlého vyšetřování nebyla zjištěna žádná indicie nasvědčující tomu, že by pachatelem mohla být jiná osoba," prohlásila.

Hercegová řekla, že mezi nepřímé důkazy patří například to, že Tomek nejprve tvrdil, že A. J. v den jejího zmizení neviděl. Při dalším policejním výslechu ale obrátil. Policistům potvrdil, že byl s devítiletou dívkou v kontaktu. 

Základní fakta o případu ztracení dívky A. J.

  • Devítiletá Anna se ztratila 14. října loňského roku cestou ze základní školy Na Šutce. Policie následně zapojila do pátrání desítky policistů a vytvořila i speciální vyšetřovací tým.
  • Týden poté kriminalisté zadrželi Otakara Tomka. Při výslechu byl použit mimo jiné i detektor lži, který naznačil, že podezřelý má se ztracením dítěte něco společného, kriminalisté také objevili jeho stopy DNA na batohu dívky, který dříve našli schovaný v zahrádkářské oblasti v Troji. Soudce na Praze 8 přesto Otakara pro nedostatek důkazů propustil.
  • Policisté pokračovali v pátrání, které zahrnovalo opět masivní pročesávání terénu v Troji a později i Drahaňského údolí či řeky Vltavy. Dlouhou dobu však marně.
  • Zásadní zvrat nastal 16. března, kdy se jednotky opět vrátily po zimní pauze k prohledávání bezprostředního okolí bydliště pohřešované. S využitím GPS techniky a také dávkou štěstí nalezli ostatky lidského těla.
  • Expertiza druhý den potvrdila, že se jedná o mrtvolu pohřešovaného dítěte.
  • Policie okamžitě vyrazila do Mostu, kde se Otakar Tomek pravidelně vyskytoval, a zadržela jej.
  • Podezřelého později obvinila z trestného činu vraždy, znásilnění a vloupání, ten se však k žádnému z činů nepřiznal.
  • Tomek následně končí ve vazbě v pankrácké věznici, kde se 21. března pokouší spáchat sebevraždu.
  • Po dvou dnech v umělém spánku umírá.

K dispozici měli kriminalisté i DNA obviněného na batohu A. J. a další genetické stopy, které se našly na jejím oblečení.

Při vyšetřování policistům pomohla také výpověď svědka, který potvrdil, že dívku a dospělého muže, jenž odpovídali popisu A. J. a Otakara Tomka v místě, kde se našel batoh a mrtvé tělo, viděl.

Kvůli tomu, že Tomek před měsícem poté, co se v pankrácké věznici pokusil o sebevraždu, ve střešovické nemocnici zemřel, žalobkyně na návrh policie trestní stíhání zastavila. Proti rozhodnutí Hercegové je možné ještě podat stížnost.

V případě sebevraždy ale inspekce ministerstva spravedlnosti zjistila několik pochybení. Dozorce přišel Tomka zkontrolovat o 21 minut později, než měl.

Náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák řekl, že muž, který pracoval u vězeňské služby zhruba dva roky, si šel uvařit kávu na jiné oddělení. Proto Tomka v jeho cele neohlídal včas.

Když ho dozorce přišel poté zkontrolovat, visel již Tomek na trubce, která zakrývala WC. Zachránit se ho nepodařilo. Po dvou dnech zemřel. 

Vězeňská služba nejprve jakákoliv pochybení odmítala, poté se ale se závěrem ministerstva spravedlnosti ztotožnila. Její mluvčí Markéta Prunerová řekla, že jejich prvotní zjištění vycházela z nepřesných údajů.

S několika pracovníky věznice byla zahájena kázeňská řízení. Radek Kutiš, který byl šéfem pankrácké věznice, požádal již v polovině dubna o přeložení na jiný post. Proti němu i jeho zástupci bylo na základě podnětu ministerstva zahájeno trestní řízení. 

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy