Tajemný kandidát: Je mu 73 let a do boje o Hrad nezasáhne. Podpořil jej pouze jeden poslanec

Michael Švec Lukáš Prchal Kateřina Frouzová Michael Švec, Lukáš Prchal, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 7. 11. 2017 11:59
Čtvrtý kandidát, který podle ministerstva vnitra získal podporu poslanců, do boje o Hrad s nejvyšší pravděpodobností nezasáhne. Podle upřesněných informací úřadu se totiž prokázal podporou jediného člena sněmovny. Totožnost kandidáta zůstává neznámá, ví se jen tolik, že jde o muže ve věku 73 let.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Neznámý kandidát, který se na ministerstvu vnitra prokázal podpisy poslanců, se souboje o Hrad s nejvyšší pravděpodobností nezúčastní.

Podle upřesněných informací vnitra, které kandidáty registruje, jde o 73letého muže, který podpisový arch úřadu předal 25. října. Jenže namísto potřebných 20 podpisů tento uchazeč o Hrad sehnal jen jediné poslanecké jméno.

Kromě něj archy s podpisy dosud předalo už osm lidí. Miloš Zeman, Jiří Drahoš a Michal Horáček se prokázali podporou občanů, Marek Hilšer a Pavel Fischer donesli podpisy senátorů a další tři uchazeče podpořili poslanci - Petra Hanniga, Jiřího Hynka a Vratislava Kulhánka.

Klára Pěknicová z ministerstva vnitra Aktuálně.cz vysvětlila, že kontrola podpisů teprve bude probíhat. "Když kandidátní listinu někdo přinese, my ji zaevidujeme, ale nekontrolujeme. Samotný proces ověřování probíhá během 14 dnů od dnešních 16 hodin do 24. listopadu, kdy vydáme rozhodnutí. V rámci správního řízení ověřujeme nejen podpisy na peticích, ale i podpisy zákonodárců a posuzujeme, zda kandidát splnil podmínky kandidatury," sdělila.

Právě až po 24. listopadu bude vnitro moct zveřejnit i jména kandidátů. "Stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů je takové, že my to můžeme zveřejnit, když máme souhlas toho kandidáta. Ten my nemáme, tím pádem informaci o nich můžeme zveřejnit až po registraci kandidátní listiny 24. listopadu. Dřív to bohužel nebude," řekla redakci už v pátek Pěknicová.

Podpora pouze jediného poslance vysvětluje, proč o neznámém kandidátovi politici, které v pondělí oslovilo Aktuálně.cz, nevěděli.

A ke kandidatuře se nehlásili ani další uchazeči, kteří podpisy sháněli na poslední chvíli. Bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka redakci sdělil, že potřebný počet podpisů nezískal a boj o Hrad vzdává.

Neevidovali se ani bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská, která kandidaturu ohlásila minulý týden, nebo monarchista Emil Adamec.

"Na ministerstvu vnitra jsem ještě nebyla. Ale chystám se tam zítra," řekla Aktuálně.cz Holovská. Odmítla ale potvrdit, zda se jí potřebné podpisy zákonodárců podařilo shromáždit. Odevzdat je musí do úterních 16 hodin. 

"Nestihl jsem získat dostatek podpisů," reagoval Adamec.

Do boje o Hrad tak ani recesisticky nezasáhne populární seriálový lobbista Tonda Blaník, který v posledních týdnech spustil "prezidentskou kampaň".

Drahoš: Musíme všichni zabojovat za tuto republiku a lepší Evropu | Video: Radek Bartoníček, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 7 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy