Kalousek je připraven Topolánkovu kandidaturu podepsat. Václav Klaus mladší to ostře odmítl

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 5. 11. 2017 23:26
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvítal rozhodnutí Mirka Topolánka kandidovat na prezidenta. "Mirek Topolánek byl nejen dobrý premiér, ale i respektovaný předseda Rady EU," vyzdvihl Kalousek bohaté politické zkušenosti někdejšího českého premiéra.
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: Václav Vašků

Praha - Dosavadní lídr TOP 09 Miroslav Kalousek uvítal rozhodnutí expremiéra Mirka Topolánka kandidovat na prezidenta. 

"Je určitě dobře, že do hry vstoupil kandidát s reálnými politickými zkušenostmi. Mirek Topolánek byl nejen dobrý premiér, ale i respektovaný předseda Rady EU, takže z hlediska politických zkušeností a mezinárodně politického rozhledu má kvalifikaci, kterou další kandidáti nemají," řekl Aktuálně.cz Kalousek, který Topolánkově vládě zasedal jako ministr financí v letech 2007 až 2009. 

Na otázku, zda je mu ze současných kandidátů Topolánek nejbližší, neměl šéf TOP 09 ještě odpověď.

"Vím to pět minut, takže po mně nechtějte zásadní stanovisko. Asi se o tom budeme bavit i v rámci poslaneckého klubu, ale v každém případě to vítám. Prezident republiky je první politik v zemi, takže tam jsou politické zkušenosti vždycky vítané," uvedl.

Někdejší předseda ODS Topolánek bude muset sehnat buď 20 poslaneckých, nebo 10 senátorských podpisů. Kdyby hledal podporu ve sněmovně, Kalousek by jej svým podpisem podpořil. "Kdyby za mnou Mirek Topolánek přišel s žádostí o podpis, tak bych právě v zájmu toho, aby do soutěže někdo s takovými politickými zkušenostmi vstoupil, podepsal," dodal šéf TOP 09.

Že by Topolánkovu kandidaturu podpořil svým podpisem, pro Aktuálně.cz vyloučil nově zvolený poslanec za ODS Václav Klaus mladší. "Nepatřím do party Kalousek a spol.," uvedl.

Opatrně přivítala Topolánkovu kandidaturu první místopředsedkyně ODS. "Byla jsem jedním z velkých vnitrostranických oponentů Mirka Topolánka v dobách, kdy byl předsedou ODS a premiérem, ale jeho rozhodnutí kandidovat na prezidenta České republiky vítám," napsala na Twitter Alexandra Udženija.

Rezervovaně se k Topolánkové kandidatuře vyjádřil i poslanec ODS Jan Skopeček. Podle něj vstupuje do prezidentského klání mnohem těžší politická váha, než jsou dosavadní kandidáti. "Já osobně budu čekat na postoj Topolánka v otázce budoucnosti evropského integračního procesu. Zda se jako prezidentský kandidát jasně vymezí vůči pokračující centralizaci a unifikaci Evropy, zda odmítne přijetí eura," vysvětlil Skopeček.

Vůči Topolánkovi se vymezil i Jiří Drahoš, už jistý prezidentský kandidát. Podivil se nad tím, že by Českou republiku po Klausovi a Zemanovi měl na Hradě zachraňovat další bývalý premiér.

Nevěřím Babišovi, že za týden jednání byly strany schopné dojít k detailům o vládnutí a jedinou cestou je menšinová vláda, říká Topolánek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 21 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy