Topolánek může do boje o Hrad, sehnal podpisy senátorů. Milost pro Dalíka nepřipadá v úvahu, slíbil

Radek Bartoníček Veronika Neprašová Radek Bartoníček, Veronika Neprašová
Aktualizováno 6. 11. 2017 12:44
Bývalý předseda ODS a premiér Mirek Topolánek už má zřejmě pod svou kandidaturou na prezidenta potřebných deset podpisů. Tomáš Grulich sdělil Aktuálně.cz, že je desátým senátorem, který kandidaturu Topolánka podepsal. Nechybí ani podpis možného kandidáta na předsedu TOP 09, senátora Tomáše Czernina. Samotný Topolánek redakci v SMS sdělil, že minimálně deset podpisů skutečně má. Více chce ale sdělit v úterý na tiskové konferenci.
Mirek Topolánek sehnal den před termínem potřebné podpisy senátorů pod kandidaturu na prezidenta.
Mirek Topolánek sehnal den před termínem potřebné podpisy senátorů pod kandidaturu na prezidenta. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Kandidatura bývalého šéfa ODS a premiéra Mirka Topolánka na prezidenta je jistá. Podle informací Aktuálně.cz má už minimálně deset senátorských podpisů.

"Podepsal jsem kandidaturu jako číslo 10," sdělil v pondělí ráno Aktuálně.cz senátor Tomáš Grulich (ODS). "Před mým jménem byla jména dalších devíti senátorů z různých klubů, já jsem jako desátý," řekl Grulich, který podle svých slov ne vždy v minulosti s Topolánkem souhlasil. "Nicméně jeho vedení vlády v době našeho předsednictví v EU bylo příkladné," míní.

Mezi deseti podpisy je i jméno dalších senátorů za ODS Zdeňka Nytry, Lumíra Aschenbrennera a Daniely Filipiové. "Podepsal jsem kandidaturu v neděli. V jeho politickém působení jistě najdu věci, se kterými jsem se ne zcela ztotožnil, ale to je asi přirozené. Celkově vidím působení Mirka Topolánka pozitivně," sdělil Nytra, který je ze stejného města jako Topolánek, tedy z Ostravy.

Nytra podepsal kandidaturu i senátoru ODS Jaroslavu Kuberovi, který ale nakonec nekandiduje. "Poté, co se rozhodl nekandidovat, jsem nikoho nepodporoval, a proto jsem velice přivítal kandidaturu pana Topolánka," uvedl Nytra. 

Lumír Aschenbrenner Aktuálně.cz sdělil, že podepsal po určitém váhání. Mirka Topolánka považoval za silného politického vůdce v době, kdy byl předsedou ODS a premiérem.

"Například v roce 2006 získala ODS pod jeho vedením ve volbách do Poslanecké sněmovny 35,38 procenta hlasů, což je v těchto volbách její vůbec nejlepší výsledek," připomněl senátor a chválil Topolánka také za "velké diplomatické schopnosti" v roce 2009, kdy tehdejší ruský premiér Putin kvůli sporům s Ukrajinou zastavil dodávky plynu do Evropy.

"Za problematické pak ale považuji angažmá Strany zelených ve vládě Mirka Topolánka," popsal Aschenbrenner.  

Mezi senátory, kteří podpořili Topolánka, je také zástupce TOP 09 Tomáš Czernin. Svůj podpis zdůvodnil tím, že mu chyběl mezi adepty o Hrad výrazně politický kandidát. "A nesmíme zapomenout, že za Topolánka byl Karel Schwarzenberg ministrem zahraničí a naše zahraniční politika byla v havlovském smyslu, bránili jsme lidská práva," uvedl Czernin.

Podle svých slov se zeptal Topolánka na jeho někdejšího blízkého spolupracovníka Marka Dalíka, který má v pondělí nastoupit do vězení. "Zeptal jsem se ho rovnou na pana Dalíka a Mirek Topolánek mě ubezpečil, že i když je přesvědčený o jeho nevinně, tak by žádná milost nepřipadala v úvahu," podotkl Czernin. 

Dalík shodou náhod v pondělí do 16 hodin musí nastoupit do ruzyňské věznice, kde si má odpykat zbytek pětiletého trestu v souvislosti s nákupem obrněnců Pandur.

Někteří senátoři Topolánka odmítli

Mirek Topolánek redakci potvrdil, že podpisy skutečně má. "Jenom deset? To víte, nebo se mě ptáte? No 10 asi ano," napsal v SMS s tím, že detailněji nestíhá reagovat a veškeré podrobnosti oznámí na úterní tiskové konferenci. 

Někteří senátoři, které Topolánek oslovil, mu však podpis dát odmítli. Patřil mezi ně i předseda klubu Starostové a nezávislí Jan Horník. "Za jeho vlády byl klientelismus a korupční jednání politiků na vzestupu. On tomu neuměl zabránit, naopak spojenectví s lidmi, jako byl například pan Dalík, povyšoval na druhou a národu se de facto jen vysmíval," vysvětlil Horník.

Podle informací redakce existuje několik dalších senátorů především z pravicových stran, které Topolánek oslovil, ale neuspěl. Naopak členy klubu ANO ani neoslovil. Jak známo, Topolánek avizoval, že chce bojovat proti politice dvojice šéf ANO Andrej Babiš - prezident Miloš Zeman.

"I pokud bych byl osloven, svůj podpis nepřipojím, protože jsem již podpisem podpořil případnou kandidaturu Jaroslava Kubery," řekl senátor za ANO Jaroslav Větrovský, který ale Topolánka pochválil. "Byl nepochybně úspěšným předsedou politické strany a rozhodně se nedá říci, že byl špatným premiérem," tvrdí.    

Topolánek ohlásil úmysl kandidovat o víkendu v Blesku s tím, že shání podpisy senátorů. "Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta, a začal jsem shánět podpisy. To rozhodnutí u mě osobně dávno padlo," citoval server Blesk.cz někdejšího předsedu vlády.

Na Topolánkovo rozhodnutí už reagovala i sázková kancelář Tipsport. Expremiérovi v boji o Pražský hrad vypsala optimistický kurz deset ku jedné. Topolánek tak má podle bookmakerů stejnou šanci jako Michal Horáček. Vyšší šance na zvolení dal Tipsport už jen stávající hlavě státu a bývalému šéfovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi. 

Video: Volby nebyly svobodné, všichni by se měli bát Babiše, svou vládou je vydírá, říká Topolánek v rozhovoru

Nevěřím Babišovi, že za týden jednání byly strany schopné dojít k detailům o vládnutí a jedinou cestou je menšinová vláda, říká Topolánek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy