Zeman nasbíral přes 113 tisíc podpisů pod svou kandidaturu. Mynář prověrku nepotřebuje, zopakoval

Domácí Domácí
Aktualizováno 6. 11. 2017 13:34
Prezident Miloš Zeman má více než 113 tisíc podpisů na svou druhou prezidentskou kandidaturu. Oznámila to první dáma a šéfka volebního týmu Ivana Zemanová.
Miloš Zeman s manželkou Ivanou. | Video: DVTV

Praha - Přes 113 tisíc podpisů nasbíral tým prezidenta Miloše Zemana pod jeho opětovnou kandidaturu na Hrad. Oznámila to první dáma Ivana Zemanová. Ke kandidatuře je potřeba předložit ministerstvu vnitra nejméně 50 tisíc podpisů.

"Chtěla bych oznámit, že k dnešnímu dni jsme nasbírali přesně 113 038 podpisů a děkuji za ně," prohlásila Zemanová, která svému muži za rozhodnutí znovu kandidovat poděkovala. "Svoji funkci vykonává zodpovědně a dobře," dodala. První dáma současně poznamenala, že jiným kandidátům na rozdíl od Zemana stačily podpisy dvaceti poslanců nebo deseti senátorů.

Prezident první dámě rovněž poděkoval, předal ji kytici a políbil ji. "Před pěti lety jsme měli 106 tisíc podpisů," doplnil Zeman s tím, že v té době nemusely být v archu čísla občanských průkazů. "Některé dopisy, které jsme dostali spolu s vyplněnými petičními archy, mě velice dojaly," dodal prezident. 

Zeman odmítl spekulace, že by měl problémy se zdravím. Dokonce prohlásil, že mu "odešla cukrovka". "V sobotu mi odešla cukrovka, neboť při posledním měření je hodnota krátkodobé glykemie 5,8. Lékař i já jsme z toho byli v šoku," řekla hlava státu s tím, že hranice cukrovky je 6,0. V nadsázce pak dodal, že zvrat mohla způsobit netradiční terapie - konzumace sladkostí. "V poslední době jím velmi často sladká jídla, neboť mě chutnají. Je to trošku paradoxní terapie, ale vyplatila se," upřesnil.

Neodpověděl na otázku, zda by v případě znovuzvolení obměnil svůj tým - například kancléře Vratislava Mynáře, který od NBÚ nedostal prověrku na stupeň přísně tajné. "Hradní kancléř prověrku nepotřebuje, a navíc už ji má na stupeň vyhrazené," odpověděl Zeman.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy