Rozhovor – Chybí nám data, o průzkumy před volbami do Evropského parlamentu nemají velký zájem ani politické strany, kterým chybí peníze, ani výzkumné agentury, protože se česká veřejnost o tento typ voleb nezajímá, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední český sociolog Jan Herzmann.
Tvrdí ale, že si významné politické strany, které se v eurovolbách ucházejí o hlasy voličů pro křesla v bruselském parlamentu, vybraly – možná až překvapivě – velmi dobře lídry svých kandidátek.
"Samozřejmě nevím, zda strany, případně které z nich, použily služeb specialistů pro výběr lídrů, ale zdá se mi to být opravdu velmi profesionálně udělané," hodnotí volbu stran Herzmann.
Aktuálně.cz: Jak se podle vašich zkušeností orientuje český volič: spíše "evropsky", podle toho, co strana nabízí pro celoevropskou politiku, nebo podle toho, co strany nabízejí v domácí politice?
Jan Herzmann: Projevují se tam oba faktory, ale každý jinak.
"Evropský" faktor, tedy zájem o dění v EU, se projevuje v účasti – jenom lidé, kteří se zajímají o dění přesahující hranice České republiky, chodí volit do Evropského parlamentu. Ať už je ten vztah k EU pozitivní, nebo negativní. Ti, kdo ho mají neutrální, volit nechodí, i když v komunálních nebo parlamentních volbách ano.
Ale potom ve výběru, které straně dám hlas, se už projevuje vztah spíše k místní politice. Takže na malém omezeném souboru zainteresovaných se odehraje cosi jako malé volby do Poslanecké sněmovny.
A.cz: Jaké podle vás – a mluvme jen o trendech – mají strany v eurovolbách šance?
Data chybí. Když se podíváme na volební modely, které se vztahují k volbám do Poslanecké sněmovny, tak snad jediná změna, která stojí za zaznamenání, je, že ANO předstihlo sociální demokracii. Ale je to předstih zatím jen těsný.
Faktem je, že významnějším stranám se podařilo najít do čela kandidátek výrazné a zajímavé osobnosti. Takže by strany mohly relativně dobře obhajovat svoje pozice z parlamentních voleb. Takže zatím nevidím důvod, proč by výsledek měl být diametrálně odlišný od toho, co přinesly předčasné parlamentní volby.
A.cz: U žádné ze stran nevidíte při výběru lídra přešlap?
Nevidím. Mám pocit, že všechny významnější strany vybraly toho, kdo dobře koresponduje s hlavní cílovou skupinou, jejíž hlasy chce daná strana získat. Eurokritický – nebo euroskeptický, jak chcete – pan Zahradil v čele kandidátky ODS skutečně koresponduje s jádrem voličů ODS, kteří jsou minimálně nepříliš euronadšení.
A.cz: Ale ODS přece vždy měla více proevropsky naladěné voliče, než jak byla naladěna strana samotná...
Jenže ti proevropsky naladění voliči už pravděpodobně ODS opustili a teď ji nepodporují. Spíš dnes podporují ANO. Hnutí ANO vybralo adekvátně té své cílové skupině Pavla Teličku, který má s Evropskou unií a Bruselem zkušenosti, byl tam ve funkci. A i když je to osobnost, jejíž komunikace není úplně bezrozporná a bezproblémová, tak je to přesně ten typ, který ztělesňuje představu, že by to s Evropskou unií uměl.
A.cz: Co ČSSD?
Sociální demokracie vsadila na kandidáta, který je možná pro část příznivců ČSSD až moc vlevo, ale zase může přitáhnout část voličů, kteří normálně hlasují pro KSČM. Protože pro ně je dostatečně vlevo a rozhodně je nositelem myšlenky evropské integrace.
A.cz: A TOP 09? Nemůže se jí vymstít, že opakuje model "Zdeněk Tůma" a zklamání z něj, když teď nasadila Luďka Niedermayera?
Může, ale já si myslím, že nevymstí. Topka vsadila na to, že do čela kandidátky postavila přívětivého manažera, který umí velmi dobře lidsky komunikovat, a přitom je nezpochybnitelný odborník. A mohl by sehrát svoji odbornickou roli i v Bruselu. Příznivci TOP 09 dají na odbornictví. A dají na takovou tu opatrnou politiku, i když ne stagnační: pomalé posouvání věcí. Zřejmě tam idea konzervatismu skutečně hraje svoji roli v tom, kdo podporuje a kdo nepodporuje tuto stranu.
A.cz: Nemůže TOP 09 uškodit ani "přeběhlík" z řad ODS Jiří Pospíšil?
Tam určitě dojde k nějakým přesunům: část lidí, kteří by za jiných okolností volili ODS, bude kvůli panu Pospíšilovi volit TOP 09, a pravděpodobně část lidí, kteří by volili TOP 09 s Luďkem Niedermayerem v čele, bude naopak váhat, jestli to udělat, když za ním na kandidátce je pan Pospíšil.
A je otázkou, na kterou stranu se vychýlí bilance těchto dvou proudů. A zase si musím postěžovat: chybějí nám data.
A.cz: A KDU-ČSL?
Další příklad. Pavel Svoboda je člověk, který by těžko mohl vést kandidátku do Poslanecké sněmovny, to není komunikátor tohoto typu. Ale jako jakýsi velvyslanec České republiky v Bruselu – jak často voliči vnímají postavení poslanců Evropského parlamentu, i když to není správně vnímáno – je pro cílovou skupinu voličů lidovců velmi správně vybrán.
A.cz: Je obvyklé, aby se takto krátce před volbami neobjevil žádný průzkum?
Ne, není to obvyklé, je to zvláštní. Může to reflektovat skutečnost, že politické strany nemají na evropské volby dost peněz, ale i to, že výzkumné agentury se bojí té pravděpodobně nízké účasti. Protože to znamená velkou nestabilitu volebních modelů a možná se bojí, aby neudělaly chybu poté, co se před předčasnými volbami do Sněmovny jejich volební modely celkem dost shodovaly s realitou a agentury si polepšily pověst. Teď je tady riziko, že by si ji možná opět pohoršily.
A.cz: Nemůže v tom ale prostě hrát roli i nezájem o evropské volby – ze strany politické scény i výzkumných agentur?
Určitě. To je s tím vzájemně propojené. Vysoká neúčast je důkaz nezájmu. A protože média žijí z toho, co zajímá čtenáře, diváky, tak témata, o která není zájem, jsou vytěsňována na okraj. A teď máme spoustu jiných zábavných záležitostí, jako je situace na Ukrajině, máme novou vládu a čekáme, co udělá. A evropské volby nejsou téma, kvůli kterému by čtenáři, diváci, posluchači psali: "Proč nám o tom nedáváte víc informací?"
A.cz: Není to ale charakteristické i pro jiné země Evropské unie?
Ano, to určitě. Zájem o evropské záležitosti obecně v Evropě klesá. To, čeho Evropská unie dosáhla, se víceméně bere jako automatické, a na druhou stranu je vidět, že s řadou věcí si Unie poradit neumí. To snižuje pocit, že projekt EU je přínosný. Je to panevropský jev, jen v různých zemích různě silný.
Ale tady by stálo za to poznamenat, že pokud vím, ani Evropská komise nemá nějakou výraznou kampaň k evropským volbám, která by podporovala zájem o ně. Spíš to nechává na jednotlivých státech – a ty v tom zvlášť aktivní nejsou.