Do Jesenice bude z Prahy jezdit metro, ne tramvaje, navrhuje středočeská hejtmanka

ČTK ČTK
3. 1. 2017 17:51
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová navrhuje přivést do Jesenice u Prahy povrchové metro, a ne tramvaje, které plánovalo bývalé vedení kraje. Její nápad vznikl při nedávném setkání s ředitelem pražského dopravního podniku Martinem Gillarem. Pokorná Jermanová chce vytvořit pracovní skupinu složenou ze zástupců Středočeského kraje a hlavního města Prahy. Podle náměstka pražské primátorky Petra Dolínka však hlavní město toto řešení odloží, protože má jiné priority. Podobně dopadly plány na metro v Kladně z loňského léta.
(model trasy metra D)
(model trasy metra D) | Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Praha – Do Jesenice u Prahy by mohlo být protaženo pražské metro, které by v tomto úseku jezdilo po povrchu. S účastí Prahy a Středočeského kraje vznikne pracovní skupina, která bude řešit technickou možnost spojení a případné získání finančních prostředků. Novinářům to v úterý řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle ní by prodloužení nové trasy D do Jesenice bylo jednodušší než vedení tramvajové tratě, o kterém uvažovalo bývalé vedení kraje. Pro magistrát ale není metro do Jesenice prioritou.

Nápad se zrodil při jednání hejtmanky s ředitelem pražského dopravního podniku. "Byl to jenom návrh. Nemáme k tomu žádné projekty, nemáme vyčíslení nákladů, nic. Jenom jsme se dohodli na tom, že o tom budeme uvažovat a že vytvoříme pracovní skupinu, kde budeme jak my, tak hlavní město Praha, a budeme se o tom bavit, zda je to schůdné," uvedla Pokorná Jermanová.

Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD), který má dopravu na starosti, je vyjádření Jermanové populistické a Praha stavbu metra do Jesenice v tuto chvíli neřeší. "Toto prohlášení je velmi populistické. Nebývalo zvykem se nejprve vyjadřovat do médií a potom začít řešit, zda to vůbec jde. V tuto chvíli je pro mne absolutní prioritou začít stavět metro pro Pražany a co nejdříve napojit letiště kolejovou dopravou na centrum Prahy," uvedl Dolínek.

Nové metro D má odlehčit trase C a propojit sídliště na jihu Prahy s centrem města. Trasa má vést kolem krčského nádraží a Thomayerovy nemocnice přes Nové Dvory do Písnice. Odtud by podle nového vedení Středočeského kraje mohla být protažena po povrchu až do Jesenice.

Praha má ale s výstavbou trasy potíže. Nemá vykoupeny všechny pozemky, které jsou nutné pro stavbu, navíc soud loni zrušil změnu územního plánu. Praha tak musí opět upravit trasu metra, což by mohlo trvat až dva roky. Soud na základě žaloby majitelů pozemků řeší takzvané územní rozhodnutí a v případě jeho zrušení bude muset Praha shánět všechny dokumenty znovu. Město začalo zvažovat stavbu metra pouze se stanicemi, pro které má pozemky, a zbylé by dostavělo později. Radní tak ale zatím nerozhodli.

Podle Pokorné Jermanové je kombinace podzemní a nadzemní dopravy možná, osvědčila se například v Mnichově. Je však také třeba zjistit, zda by u Jesenice mohlo vzniknout záchytné parkoviště. Výhodou projektu by bylo i napojení metra na Pražský okruh, který kolem Jesenice vede.

Doprava z Jesenice do Prahy je dlouhodobě velmi komplikovaná. Na silnici z Benešova do Vestce se v dopravních špičkách tvoří kolony vozidel, v nichž často uvíznou i autobusy.

Podobně odvážné řešení se pokusil loni v létě prosadit kladenský primátor Milan Volf. Ani k realizaci osmikilometrového tunelu nedošlo a projekt byl kritizován jako nereálný.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy