Do Jesenice bude z Prahy jezdit metro, ne tramvaje, navrhuje středočeská hejtmanka

ČTK ČTK
3. 1. 2017 17:51
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová navrhuje přivést do Jesenice u Prahy povrchové metro, a ne tramvaje, které plánovalo bývalé vedení kraje. Její nápad vznikl při nedávném setkání s ředitelem pražského dopravního podniku Martinem Gillarem. Pokorná Jermanová chce vytvořit pracovní skupinu složenou ze zástupců Středočeského kraje a hlavního města Prahy. Podle náměstka pražské primátorky Petra Dolínka však hlavní město toto řešení odloží, protože má jiné priority. Podobně dopadly plány na metro v Kladně z loňského léta.
(model trasy metra D)
(model trasy metra D) | Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Praha – Do Jesenice u Prahy by mohlo být protaženo pražské metro, které by v tomto úseku jezdilo po povrchu. S účastí Prahy a Středočeského kraje vznikne pracovní skupina, která bude řešit technickou možnost spojení a případné získání finančních prostředků. Novinářům to v úterý řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle ní by prodloužení nové trasy D do Jesenice bylo jednodušší než vedení tramvajové tratě, o kterém uvažovalo bývalé vedení kraje. Pro magistrát ale není metro do Jesenice prioritou.

Nápad se zrodil při jednání hejtmanky s ředitelem pražského dopravního podniku. "Byl to jenom návrh. Nemáme k tomu žádné projekty, nemáme vyčíslení nákladů, nic. Jenom jsme se dohodli na tom, že o tom budeme uvažovat a že vytvoříme pracovní skupinu, kde budeme jak my, tak hlavní město Praha, a budeme se o tom bavit, zda je to schůdné," uvedla Pokorná Jermanová.

Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD), který má dopravu na starosti, je vyjádření Jermanové populistické a Praha stavbu metra do Jesenice v tuto chvíli neřeší. "Toto prohlášení je velmi populistické. Nebývalo zvykem se nejprve vyjadřovat do médií a potom začít řešit, zda to vůbec jde. V tuto chvíli je pro mne absolutní prioritou začít stavět metro pro Pražany a co nejdříve napojit letiště kolejovou dopravou na centrum Prahy," uvedl Dolínek.

Nové metro D má odlehčit trase C a propojit sídliště na jihu Prahy s centrem města. Trasa má vést kolem krčského nádraží a Thomayerovy nemocnice přes Nové Dvory do Písnice. Odtud by podle nového vedení Středočeského kraje mohla být protažena po povrchu až do Jesenice.

Praha má ale s výstavbou trasy potíže. Nemá vykoupeny všechny pozemky, které jsou nutné pro stavbu, navíc soud loni zrušil změnu územního plánu. Praha tak musí opět upravit trasu metra, což by mohlo trvat až dva roky. Soud na základě žaloby majitelů pozemků řeší takzvané územní rozhodnutí a v případě jeho zrušení bude muset Praha shánět všechny dokumenty znovu. Město začalo zvažovat stavbu metra pouze se stanicemi, pro které má pozemky, a zbylé by dostavělo později. Radní tak ale zatím nerozhodli.

Podle Pokorné Jermanové je kombinace podzemní a nadzemní dopravy možná, osvědčila se například v Mnichově. Je však také třeba zjistit, zda by u Jesenice mohlo vzniknout záchytné parkoviště. Výhodou projektu by bylo i napojení metra na Pražský okruh, který kolem Jesenice vede.

Doprava z Jesenice do Prahy je dlouhodobě velmi komplikovaná. Na silnici z Benešova do Vestce se v dopravních špičkách tvoří kolony vozidel, v nichž často uvíznou i autobusy.

Podobně odvážné řešení se pokusil loni v létě prosadit kladenský primátor Milan Volf. Ani k realizaci osmikilometrového tunelu nedošlo a projekt byl kritizován jako nereálný.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy