Hejtman Rath chce peníze na očkování. Ostatní kraje ne

Petra Sasínová
24. 11. 2009 12:25
Středočeský kraj žádá jako jediný finance na provoz vakcinačních center.
Středočeský hejtman David Rath má desítky milionů na proplácení regulačních poplatků, na vakcinanční centra doplácet nechce.
Středočeský hejtman David Rath má desítky milionů na proplácení regulačních poplatků, na vakcinanční centra doplácet nechce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středočeský hejtman David Rath žádá od státu peníze na provoz vakcinačních center. Je v tom však sám.

Zatímco Rath mluví o milionových nákladech, ostatní hejtmani a zároveň jeho straničtí kolegové z ČSSD většinou se žádnými zvýšenými náklady vůbec nepočítají. Od státu nic navíc nežádají.

"Zřízení a provoz vakcinačních center bude kraj stát miliony. Chceme po vládě, aby řekla, z čeho to máme platit. Naše povinnost to není. Má to platit stát, respektive ministerstvo zdravotnictví," říká Rath.

V pondělí oznámil, že svůj požadavek poslal kurýrem premiérovi.

I v příštím roce přitom hodlá dál dotovat části obyvatel kraje regulační zdravotnické poplatky, což už letos stálo krajskou pokladnu asi osmdesát milionů.

Z odpovědí na otázky, s nimiž se Aktuálně.cz obrátilo na zástupce ostatních krajů vyplývá, že regiony nepovažují žádost o státní dotaci na očkování za smysluplnou - neočekávají totiž, že by s protichřipkovou akcí měly mít náklady v sumách, které tvrdí Rath.

Paradoxně si tak notují se státem. Náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr totiž uvedl, že Rathovy požadavky jsou nepatřičné.

Náklady? Mizivé, diví se kraje

"Vakcínu i aplikační sadu hradí stát. Očkování je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Předpokládáme, že úhrady pokryjí veškeré náklady, takže kraj nezaplatí nic," uvedla za Pardubický kraj mluvčí úřadu Magdalena Navrátilová.

Podobně reagovali i zástupci dalších krajů, které Aktuálně.cz oslovilo.

"Režijní náklady jsou dány provozem ambulance, ve které se bude očkovat a jsou součástí kalkulace příslušného zdravotního výkonu. Kraj nebude přispívat na provoz vakcinačních center," sdělila mluvčí plzeňského hejtmanství Petra Jarošová.

Minulý týden začala distrubuce vakcíny proti prasečí chřipce do vakcinačních center a praktickým lékařům. Očkování proti prasečí chřipce začalo.
Minulý týden začala distrubuce vakcíny proti prasečí chřipce do vakcinačních center a praktickým lékařům. Očkování proti prasečí chřipce začalo. | Foto: Reuters

Velmi podobně reagovala mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. Dodala také, že, přípravy na očkování si zatím nevyžádaly ani korunu z krajského rozpočtu.

"Finančně se kraje vakcinace nějak netýká. Očkování je hrazeno ze zdravotního pojištění," uvedla také Martina Janochová z tiskového oddělení Zlínského kraje.

"Pokud kraji nějaké náklady vzniknou, tak je zaplatí ze svého rozpočtu. Nemělo by však jít o vysoké částky, vakcinační centra jsou součástí krajských nemocnic," řekl mluvčí královehradeckého hejtmanství Jiří Hošna.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola připustil, že nějaké náklady navíc, například na personál, kraj možná mít bude. Mnohem víc ho však trápí, že vakcínu má jen pro malou část obyvatel, a že očkování začíná pozdě.

Rath jinak než všichni

Náměstek ministryně zdravotnictví Šnajdr v pondělí zopakoval, že vakcíny a jejich distribuci hradí stát a úkon očkování pojišťovny. A potvrdil také, že žádný jiný kraj požadavek na financování očkovacích centrem nevznesl.

Proč tedy výroky Davida Ratha? Ve Středočeském kraji s nimi kvůli jinému systému skutečně starosti mají.

Zatímco ve většině regionů jsou centra zřízena v nemocnicích, většinou krajských, ve Středočeském je jedenáct ze třinácti míst v ambulancích lékařské služby první pomoci.

"Opakovaně jsme doporučovali krajům, aby si určily očkovací centra v zdravotnických zařízeních nemocničního typu, aby nemusely zajišťovat žádné zvláštní vybavení, mohly využívat stávajících prostor a personálu," uvedl už minulý týden mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastmil Sršeň.

Řekl, že právě Středočeský kraj si přesto určil očkovací centra v ambulancích lékařské služby první pomoci, která nemají ani čtyřiadvacetihodinový provoz.

Důvod? "Rádi bychom si zřídili vakcinační centra v krajských nemocnicích, ale bohužel, nemáme ani jednu. Máme pět akciových společností. Spolupracujeme s nimi, ale logicky se ptají, kdo to zaplatí," tvrdí Mascheková.

Nemocnice Kladno, Příbram a Kolín má přitom kraj pod kontrolou, právě v nich hradí lidem poplatky.

Na co peníze jsou, na co ne

Ambulance služeb první pomoci, které Středočeši určili jako vakcinační centra, patří kraji. Nejsou však potřebně vybaveny a nemají ani dostatečné personální zázemí. Chybí také speciální lednice, do kterých se mají vakcíny ukládat.

Mascheková uvedla, že podle odhadu Rathova úřadu by mohlo zabezpečení center, včetně zakoupení lednic, zaplacení práce lékařů a sester, stát kraj kolem osmi až deseti milionů.

Jak tedy bude očkování ve Středočeském kraji vypadat, zatím není jasné. "Zatím máme vakcíny ve třech očkovacích centrech, a to jen pro sedm set padesát lidí. Nevíme, kdy očkování začne," uvedla Mascheková. Dodala ovšem zároveň, že kraj prý nechce lidem očkování komplikovat.

Regionální opozice to vidí jinak, bývalý hejtman tohoto kraje za ODS Pavel Bendl připomíná náklady na refundaci regulačních poplatků a také dotování veřejné dopravy pro žáky.

"Nedivím se, že pan hejtman křičí, že nemá peníze na očkování. Radši dá čtvrt miliardy na veřejnou městskou dopravu, aby lidi mohli jezdit autobusy zadarmo," uvedl Bendl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Jižní Moravu zachvátila epidemie respiračních nemocí. Kraj eviduje přes 24 500 nemocných

V Jihomoravském kraji začala epidemie respiračních nemocí. Jsou mezi nimi například nachlazení, kašel nebo rýma. Mezi 1,2 milionem obyvatel je přes 24 500 nemocných. Zhruba desetinu případů tvoří chřipka, řekla v pondělí novinářům ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je nemocnost nejvyšší v Česku. Nejrychlejší nárůst je v Brně, na Brněnsku a Hodonínsku.

Hygienici na základě údajů z ordinací zaznamenali 2 048 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle Ciupek je hranice epidemie v rozmezí od 1 700 do 2 000. "V posledních dvou - třech týdnech jsme zaznamenali každý týden nárůst o 200 nakažených na 100 tisíc obyvatel, takže to není nic raketového, ale je to plynulý nárůst," uvedla Ciupek.

Podle ní v minulosti nastávalo období epidemie spíš před vánočními svátky nebo především v lednu. "Sezonní nárůst respiračních infekcí je v letošní sezoně vyšší a rychlejší než v době před covidem. Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách s ohledem na covid prakticky nebyla," objasnila Ciupek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy