Rathova klička vyšla. Poplatky se vrací dál

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Petra Sasínová
28. 9. 2009 14:30
Změny mohou přijít nejdříve příští rok
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Třicet korun za recept v lékárně. Toto regulační opatření z dílny někdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka ve středočeských krajských lékárnách minimálně letos fungovat nebude.

Kraj zatím na poplatky peníze má a soudní spory lékárníků s krajem se ke konci nechýlí.

Vrchní soud v Praze sice kraji předběžným opatřením zakázal dávat nemocničním lékárnám účelové dary na placení poplatků, nápad hejtmana Davida Ratha - dávat lidem místo vracení poplatků slevové kupóny - ale u soudu prošel i přesto, že fakticky kraj znovu dotuje vybrané lékárny z vlastních peněz a vzniká tak podezření z porušení hospodářské soutěže.. 

"Návrh předběžného opatření byl formulován příliš obecně, proto byl Vrchním soudem v Praze odmítnut," vysvětlila Martina Lhotáková, mluvčí Městského soudu v Praze.

Kraj se hodlá modelu slevových kopónů držet.

"Naši právníci tvrdí, že nemocnice nesmí podle verdiktu soudu poskytovat dary, ale nevyplývá z něho, že se to týká i slevových kupónů, které jsme zavedli," uvedla mluvčí středočeského hejtmanství Berill Mascheková.

"Vypadá to tak, že praxe slevových kupónů bude pokračovat dál," uvedla. Dodala, že minimálně do konce roku by měl systém proplácení poplatků fungovat beze změny.

Rozpočet 2010? Na poplatky 80 milionů

Plánům hejtmanství nahrává i přetíženost Městského soudu v Praze. Podle informací Aktuálně.cz bude soud mezi Středočeským krajem a lékárnami ze sítě Dr. Max pokračovat nejspíš až po Novém roce.

"Jednání zatím není nařízeno. To je vše, co mohu říci," dodala Lhotáková.

S proplácením poplatků v krajských lékárnách se počítá i v příštím roce. V návrhu rozpočtu je poplatky vyhrazeno osmdesát milionů korun. Koalice ČSSD a KSČM, která ve Středočeském kraji vládne, na návrh téměř jistě kývne.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy