Rathova klička vyšla. Poplatky se vrací dál

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Petra Sasínová
28. 9. 2009 14:30
Změny mohou přijít nejdříve příští rok
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Třicet korun za recept v lékárně. Toto regulační opatření z dílny někdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka ve středočeských krajských lékárnách minimálně letos fungovat nebude.

Kraj zatím na poplatky peníze má a soudní spory lékárníků s krajem se ke konci nechýlí.

Vrchní soud v Praze sice kraji předběžným opatřením zakázal dávat nemocničním lékárnám účelové dary na placení poplatků, nápad hejtmana Davida Ratha - dávat lidem místo vracení poplatků slevové kupóny - ale u soudu prošel i přesto, že fakticky kraj znovu dotuje vybrané lékárny z vlastních peněz a vzniká tak podezření z porušení hospodářské soutěže.. 

"Návrh předběžného opatření byl formulován příliš obecně, proto byl Vrchním soudem v Praze odmítnut," vysvětlila Martina Lhotáková, mluvčí Městského soudu v Praze.

Kraj se hodlá modelu slevových kopónů držet.

"Naši právníci tvrdí, že nemocnice nesmí podle verdiktu soudu poskytovat dary, ale nevyplývá z něho, že se to týká i slevových kupónů, které jsme zavedli," uvedla mluvčí středočeského hejtmanství Berill Mascheková.

"Vypadá to tak, že praxe slevových kupónů bude pokračovat dál," uvedla. Dodala, že minimálně do konce roku by měl systém proplácení poplatků fungovat beze změny.

Rozpočet 2010? Na poplatky 80 milionů

Plánům hejtmanství nahrává i přetíženost Městského soudu v Praze. Podle informací Aktuálně.cz bude soud mezi Středočeským krajem a lékárnami ze sítě Dr. Max pokračovat nejspíš až po Novém roce.

"Jednání zatím není nařízeno. To je vše, co mohu říci," dodala Lhotáková.

S proplácením poplatků v krajských lékárnách se počítá i v příštím roce. V návrhu rozpočtu je poplatky vyhrazeno osmdesát milionů korun. Koalice ČSSD a KSČM, která ve Středočeském kraji vládne, na návrh téměř jistě kývne.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 56 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy