Vakcína proti prasečí chřipce: 12 otázek a odpovědí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
21. 11. 2009 7:50
Podle imunologů je důležité, aby se neočkovali lidé se sebemenšími příznaky chřipky a nachlazení.
Děti se zatím proti prasečí chřipce neočkují.
Děti se zatím proti prasečí chřipce neočkují. | Foto: Reuters

Praha - Českem prostupuje epidemie. Během jediného dne ji vyhlásili tři kraje - Moravskoslezský, Zlínský, Karlovarský. Další regiony jsou podle hygieniků těsně pod epidemiologickým prahem.

"Pandemický virus prasečí chřipky se přitom stal mezi viry naprosto dominantním. Potvrdí se u poloviny vzorků, které chřipkové laboratoře zkoumají," řekla deníku Aktuálně.cz šéfka Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Zatímco při epidemiích běžné chřipky onemocní podle Havlíčkové zhruba patnáct procent populace, u nového typu to bude třicet i více procent lidí.

Současně s epidemií se v Česku začalo také očkovat. Do centrálních skladů v Brně dorazilo prvních 95 tisíc vakcín proti prasečí chřipce.

Přinášíme vám proto odpovědi na dvanáct základních otázek, které byste o vakcíně proti prasečí chřipce mohli chtít vědět.

Foto: Aktuálně.cz

1. Pro koho jsou určeny vakcíny proti A/H1N1?

Očkovací akce pojede podle jmenného seznamu, který si nechalo vypracovat ministerstvo zdravotnictví. Seznamy obsahují 713 tisíc jmen chronicky nemocných lidí, 137 tisíc zdravotníků a 158 tisíc lidí důležitých pro plynulý chod státu.

V první vlně se budou očkovat chronicky nemocní lidé a zdravotníci. Nejprve to budou lidé po transplantaci, dialýze či pacienti s poruchami imunity. Ti potřebují dávku vpíchnout dvakrát. Následovat budou kardiaci, astmatici, lidé s chronickou bronchitidou a pacienti s pokročilou chronickou obstrukční plicní nemocí. Jejich seznamy vytvořily zdravotní pojišťovny.

Ve druhé vlně se budou očkovat vybraní lidé důležití pro plynulý chod státu. To znamená dopravci, policisté, hasiči a energetici.

Pokud nějaké vakcíny zbudou, zasedne znovu Bezpečnostní rada státu a rozhodne, co s nimi.

Foto: Aktuálně.cz

2. Mohlo se stát, že jsem omylem vypadl ze seznamu lidí, kteří mají očkování dostat?

Ve výjimečných případech se to stát mohlo. Pokud například některý z chronicky nemocných pacientů přestupoval v době, kdy se seznamy tvořily, k jiné zdravotní pojišťovně nebo jinému ošetřujícímu lékaři. V takovém případě by se měl pacient obrátit na svého ošetřujícího lékaře, který očkování s pojišťovnou domluví.

Foto: Aktuálně.cz

3. Jak dlouho bude trvat, než se na mě s vakcínou dostane?

Chronicky nemocní a zdravotníci by se mohli dočkat už příští týden. Česko má prozatím k dispozici 95 tisíc dávek vakcín. Další zásilka se zhruba stovkou tisíc látek by k nám měla dorazit ještě do konce roku. Další lidé by se měli začít očkovat na počátku příštího roku, ministerstvo zdravotnictví počítá až s dubnovými termíny.

Foto: Aktuálně.cz

3. Mohu se dostat k vakcíně, i když nejsem na žádném ze seznamů?

Ne. Vakcín proti prasečí chřipce je omezený počet a očkovat se bude pouze podle vládou schválených schémat.

Lidem, kteří vakcínu proti prasečí chřipce nedostanou, doporučuje ministerstvo zdravotnictví alespoň očkování proti obyčejné sezónní chřipce. Organismus oslabený sezónní chřipkou totiž snáz podlehne nákaze A/H1N1. Očkovací látka proti obyčejné chřipce stojí v lékárně asi 180 korun, u lékaře je pak třeba zaplatit i očkovací poplatek sto korun.

Pro lidi, kteří očkováni nebudou a onemocní závažnější formou chřipky, má stát strategické zásoby dvou antiviritik - Tamiflu a Relenzy.

Foto: Aktuálně.cz

5. Proč nejsou očkovány plošně děti?

Ministerstvo zdravotnictví čeká na výsledky klinických studií, které by měly očkování u dětí do osmnácti let buďto doporučit, nebo nedoporučit. Na základě těchto studíí by se mělo také určit, od kterého věku se budou děti očkovat, jakým množstvím látky a jestli pouze jednou dávkou, nebo dvěma. I u dětí se ale bude postupovat jako u dospělých - nebudou se očkovat všechny plošně, látku dostanou jen chronicky nemocní.

Foto: Aktuálně.cz

6. Očkuje se jednou dávkou, nebo více dávkami?

Vakcína se aplikuje pouze v jedné dávce. Jedinou výjimku tvoří chronicky nemocní pacienti po transplantaci, dialýze či s poruchami imunity.

Foto: Aktuálně.cz

7. Je očkování nebezpečné pro někoho, kdo přišel v posledních dnech do styku s někým, kdo má klasickou chřipku?

Podle České imunologické společnosti je velmi důležité, aby se neočkovali lidé se sebemenšími příznaky chřipky a nachlazení (teplota, rýma, ucpaný nos, bolest v krku, bolest hlavy a kašel). Pacienty by měl navíc před očkováním vždy vyšetřit a lékař a podrobit ho základním otázkám o současném zdravotním stavu.

Foto: Aktuálně.cz

8. Kolik mě bude očkování stát?

Očkování pacienta nestojí nic. Vakcínu, injekční jehlu a stříkačku koupil stát. Ten také zaplatí distribuci látky do ordinací lékařů a do vakcinačních center. Výkon lékaře zaplatí zdravotní pojišťovna. Pacient nehradí ani žádné poplatky za návštěvu u lékaře.

Foto: Aktuálně.cz

9. Na koho se mám obrátit, když chci zjistit, zda mohu být očkován?

Chronicky nemocný pacient by se měl obrátiti na svého ošetřujího lékaře. Další lidé, kteří pracují v podnicích či úřadech důležitých pro chod státu, na svého zaměstnavatele.

Foto: Aktuálně.cz

10. Kam se to píchá? A bolí to?

Vakcína se vpichuje do paže. Mezi očkováním proti prasečí chřipce a jiné chorobě není rozdíl.

11. Účinkuje vakcína proti obyčejné chřipce na nový virus A/H1N1 a naopak?

Každá vakcína je vyrobena přesně na konkrétní typ chřikového viru. Těm, na které se nedostane vakcína proti prasečí chřipce, přesto ministerstvo zdravotnictví doporučuje alespoň očkování proti obyčejné sezónní chřipce. Pokud je totiž organismus oslabený viry sezónní chřipky, podlehne snáz také nákaze A/H1N1. Vliv vakcíny proti prasečí chřipce na běžnou sezónní chřipku prozatím nebyl prokázán.

Foto: Aktuálně.cz

12. Kde najdu víc informací?

http://www.leky.sukl.cz/

http://pandemie.mzcr.cz/

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy