Nebýt pandemie, miliony balení Tamiflu skončí v koši

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 11. 2009 0:09
Antivirotiku byla prodloužena doba použitelnosti, do nemocnic tak míří společně s vakcínami
Foto: Reuters

Praha - Milionům antivirotika hrozilo, že jim za pár dní skončí doba použitelnost. A musely by se tak vyhodit.

Současný stav, kdy svět trápí pandemie takzvané prasečí chřipky, ale Evropě umožní staré zásoby léku použít. Ačkoliv je státy původně nakoupily v obavách před jinou chřipkou - ptačí. Zásoby za miliony eur ovšem nakonec zůstaly ležet ve skladech.

Jen česká vláda utratila za tento lék zhruba tři sta milionů korun.

Dnes pilulkám končí doba expirace. Pokud by nepřišla nová pandemická hrozba, za rok by se pravděpodobně vyhodily.

Na chřipku neplatí

Užívání Tamiflu se navíc dostává do potíží. Některé vědecké studie ukázaly, že nezabírá tak, jak se myslelo. S některými typy sezónní chřipky už si tento lék neporadí.

O rezistenci sezónního chřipkového viru informovaly například časopisy New England Journal of Medicine a Nature.

Evropská komise zjištění potvrdila. V nejméně dvaceti procentech případů by podle ní Tamiflu proti chřipce skutečně nezabral.

Ještě zoufalejší výsledek přinesly výzkumy na severu Ameriky. Podle amerického Centra kontroly chorob a prevence vykazovalo během loňské zimy odolnost na Tamiflu více než 98 procent případů.

Pandemie přišla jako na zavolanou

Dnes ale Tamiflu spolu s pandemickými vakcínami putuje do českých nemocnic. I přesto, že má lék na krabičkách vyražené datum spotřeby, které už za měsíc končí.

Kritizoval to například středočeský hejtman David Rath (ČSSD). "To je naprosto nestandardní. Co budeme dělat, až někomu způsobí lék problémy? Nejsem si vůbec jistý, jestli výrobce ponese odpovědnost i za prošlá balení svého léku," uvedl.

Ministerstvo si podle něj zahrává se zdravím lidí. Tamiflu by se podle něj mělo vyhodit.

Posvětil to Brusel

Infobox

Co je Tamiflu?

  • léčivý přípravek s účinnou látkou oseltamivir
  • je k dostání ve formě tvrdých tobolek a ve formě rozpustného prášku

Na co se Tamiflu používá?

  • k léčbě nebo prevenci chřipky u dospělých a dětí starších jednoho roku
  • není to náhrada očkování proti chřipce
  • pouze na lékařský předpis.

Jak se Tamiflu používá?

  • léčba chřipky musí začít během 2 dnů od prvních příznaků
  • také preventivní podávání Tamiflu musí začít v průběhu 2 dnů od kontaktu s osobou.

Ministerstvo zdravotnictví ale antivirotikum brání. Podle něho jde o situaci, která panuje v celé Evropě, nejen v Česku. Léky jsou v pořádku, pacientům žádné nebezpečí nehrozí.

"Doba expirace vyznačená na krabičkách byla prodloužena. Původní datum se nahradilo datem o dva roky pozdějším. Stalo se tak u léků ve strategických zásobách všech států Unie. Vychází to z doporučení Evropské lékové agentury," upozornil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

"V květnu tohoto roku dělala Evropská léková agentura analýzu šarží expirovaných i těch, které teprve expirovat budou. Totéž jsme nezávisle na tom prováděli i my. V obou případech se potvrdily shodné výsledky. Lék je použitelný i dva roky po lhůtě spotřeby," potvrdil šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Do budoucna se navíc podle něj uvažuje o dalším prodloužení, a to na deset let.

Pandemie je také podle něj výjimečná situace, vyhazovat jakékoliv léky je při ní naprosto nepřípustné. "Musí se dát stranou určité administrativní zvyklosti. Vyhodit jediný lék je plýtvání," řekl Beneš.

Výrobce: Za léky ručíme

Pochybnosti se snaží rozptýlit také výrobce. V prodloužené době spotřeby nevidí problém, za lék prý stále ručí.

"Vzniklo nové riziko pandemického ohrožení a léková agentura prodloužila dobu z pěti na sedm let. Je to rozhodnutí agentury a platí na úrovni celé Evropy. My to respektujeme. A neseme za lék stejnou odpovědnost jako dřív," uklidňuje Jiří Pešina, mluvčí švýcarské společnosti Roche, která lék na chřipku vyrábí.

Proti prasečí chřipce podle něj Tamiflu rezistentní není. Na chřipku existuje ještě jedno antivirotikum - Relenza.

Proč Tamiflu

Nákup Tamiflu doporučila v éře ptačí chřipky Světová zdravotnická organizace (WHO) už v roce 2005. Vlády měly podle ní naplnit sklady alespoň tak, aby zachránily čtvrtinu populace.

Virus ptačí chřipky s označením H5N1 usmrtil řadu lidí v Asii. V Česku není známa žádná oběť, objevilo se několik případů viru mezi zvířaty, zejména mezi labutěmi.

 

Právě se děje

Další zprávy