Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger poprvé oficiálně připustil, že když z nemocnic masově odejdou chirurgové či anesteziologové a nebude se operovat, vláda bude muset dát lékařům peníze z rezerv na krizové situace.
Při svém vystoupení na Žofínském fóru také potvrdil, že vláda v příštím roce ani v roce 2012 peníze pro zdravotnictví nezvýší tak, aby bylo přidáno na platy.
Lékařům, kteří se podáním výpovědi přidali k výzvě "Děkujeme, odcházíme" tak opět o něco klesly naděje na kýžené zvýšení mezd.
"Pokud by odešli všichni chirurgové nebo anesteziologové, situace by byla na úrovni těžké katastrofy. Vláda pak bude muset aktivizovat havarijní zdroje a řešit to jako třeba povodeň v severních Čechách," řekl Heger.
Ministr také uvedl, že akce lékařských odborů v posledních týdnech "eskaluje za hranice dobrého vkusu".
V případě, že odejdou 4000 lékařů průřezově ze všech odborností, bude v nemocnicích něco jako prázdninový provoz, kdy je tento počet lékařů na dovolené.
Přestože v tuto chvíli podalo do rukou odborářů podle průběžných čísel výpověď více než 4000 lékařů, ministr jejich požadavku vyhovět nehodlá.
Do zahraničí prý neodejdou
Pokud lékaři ve výzvě Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) "Děkujeme, odcházíme" skutečně hrozby splní, nepůjdou podle Hegera do zahraničí, ale většina z nich zůstane v Česku.
Nespokojení lékaři, kteří se k výzvě připojili, požadují zvýšení platu o polovinu až trojnásobek, a to v závislosti na kvalifikaci a zkušenostech, přičemž průměrná hodinová mzda začínajícího doktora je sto korun hrubého.
V opačném případě vyhrožují, že podají ke konci roku hromadnou výpověď. Výzvu podepsaly zhruba čtyři z celkem šestnácti tisíc nemocničních lékařů v Česku.