Neměňte zákon o hazardu, zničíte ho, varuje Babiš poslance

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 12. 4. 2016 13:10
Pokud poslanci schválí pozměňovací návrhy k zákonu o hazardu, podle ministra financí Andreje Babiše a jeho náměstka Ondřeje Závodského zákon zlikvidují. Nejnebezpečnější je podle Závodského návrh poslance za ODS Zbyňka Stanjury. Náměstek tvrdí, že by kvůli němu bylo možné obejít zákon tím, že by se hazard dal provozovat jako spotřebitelská soutěž.
Chomutov, herny, hazard
Chomutov, herny, hazard | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Ministr financí Andrej Babiš varoval před změnami v novele loterijního zákona, který bude zítra v posledním čtení schvalovat Sněmovna. Plánovaná omezení hazardního byznysu mají začít platit už od příštího roku.

"Jsou tam zhruba čtyři pozměňovací návrhy poslanců, které by ten zákon v podstatě zlikvidovaly," uvedl Babišův náměstek pro loterie Ondřej Závodský. Nejnebezpečnější je podle něj návrh poslance za ODS Zbyňka Stanjury, který by podle něj umožnil provozovat hazardní hry jako spotřebitelskou soutěž, a docházelo by tak k obcházení zákona.

Zákon počítá se zavedením rejstříku hráčů. Ten bude hlídat, aby nehráli lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, v úpadku nebo ti, kteří mají hru zakázanou soudem. Zavádí se také alespoň částečná ochrana hráčů. Na hracích přístrojích půjde najednou vsadit jen stokoruna a za hodinu nepůjde prohrát víc než 4,5 tisíce korun. Prodlouží se také interval mezi jednotlivými hrami.

Velké změny čekají také sázení na internetu. Až dosud nebylo v Česku možné provozovat loterijní weby ze zahraničí, přesto se tak dělo nelegálně. "Uživatelé v současnosti sázejí do zahraničí, což jim některé zahraniční společnosti dokonce usnadňují stránkami v češtině. Stát tak podle našich odhadů jen v této oblasti přichází ročně o více než jednu miliardu korun,“ zdůraznil náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Zákon počítá s tím, že půjde zablokovat nelegální webové stránky, které hazard nabízejí bez povolení. Kritici namítají, že je to nástroj, jak omezit svobodu na internetu, a poslanec Jan Farský z TOP 09 navrhuje blokace internetových stránek omezit. Podle jeho pozměňovacího názoru by to nesměli dělat úředníci ministerstva financí, ale jen soudy.

"Chceme blokovat jen takový obsah internetu, který není legálně provozován a legálně zdaňován. Bez toho opatření nemůže být zákon naplňován," řekl k tomu Závodský.

 Víc pravomocí obcím

Větší pravomoc v regulaci heren dostanou také obce - ministerstvo financí by mělo nově vydávat jen obecné osvědčení o provozovateli a obce by rozhodly, kde konkrétně se může jeho herna nacházet. "Obce, na rozdíl od ústředního orgánu státní správy, znají nejlépe místní poměry, kterých se provoz hazardní hry může dotknout,“ uvedl Babiš.

Kromě toho budou muset hrací automaty zmizet z restaurací, nově budou povoleny jen v klasických hernách či kasinech. Herny se navíc povinně budou na část noci zavírat.

Sněmovna bude také rozhodovat o daních z hazardu. Vládní koalice se však stále nedohodla na konkrétních sazbách, sociální demokraté totiž připravili vlastní návrh. "My navrhujeme sazby 25 % na kurzové sázky, 30 % na loterie a živé hry a 35 % na technické hry," uvedl Babiš. Nejvyšší daň dopadne na klasické výherní automaty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy