Zavírací doba i vyšší zdanění. Vláda chce regulovat hazard

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2015 15:04
Trojice zákonů regulujících nově hazard prošla vládou. Normy ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident Miloš Zeman.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha - Vláda schválila trojici zákonů regulující nově hazard v České republice. Pravomoci obcí v regulaci hazardu by měly být silnější, měla by být zavedena povinná zavírací doba heren a zvýšeno zdanění hazardu.

"Vláda dnes přijala důležité nástroje pro důslednější regulaci hazardu v naší zemi. Jde o další důležitý splněný závazek v rámci programového prohlášení a závazku vlády. Věřím, že silnější regulace hazardu bude mít v Poslanecké sněmovně podporu napříč politickým spektrem a tato důležitá opatření vejdou co nejdříve v platnost," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Normy ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident Miloš Zeman.

Ministerstvo financí, které zákony předkládalo, si od nových předpisů slibuje výrazné snížení hracích automatů a omezení hazardu jako celku a díky navrhovanému vyššímu zdanění také větší přínos pro státní pokladnu.

Návrh zákona totiž omezuje počet automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Hlídat to má speciální monitorovací systém. Online tak bude vidět, kolik peněz se na kterém přístroji prohrálo. To se bude sledovat i podle hráčů, takže konkrétnímu člověku po překročení stanoveného limitu neumožní další hraní. Jak přesně má systém fungovat, ministerstvo zatím neuvedlo.

Zvýší se daňové odvody

Ministerstvo chce také výrazně zvýšit zdanění firem provozujících tyto přístroje a zdvojnásobit poplatek za jejich umístění. Daňové odvody by se měly zvýšit plošně všem, sazby by byly odlišné. Ministerstvo však na konci března oznámilo, že odkládá platnost až na rok 2017. Připravilo proto novelu, která od příštího roku zvyšuje sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobuje fixní místní poplatek za den z 55 korun na 110 korun.

Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl na konci června ministra financí Andreje Babiše (ANO) obvinil z toho, že odložil platnost zákona o hazardních hrách na základě schůzky s majitelem loterijní skupiny Synot a senátorem Ivo Valentou.

Ministr financí to ostře odmítl, nicméně odklad platnosti připravovaného zákona o hazardu a související legislativy o rok kritizovali také protihazardní aktivisté a některé loterijní firmy.

V předkládací zprávě k zákonům ministerstvo stále počítá s účinností zákonů od 1. ledna 2016. Vláda zároveň jednala o novele loterijního zákona, kterou předložil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Přijala k ní neutrální stanovisko.

 

Právě se děje

Další zprávy