Babiš "vybere prd", miliardy vydělají nelegálové, kritizuje loterijní daň senátor Valenta

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 11. 2015 16:51
Senátor a majitel hazardní společnosti Synot Ivo Valenta kritizuje ministra Andreje Babiše za plánované zvýšení loterijní daně. Babiš tak chce vybrat navíc dvě miliardy, podle Valenty ale půjdou do kapsy nelegálním firmám, které daně neplatí. Synot, který provozuje řadu klasických herních automatů, má od ledna odvádět místo dvacetiprocentní sazby daň ve výši 28 procent.
Ivo Valenta.
Ivo Valenta. | Foto: Blahoslav Baťa

Praha - Senátor a majitel hazardní společnosti Synot Ivo Valenta se opřel do ministra financí Andreje Babiše (ANO). Nelíbí se mu, že ministr chce od ledna zvýšit loterijní daně a získat tak přes dvě miliardy do rozpočtu navíc.

Opatření podle Valenty pouze zvýhodní nelegální firmy, které žádné daně neplatí.

"Vybere se prd"

"Pan Babiš tím chce vybrat miliardy navíc. Ale jak říkáme na Moravě: vybere prd. A ty miliardy vydělají nelegálové," řekl Valenta na konferenci o hazardu, kterou pořádá Babišovo ministerstvo financí.

Synot, který provozuje řadu klasických herních automatů, má od ledna odvádět místo dvacetiprocentní sazby daň ve výši 28 %. A za každý automat bude nově platit osmdesát korun denně místo pětapadesáti. Živé hry nebo kurzové sázky mají nově odvádět 23 %.

"Byznys tady bude a politici ne. Ti, co to dnes zakazují, tu do deseti let nebudou. Během tří čtyř let stát přijde na to, že je všechno načerno a vrátí se zpět k nám, legálním firmám," vzkázal senátor.

Ministerstvo financí připravuje zcela nový zákon o hazardních hrách, který má zdanit také internetový hazard, zahraničí společnosti a tvrdě potírat nelegální loterie. Jenže ten má platit až od ledna 2017.

Náměstek: sazby nejsou mimořádné

"Nelegálové si mnou ruce. Ještě rok si budou rozmisťovat automaty po celé republice a otvírat nové webové stránky. A my legální budeme platit vyšší daně,“ dodal Valenta.

Náměstek ministra financí pro hazard Ondřej Závodský uvedl, že ve srovnání se zahraničím nejsou navržené daňové sazby nijak mimořádné. "Jsou ve vyšších kategoriích, ale nijak výjimečné," řekl Závodský.

Valenta zkritizoval i dalšího diskutujícího - brněnského náměstka Matěje Hollana.

"Brno má přes tisíc kvízomatů a nelegálních heren. Zářný příklad, jak to nefunguje, když se regulace přežene," řekl Hollanovi.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Judista Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze

Judista Lukáš Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze. Olympijský vítěz, který minulý týden prohrál hned první zápas na Grand Slamu v Tel Avivu, na podniku nižší kategorie ovládl všechny čtyři duely. Ve finále kategorie nad 100 kilogramů porazil Ukrajince Oleksandra Gordijenka, jemuž patří ve světovém žebříčku 37. příčka. O další dvě české medaile se dnes postarali Adam Kopecký a Jaromír Musil, kteří získali bronz v kategorii do 81 kilogramů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy