Babiš "vybere prd", miliardy vydělají nelegálové, kritizuje loterijní daň senátor Valenta

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 11. 2015 16:51
Senátor a majitel hazardní společnosti Synot Ivo Valenta kritizuje ministra Andreje Babiše za plánované zvýšení loterijní daně. Babiš tak chce vybrat navíc dvě miliardy, podle Valenty ale půjdou do kapsy nelegálním firmám, které daně neplatí. Synot, který provozuje řadu klasických herních automatů, má od ledna odvádět místo dvacetiprocentní sazby daň ve výši 28 procent.
Ivo Valenta.
Ivo Valenta. | Foto: Blahoslav Baťa

Praha - Senátor a majitel hazardní společnosti Synot Ivo Valenta se opřel do ministra financí Andreje Babiše (ANO). Nelíbí se mu, že ministr chce od ledna zvýšit loterijní daně a získat tak přes dvě miliardy do rozpočtu navíc.

Opatření podle Valenty pouze zvýhodní nelegální firmy, které žádné daně neplatí.

"Vybere se prd"

"Pan Babiš tím chce vybrat miliardy navíc. Ale jak říkáme na Moravě: vybere prd. A ty miliardy vydělají nelegálové," řekl Valenta na konferenci o hazardu, kterou pořádá Babišovo ministerstvo financí.

Synot, který provozuje řadu klasických herních automatů, má od ledna odvádět místo dvacetiprocentní sazby daň ve výši 28 %. A za každý automat bude nově platit osmdesát korun denně místo pětapadesáti. Živé hry nebo kurzové sázky mají nově odvádět 23 %.

"Byznys tady bude a politici ne. Ti, co to dnes zakazují, tu do deseti let nebudou. Během tří čtyř let stát přijde na to, že je všechno načerno a vrátí se zpět k nám, legálním firmám," vzkázal senátor.

Ministerstvo financí připravuje zcela nový zákon o hazardních hrách, který má zdanit také internetový hazard, zahraničí společnosti a tvrdě potírat nelegální loterie. Jenže ten má platit až od ledna 2017.

Náměstek: sazby nejsou mimořádné

"Nelegálové si mnou ruce. Ještě rok si budou rozmisťovat automaty po celé republice a otvírat nové webové stránky. A my legální budeme platit vyšší daně,“ dodal Valenta.

Náměstek ministra financí pro hazard Ondřej Závodský uvedl, že ve srovnání se zahraničím nejsou navržené daňové sazby nijak mimořádné. "Jsou ve vyšších kategoriích, ale nijak výjimečné," řekl Závodský.

Valenta zkritizoval i dalšího diskutujícího - brněnského náměstka Matěje Hollana.

"Brno má přes tisíc kvízomatů a nelegálních heren. Zářný příklad, jak to nefunguje, když se regulace přežene," řekl Hollanovi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy