Babiš "vybere prd", miliardy vydělají nelegálové, kritizuje loterijní daň senátor Valenta

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 11. 2015 16:51
Senátor a majitel hazardní společnosti Synot Ivo Valenta kritizuje ministra Andreje Babiše za plánované zvýšení loterijní daně. Babiš tak chce vybrat navíc dvě miliardy, podle Valenty ale půjdou do kapsy nelegálním firmám, které daně neplatí. Synot, který provozuje řadu klasických herních automatů, má od ledna odvádět místo dvacetiprocentní sazby daň ve výši 28 procent.
Ivo Valenta.
Ivo Valenta. | Foto: Blahoslav Baťa

Praha - Senátor a majitel hazardní společnosti Synot Ivo Valenta se opřel do ministra financí Andreje Babiše (ANO). Nelíbí se mu, že ministr chce od ledna zvýšit loterijní daně a získat tak přes dvě miliardy do rozpočtu navíc.

Opatření podle Valenty pouze zvýhodní nelegální firmy, které žádné daně neplatí.

"Vybere se prd"

"Pan Babiš tím chce vybrat miliardy navíc. Ale jak říkáme na Moravě: vybere prd. A ty miliardy vydělají nelegálové," řekl Valenta na konferenci o hazardu, kterou pořádá Babišovo ministerstvo financí.

Synot, který provozuje řadu klasických herních automatů, má od ledna odvádět místo dvacetiprocentní sazby daň ve výši 28 %. A za každý automat bude nově platit osmdesát korun denně místo pětapadesáti. Živé hry nebo kurzové sázky mají nově odvádět 23 %.

"Byznys tady bude a politici ne. Ti, co to dnes zakazují, tu do deseti let nebudou. Během tří čtyř let stát přijde na to, že je všechno načerno a vrátí se zpět k nám, legálním firmám," vzkázal senátor.

Ministerstvo financí připravuje zcela nový zákon o hazardních hrách, který má zdanit také internetový hazard, zahraničí společnosti a tvrdě potírat nelegální loterie. Jenže ten má platit až od ledna 2017.

Náměstek: sazby nejsou mimořádné

"Nelegálové si mnou ruce. Ještě rok si budou rozmisťovat automaty po celé republice a otvírat nové webové stránky. A my legální budeme platit vyšší daně,“ dodal Valenta.

Náměstek ministra financí pro hazard Ondřej Závodský uvedl, že ve srovnání se zahraničím nejsou navržené daňové sazby nijak mimořádné. "Jsou ve vyšších kategoriích, ale nijak výjimečné," řekl Závodský.

Valenta zkritizoval i dalšího diskutujícího - brněnského náměstka Matěje Hollana.

"Brno má přes tisíc kvízomatů a nelegálních heren. Zářný příklad, jak to nefunguje, když se regulace přežene," řekl Hollanovi.

 

Právě se děje

před 55 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy