Ohlídejte si své poslance, ať mi nezkazí zákon o hazardu, píše Babiš Sobotkovi s Bělobrádkem

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 11. 11. 2015 10:47
Od roku 2017 chce ministr financí Andrej Babiš zavést nový zákon, který omezí hazardní průmysl a hráče bude hlídat ve speciálním registru. Termín je ale ohrožen, protože zákon se zasekl ve Sněmovně a čeká se, až ho projedná Evropská komise. Babiš proto napsal svým koaličním partnerům dopis, ve kterém je nabádá, aby jejich poslanci nezdržovali s vlastními nápady.
Foto: Matej Slávik

Praha – Dohlédněte na svoje poslance, ať mi nekomplikují schválení zákona o hazardu, napsal v dopise ministr financí Andrej Babiš šéfům koaličních stran Bohuslavu Sobotkovi a Pavlu Bělobrádkovi. Obává se totiž, že poslanci ČSSD a KDU-ČSL budou zdržovat pozměňovacími návrhy.

Zákon, který má více zdanit hazardní firmy, bojovat s nelegálním hazardem, omezit hrací automaty nebo zavést registr hráčů, čeká už několik měsíců na projednání ve Sněmovně. Normu posuzuje Evropská komise, jejíž stanovisko bude známé až v únoru.

Kdyby poslanci později do zákona propašovali nějaké změny, musel by se zákon opět poslat do Bruselu k přezkoumání, a celý proces by se tak protáhl až o půl roku.

"Důrazně doporučuji ponechat veškeré pozměňovací návrhy až na novelu, která by měnila v budoucnu již přijatý zákon," napsal Babiš koaličním partnerům. Pokud by se prý poslanci opravdu nemohli udržet, měli by předkládat pouze drobné změny, které by nevyžadovaly nové posouzení v Evropě. Babiš zároveň varuje, že návrhy se mohou tvářit bohulibě, přitom ale půjde jen o obstrukční mechanismus.

Poslanci ovšem z představy, že jim koaliční partner bude zakazovat podávat pozměňovací návrhy, příliš nadšení nejsou. "Je to vládní návrh a nemáme ambici ho výrazně měnit. Ale projednávání zákonů má svá pravidla, nemohu vyloučit, že nějaký pozměňovací návrh padne," uvedl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Další poslanci zase upozorňují, že Babiš si za zdržení může sám, protože mu příprava zákona trvala příliš dlouho. Původně měla norma platit už od ledna příštího roku, ministerstvo ale návrh několikrát přepisovalo, aby nakonec skončilo u mnohem mírnější verze, než původně slibovalo. Babiš to zdůvodnil tím, že pokud by hazard přiškrtil příliš, přišel by o příjmy do státního rozpočtu.

Hazardní konference

Ve středu Babiš o potřebnosti zákona přesvědčuje také velké hráče hazardního průmyslu na mezinárodní konferenci. "Černý trh u nás se odhaduje až na 4 miliardy korun. Příjmy státu jsou tak kráceny zhruba o 800 milionů korun,“ uvedl Babiš.

Také zástupce Evropské komise (EK) Harrie Temmink, který je na konferenci přítomen, doufá, že poslanci už nebudou chtít zákon výrazněji měnit. „Uvítali bychom, kdyby ČR přijala tento zákon co nejdříve. Doufáme, že proces v parlamentu půjde hladce. Pokud by přišly pozměňovací návrhy, musela by je komise znovu posuzovat,“ uvedl Tommink.

Vázne i jednoduchá daňová novela

Jako přechodné opatření, než se podaří prosadit nový zákon o hazardních hrách, chce Babiš od příštího ledna prosadit alespoň zvýšení loterijních daní. Jenže ani novela, u které ministr financí předpokládal snadné schválení, neprošla po několika měsících jednání Sněmovnou. Po opozičních obstrukcích se čeká na závěrečné čtení, které ovšem mohou zkomplikovat právě poslanci a jejich pozměňovací návrhy.

Například poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová (STAN) žádá úpravu, podle níž by kvízomaty podobně jako další druhy hazardu mohly regulovat obce. Zatímco čistě daňové změny jsou v kompetenci české vlády a parlamentu, opatření upravující pravidla pro kvízomaty by už musela posoudit Unie.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy