"Václav Havel, první polistopadový prezident naší země, se vůči totalitní moci vymezoval celý svůj život i na úkor své svobody. Svými postoji významně přispěl k polistopadovému obnovení svobody a demokracie v Československu," uvedlo ministerstvo obrany.
V rozhodnutí o osvědčení stojí, že Havel nejpozději od roku 1965 do listopadu 1989 vyvíjel soustavnou a dlouhodobou protikomunistickou činnost. Spočívala v psaní textů, projevů, petic, veřejné obhajobě lidských práv či spoluzaložení Charty 77. Text osvědčení zmiňuje i Havlovy kontakty s politickým exilem, spolupráci s představiteli opozice či obránci lidských práv z dalších komunistických zemí.
Zákon č. 262/2011 Sb. o účastnících odboje a odporu proti komunismu vstoupil v platnost dne 17. listopadu 2011. Jeho cílem je vyjádřit úctu a vděčnost těm, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie v tehdejším Československu.
Dokument stvrzující osvědčení podepsal v pondělí ředitel sekce pro válečné veterány z ministerstva obrany Pavel Kugler. Uznaní účastníci protikomunistického odboje dostávají pamětní odznak a 100 tisíc korun, pozůstalí manželé poloviční částku.
Ministerstvo obrany eviduje celkem 5428 žádostí o toto osvědčení. Úředníci již rozhodli o 5158 případech, takže jim k posouzení zbývá asi pět procent žádostí. Jména lidí, kteří osvědčení získali, jsou k nahlédnutí na webu armády.
Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 a na jeho pohřeb 23. prosince dorazily do Prahy desítky zahraničních delegací, osobně se s ním rozloučily i desetitisíce Čechů.