V Praze se otevírá výstava Muchovy Slovanské epopeje

ČTK ČTK
9. 5. 2012 10:32
Po středeční vernisáži bude výstava ve Veletržním paláci přístupná vždy od úterý do neděle
Slovanská epopej.
Slovanská epopej. | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha - Ve Veletržním paláci ve středu představí expozici Muchovy Slovanské epopeje, ve čtvrtek se výstava otevře veřejnosti.

Výstava měla být původně otevřena už před několika měsíci, zpoždění způsobily technické úpravy výstavních prostor.

Instalace se také oproti původnímu plánu prodražila o 21 milionů korun.

Cyklus 20 obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů se tak vrací na místo, kde byl v roce 1928 poprvé představen veřejnosti.

Po druhé světové válce byly obrazy převezeny do Moravského Krumlova, kde byly vystaveny až do loňska. Jejich převoz do Prahy vyvolal spory mezi Prahou a Krumlovem.

Alfons Mucha obrazy daroval Praze. Chtěl ale, aby město pro plátna vystavělo novou budovu. To se dosud nestalo.

Praha má Velkou dvoranu Veletržního paláce pronajatou od Národní galerie na dva roky. Pokud do té doby hlavní město nenajde místo pro trvalé umístění obrazů, bude jednat o prodloužení nájmu.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od čtvrtka, a to každý týden od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné bude činit 180 korun.

Podívejte se na Slovanskou epopej:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy