V Praze se otevírá výstava Muchovy Slovanské epopeje

ČTK ČTK
9. 5. 2012 10:32
Po středeční vernisáži bude výstava ve Veletržním paláci přístupná vždy od úterý do neděle
Slovanská epopej.
Slovanská epopej. | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Praha - Ve Veletržním paláci ve středu představí expozici Muchovy Slovanské epopeje, ve čtvrtek se výstava otevře veřejnosti.

Výstava měla být původně otevřena už před několika měsíci, zpoždění způsobily technické úpravy výstavních prostor.

Instalace se také oproti původnímu plánu prodražila o 21 milionů korun.

Cyklus 20 obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů se tak vrací na místo, kde byl v roce 1928 poprvé představen veřejnosti.

Po druhé světové válce byly obrazy převezeny do Moravského Krumlova, kde byly vystaveny až do loňska. Jejich převoz do Prahy vyvolal spory mezi Prahou a Krumlovem.

Alfons Mucha obrazy daroval Praze. Chtěl ale, aby město pro plátna vystavělo novou budovu. To se dosud nestalo.

Praha má Velkou dvoranu Veletržního paláce pronajatou od Národní galerie na dva roky. Pokud do té doby hlavní město nenajde místo pro trvalé umístění obrazů, bude jednat o prodloužení nájmu.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od čtvrtka, a to každý týden od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné bude činit 180 korun.

Podívejte se na Slovanskou epopej:

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy