Zámek v Moravském Krumlově otevírá nepřístupné sály

ČTK ČTK
7. 7. 2012 17:59
Díky výstavě budou pro veřejnost otevřené již 20 let nepřístupné zámecké prostory
Zámek Moravský Krumlov.
Zámek Moravský Krumlov. | Foto: Petr Protivánek

Moravský Krumlov - Po 20 letech se v sobotu díky výstavě veřejnosti otevřely nepřístupné zámecké sály v Moravském Krumlově. Lidé v nich uvidí současné české umění ze sbírky Marek, která se orientuje na začínající umělce.

Expozice má připomínat klasickou zámeckou prohlídku, informovala Marie Brücková z městského úřadu v Moravském Krumlově. Výstavu pořádá Moravská galerie v Brně.

Prostory zámku jsou zchátralé a budou zpřístupněné bez úprav. "V domácím kontextu se jedná v mnoha ohledech o zcela unikátní akci," uvedla Brücková. "Prostory zámku proto zatím ponesou všechny obecné znaky charakterizující minulé doby i stopy konkrétních událostí posledních dekád či století," dodala.

Slovanská epopej je nyní k vidění v Praze:

Kurátoři výstavy Marika Kupková a Ondřej Chrobák se snažili v prostorách vytvořit dialog mezi současným uměním a historickou budovou. Zámek je proslulý tím, že v něm byla po desetiletí vystavena Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy, která byla ale převezena do Prahy.

Proti přemístění se zvedla vlna kritiky a místní se báli, že Moravský Krumlov přijde o turistické lákadlo, které sem ročně přitáhlo na 30.000 lidí.

Nyní je město podle dřívějšího vyjádření starosty v podstatě poloprázdné. Hotely, restaurace a obchody, které dříve žily z turistů, si stěžují na finanční problémy. Výstava moderního umění ze sbírky bratrů Markových má turisty alespoň částečně nalákat zpět do zámku.

 

Právě se děje

Další zprávy