Praha - Vstřícnost předsedy Jana Hamáčka vůči přáním premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše začíná v ČSSD narážet na kritiku. Řadu sociálních demokratů překvapilo především úterní Hamáčkovo prohlášení, že Babiš, stíhaný pro padesátimilionový dotační podvod, může zůstat ve vládě výměnou za ministerstvo vnitra nebo financí. Naproti tomu komunisté, od kterých chce ANO jen podporu, své požadavky stupňují a několikrát se jim podařilo vyjednat ústupky.
"Pro mě je trestně stíhaná osoba jako člen vlády pořád stejný problém a nic se na tom nemění. Je to pro mě nepřijatelné," reagoval na výsledky úterního jednání ANO a ČSSD sociálnědemokratický poslanec Ondřej Veselý.
Předseda Hamáček se však nepříjemné reakci nemůže divit, protože ČSSD už před volbami slibovala, že do vlády s trestně stíhaným politikem nepůjde. Únorový sjezd navíc angažmá Babiše v kabinetu označil za "zásadní problém".
Navzdory těmto signálům se Hamáček se svým místopředsedou Jiřím Zimolou rozhodli jinak. Navrhli sice premiérovi, jestli by se nenechal nahradit někým jiným, po jeho negativní odpovědi však od podmínky ustoupili. "Pro nás zbývá jediné řešení, že hnutí ANO bude ochotno přijít s nějakou garancí nebo postupem, kde bude omezený případný střet zájmů nebo otázka vlivu na řešení této věci. Tedy pokud bychom měli o účasti ve vládě uvažovat, tak sociální demokracie bude požadovat vedení ministerstva vnitra nebo financí," řekl Jan Hamáček.
Podle několika poslanců, které redakce Aktuálně.cz oslovila, však takové posty nejsou dostatečnou kompenzací za setrvání Babiše ve vládě. "Nedokážu si moc představit, jak lze vyměnit zásadní problém za ministerské posty. Jsem opravdu rád, že o případném vstupu do vlády bude rozhodovat celá členská základna ČSSD," komentoval výsledky jednání další poslanec Roman Onderka.
Sociální demokraté mají po dubnovém sjezdu strany v referendu hlasovat o tom, zda vstoupí do vlády. Podle několika poslanců však Hamáčkův ústupek členové těžko přijmou a není vyloučené, že dohoda o kabinetu ANO a ČSSD podporovaném komunisty spadne pod stůl.
"Je otázka, zda to bude sociální demokracii stačit. Podle mého subjektivního názoru to stačit nebude," komentoval situaci poslanec Jan Birke. Sám sice chápe kolegy vyjednavače, jejichž představy narážejí na realitu a Babišovu neústupnost, na druhou stranu ale Birke upozorňuje, že ani na nynější požadavek ČSSD na jeden ze dvou důležitých resortů vedení ANO nepřistoupí. "Vy si skutečně myslíte, že nám Babiš ministerstvo vnitra a financí dá? Odpovídám, že nedá. A jestli nám ho dá, tak sním klobouk," zdůraznil Birke.
Na pokračování mimořádného sjezdu 7. dubna v Hradci Králové bude ČSSD volit nové místopředsedy. O post usilují třeba právě Onderka a Veselý. Právě názor na vládu s ANO uchazeče o křesla ve vedení strany i členskou základnu rozděluje.
Zatím patří mezi favority volby místopředsedy kromě pardubického hejtmana Martina Netolického třeba primátor Olomouce Antonín Staněk či radní z Vysočiny Jana Fialová. Jak Staněk, tak i Fialová jsou ke spolupráci s ANO vstřícnější. "Kdyby ANO s touto nabídkou přišlo, považuji ji za dobrou," hodnotila výsledek poslední schůzky Hamáčka s Babišem Fialová.
A spokojený s výkonem předsedy ČSSD je také primátor Staněk. "Pozitivní na tom je, že se ukázalo a potvrdilo, že když se jedná, je možné dospět k oboustranně přijatelným kompromisům," odpověděl Staněk na otázku Aktuálně.cz. Dosavadní výsledky schůzek mezi sociálními demokraty a týmem Andreje Babiše pak považuje "za významný a konstruktivní posun v postoji ANO k požadavkům ČSSD".