V případu ochranky pro radní ČT Lipovskou se obrátím na inspekci, oznámil Hamáček

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 4. 2021 10:35
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se obrátí na Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby prověřila postup pražské policie ve věci radní České televize Hany Lipovské. Minulý týden ve středu Lipovskou na jednání rady doprovodili do budovy České televize dva policisté, podle ČT šlo o její ochranku. Lipovská se obecně zmínila o tom, že radní čelí v poslední době výhrůžkám.
Hana Lipovská studovala na Masarykově univerzitě v Brně, získala prestižní cenu pro mladé ekonomy do 35 let, Cenu profesora Františka Vencovského.
Hana Lipovská studovala na Masarykově univerzitě v Brně, získala prestižní cenu pro mladé ekonomy do 35 let, Cenu profesora Františka Vencovského. | Foto: Masarykova univerzita

"Jsem přesvědčen, že šetření ukáže, že policie nijak nepochybila," napsal v úterý Hamáček na Twitteru.

Dva muži, kteří Lipovskou do budovy ČT doprovodili, pro pořad Newsroom ČT24 uvedli, že jsou policisté a dále odkázali na vyjádření mluvčího pražské policie. "Policie ČR v budově ČT neprovádí úkony trestního řízení ani šetření jakkoli související s činností České televize. Policisté zde plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby," uvedla pak pražská policie na Twitteru.

Hamáček později na sociální síti k přítomnosti dvou policistů v budově ČT uvedl, že poskytují krátkodobou ochranu členovi Rady ČT.

Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky v tiskové zprávě vyzvala Hamáčka k prošetření věci. "Zejména požadujeme vysvětlení, zda přidělení členové ochranné služby policie České republiky mají automatické oprávnění ke vstupu do budov České televize a proč o jejich vstupu nebyl informován management České televize," uvedla komise.

Podle časopisu Respekt Lipovská žádala o ochranu policisty z odboru extremismu a terorismu Krajského ředitelství Policie ČR v Praze kvůli tomu, že měla obavu z jednání ve středu 7. dubna, a na němž měla přednést zjištění, které "by se nemuselo líbit generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi". Podle Respektu policistovi, který její oznámení přijal, sdělila, že se cítí být ohrožena na životě. A podala na místě v tomto smyslu trestní oznámení - to je podmínka, aby mohla být člověku přidělena ochrana. Nejvíce ohrožena se měla cítit právě ze strany osoby ředitele a "podnikatelského prostředí, ve kterém se pohybuje".

Policista Hanu Lipovskou dle informací časopisu Respekt vyzval, ať tedy na jednání, z nějž má obavu, nechodí, ale radní ČT mu odpověděla, že tam jít "chce a musí". A zmínila také výhrůžky, kterým čelila na sociálních sítích. K tomu, ať se obrátí na policii, ji podle ní odkázali dva poslanci - exministr kultury Antonín Staněk z ČSSD a Radek Koten z SPD.

"To myslíte vážně? Já? Tak to jsem úplně v šoku," reagoval na dotaz Respektu generální ředitel ČT Petr Dvořák, že právě jeho nahlásila Hana Lipovská do protokolu na policii jako hlavní důvod obav o svůj život. "Doposud jsem bral obvinění paní Lipovské z nekalostí v ČT jen jako zmatená a manipulativní. Ale obvinění z toho, že bych se ji jakkoliv snažil umlčet, nebo dokonce likvidovat, to je vážně za hranou. Pokud v tlaku na Českou televizi používá už i takové nástroje, tak to je smutné. Nebo spíš nebezpečné," řekl listu Dvořák.

Rada o angažmá Dvořáka ve firmě věděla

Rada České televize minulý týden vyzvala Dvořáka, aby vysvětlil možný střet zájmů kvůli spoluvlastnictví počítačové školy Gopas. Podle radní Lipovské má Dvořák v Gopasu čtvrtinový podíl a televize si u firmy objednávala školení. Dvořák se jednání rady neúčastnil z rodinných důvodů. Ve vyjádření na webu televize pak popřel tvrzení, že je ve střetu zájmů a že porušil zákon - žádné smlouvy Gopasu s ČT sám nepodepisoval a ani o nich nevěděl. Gopas podle něj má 15 000 až 25 000 účastníků kurzů ročně, ale z ČT se IT kurzů firmy účastnilo jen několik jednotlivců za rok.

Lipovská při svém vystoupení 7. dubna přitom ignorovala fakt, že Dvořák o svém vztahu k firmě Gopas opakovaně mluvil veřejně už v minulosti. Zaprvé angažmá ve společnosti uvedl v životopise z roku 2011, kdy ve výběrovém řízení na post ředitele České televize zvítězil poprvé. Ve firmě byl tehdy místopředsedou představenstva, jež opustil roku 2012.

Ředitel poměr k firmě Gopas podrobně popsal také v rozhovoru pro týdeník Respekt z 22. března. Už tehdy upozornil, že angažmá ve společnosti jeho odpůrci zveřejní s poukazem na údajný kriminální kontext. V rozhovoru mimo jiné vysvětlil, proč vlastnictví firmy přes nizozemský holding, o kterém mluvila Lipovská, padlo.

"Celá ta struktura už je dnes vlastně prázdná, protože většinu firem jsme přestali provozovat. Finální vlastník - tedy že jsem spoluvlastníkem i já - je znám nejen z rejstříku ze Slovenska, kde se to musí jmenovitě dokládat a je to veřejné, ale celou dobu o něm ví banka, je to napsáno v registru na obchodním rejstříku, je to v databázi kvalifikovaných dodavatelů. Není to nic tajného," řekl Dvořák Respektu.

Stejně tak o svém podnikatelském poměru ke společnosti Gopas informoval přímo Radu České televize. Sdělil jí to na jejím předposledním zasedání 24. března. Nikdo z radních k tomu bezprostředně neměl kritickou připomínku. Firma Gopas během mandátu ředitele Dvořáka získala za uplynulé čtyři roky několik zakázek na školení v celkové výši 381 tisíc korun. Obrat společnosti byl v loňském roce 120 milionů korun.

Lipovská spolupracuje s Bobošíkovou

Ekonomku Lipovskou zvolila sněmovna do Rady ČT loni v květnu. Její kandidatura budila kontroverze, nominovala ji Česká biskupská konference. Zhruba čtvrtina senátorů a vedení České křesťanské akademie české biskupy vyzvaly, aby návrh stáhli v souvislosti s tím, že Lipovská veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií.

Třicetiletá Lipovská je spolupracovnicí Jany Bobošíkové. Přednáší na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně, dříve učila na brněnském Gymnáziu Matyáše Lercha. V minulosti také pracovala pro ČT (jako autorka soutěžních otázek pořadu "AZ-kvíz"), pro Český statistický úřad nebo zpracovávala data pro ministerstvo školství. V letech 2015 až 2019 jako analytička spolupracovala s Institutem Václava Klause.

Video: Dvořák může vést ČT už jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek

Petr Dvořák může být ředitelem ČT už jen pár měsíců, kritika je vyostřená, policie byla psychologické divadlo, říká mediální analytik Filip Rožánek | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy