Hana Lipovská

Radní Lipovská podala trestní oznámení na vrcholné manažery České televize a firmy Médea

Radní České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na některé členy vrcholného vedení České televize, dozorčí komise její rady a společnosti Médea. Řekla to dnes v závěru jednání Rady ČT. Čeho se obvinění týkají ani na koho jsou konkrétně mířena, nesdělila. Uvedla jen, že oznámení podala kvůli podezření z několika trestných činů včetně podvodu. Lipovská je dlouhodobě ve sporu s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem, který na ni na jaře také podal trestní oznámení. Další členové rady nedávno podali trestní oznámení na předsedu rady Pavla Matochu.

"Na základě právního rozboru jsem podala trestní oznámení pro podezření z několika trestných činů včetně trestného činu podvodu. Mezi oznamovanými osobami jsou mimo jiné také představitelé vrcholného managementu akciové společnosti Médea, vrcholného managementu České televize a někteří členové dozorčí komise rady," uvedla Lipovská. Upozornila, že nejde o tzv. happeningové oznámení, ale že jde o výsledek situace, kdy už byly vyčerpány všechny ostatní právní možnosti.

Zdroj: ČTK

Čeští biskupové se distancují od své kandidátky, kritizují postoje Lipovské k EU

Česká biskupská konference (ČBK) se ohradila vůči postojům radní České televize Hany Lipavské vůči Evropské unii (EU), které sdělila v rozhovoru pro Týdeník HROT. V něm mimo jiné přirovnala vstup Česka do EU ke vpádu vojsk Varšavské smlouvy a vyslovila se pro czexit, tedy referendum o vystoupení. 

Ačkoliv právě ČBK Lipovskou do křesla Rady ČT nominovala jako svou kandidátku, nyní se od jejích slov distancuje. "Jedná se o osobní názory paní Lipovské a práci redaktorů, ne o postoj České biskupské konference. Paní Lipovská byla nominována do Rady České televize, tedy jakákoliv vyjádření o jiných tématech jsou pouze osobního charakteru. ČBK nemůže komentovat soukromé názory všech věřících," uvedli zástupci biskupů v prohlášení. 

"ČBK považuje evropskou spolupráci za velmi důležitou. I když existuje řada skutečností, které vidíme kriticky, jsme toho názoru, že o budoucnosti EU a její potřebné reformě je třeba vést solidní debatu a katolická církev má k této debatě co říci," doplnili vrcholní představitelé katolické církve. 

Proti názorům Lipovské se v minulosti ohradil také jeden ze členů - plzeňský biskup Tomáš Holub. V úterním rozhovoru pro Deník N dokonce označil volbu Lipovské za chybu. Podle svých slov podpořil kandidátku kardinála a dostatečně se neinformoval o jejích postojích.

Zdroj: Domácí