Babiš Právu řekl, že o Petříčkovi by mohl dnes s Hamáčkem na koaličním jednání mluvit, byť výměna ministra "není na stole". "Nevidím důvod, abychom řešili na koaličních radách nominace za sociální demokracii, já jsem s našimi ministry spokojen a žádné změny nechystám," uvedl Hamáček, kterému podle koaliční dohody přísluší navrhovat Babišovi ministry za ČSSD.
Zeman minulý týden Mladé frontě Dnes řekl, že nebude Babišovi bránit v odvolání jakéhokoliv ministra. Petříček se staví vlažně k záměru přesunout českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, který Zeman naopak podporuje. Prezident v této souvislosti nepřímo označil Petříčka za loutku europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), který o vedení české diplomacie usiloval, ale Zeman ho ministrem zahraničí odmítl jmenovat.
Vůči Petříčkovi se vymezil i Babiš. Nelíbilo se mu, že Petříček před jednáním sociálních demokratů o jejich postoji k hlasování o nedůvěře řekl, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán. Kabinet v pátek hlasování ustál i díky podpoře KSČM. Opozice nedala dohromady potřebných 101 hlasů, ale jen 92.
Hamáček řekl, že dění související s hlasováním o nedůvěře neovlivní atmosféru v koalici. "Teď jsem byl od 13:00 s premiérem, jednali jsme věcně a bez problémů. Měli jsme dvě hodinová věcná jednání, já nezaznamenal jakékoliv problémy," uvedl. Babiš v pátek uvedl, že odchod ČSSD ze sálu, který kabinet nepoškodil, chápe jako vnitrostranický kompromis sociálních demokratů.
S ANO se Hamáček chystá probírat fungování koalice v Poslanecké sněmovně. "Jde o jednání vedení stran a vedení poslaneckých klubů, proběhne během (zasedání) Poslanecké sněmovny, je to obecně o nastavení spolupráce," uvedl. Na úrovni vlády podle něj spolupráce ANO a ČSSD funguje lépe než v dolní komoře, kde vidí rezervy. Způsobuje je mimo jiné to, že se jedná o větší orgán, dodal.